News Ticker

CowGirl Classic Results

Team Scores
1Coppell165.0
2Frisco Liberty115.0
3RL Turner110.0
4Frisco Indepenence83.0
5Lovejoy70.0
6Lewisville The Colony67.0
7Dallas Samuell63.0
7Plano East63.0
9Fossil Ridge51.5
10Lewisville47.0
11Plano West31.0
12Frisco Heritage29.0
13Lubbock Monterey (Girls)27.0
14Richardson (Girls)18.0
15Plano HS (Girls)0.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kelly Reyes of RL Turner
  • 2nd Place – Ananya Sampathkumar of Coppell
  • 3rd Place – Maria Husain of Coppell
  • 4th Place – Alivia Oliver of Fossil Ridge

1st Place Match

  • Kelly Reyes (RL Turner) 6-0, So. over Ananya Sampathkumar (Coppell) 7-1, So. (Fall 0:40)

3rd Place Match

  • Maria Husain (Coppell) 4-1, Fr. over Alivia Oliver (Fossil Ridge) 4-3, Fr. (Fall 1:11)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lilly Musselman of Lovejoy
  • 2nd Place – Mia Uvaldo of RL Turner
  • 3rd Place – DereqA Clarks of Dallas Samuell
  • 4th Place – Trinity Zapata of Coppell

1st Place Match

  • Lilly Musselman (Lovejoy) 3-0, Sr. over Mia Uvaldo (RL Turner) 6-2, So. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • DereqA Clarks (Dallas Samuell) 6-3, Jr. over Trinity Zapata (Coppell) 6-3, Jr. (Fall 0:41)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Savannah West of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Khushi Khandelwal of Coppell
  • 3rd Place – Gaby Aguinada of RL Turner
  • 4th Place – Ella Sharek of Lewisville The Colony

1st Place Match

  • Savannah West (Frisco Liberty) 4-2, Sr. over Khushi Khandelwal (Coppell) 3-1, Sr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Gaby Aguinada (RL Turner) 6-1, Sr. over Ella Sharek (Lewisville The Colony) 8-3, Sr. (Fall 2:52)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Patton of Coppell
  • 2nd Place – Natalie Berumen of RL Turner
  • 3rd Place – Katherine Heath of Lovejoy
  • 4th Place – Elyse Nelson of Lewisville

1st Place Match

  • Devin Patton (Coppell) 9-0, So. over Natalie Berumen (RL Turner) 6-1, Jr. (Fall 4:23)

3rd Place Match

  • Katherine Heath (Lovejoy) 8-2, Jr. over Elyse Nelson (Lewisville) 3-2, So. (Dec 6-0)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hannah Montes of Fossil Ridge
  • 2nd Place – Tabitha Wood of Frisco Indepenence
  • 3rd Place – Jayon Barron of RL Turner
  • 4th Place – Rhett Marks of Lewisville The Colony

1st Place Match

  • Hannah Montes (Fossil Ridge) 8-0, Sr. over Tabitha Wood (Frisco Indepenence) 8-1, So. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Jayon Barron (RL Turner) 6-2, Sr. over Rhett Marks (Lewisville The Colony) 10-4, Jr. (For.)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Johnston of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Sariah Ferguson of Frisco Indepenence
  • 3rd Place – Karina Quiros of Frisco Liberty
  • 4th Place – Natalie Ruiz of Coppell

1st Place Match

  • Jordan Johnston (Frisco Liberty) 3-0, Sr. over Sariah Ferguson (Frisco Indepenence) 7-2, So. (MD 13-4)

3rd Place Match

  • Karina Quiros (Frisco Liberty) 8-2, Jr. over Natalie Ruiz (Coppell) 7-2, So. (Fall 0:25)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashley Cook of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Brooke Massaviol of Coppell
  • 3rd Place – Meghan Mulkey of Plano East
  • 4th Place – Genesis Rios of Lubbock Monterey (Girls)

1st Place Match

  • Ashley Cook (Frisco Liberty) 6-1, Sr. over Brooke Massaviol (Coppell) 7-1, Jr. (Fall 3:13)

3rd Place Match

  • Meghan Mulkey (Plano East) 7-3, . over Genesis Rios (Lubbock Monterey (Girls)) 4-4, So. (For.)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashley Lekas of Plano West
  • 2nd Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Alexis Tangen of Frisco Heritage
  • 4th Place – Leilani Hernandez of Coppell

1st Place Match

  • Ashley Lekas (Plano West) 4-0, . over Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 7-2, Jr. (Fall 1:50)

3rd Place Match

  • Alexis Tangen (Frisco Heritage) 6-2, Sr. over Leilani Hernandez (Coppell) 6-4, So. (Fall 1:55)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brianna Bautista of Lewisville The Colony
  • 2nd Place – Abigayle Szanro of Frisco Indepenence
  • 3rd Place – Morgan Elvin of Lovejoy
  • 4th Place – Alexandra Ransom of Coppell

1st Place Match

  • Brianna Bautista (Lewisville The Colony) 9-1, Sr. over Abigayle Szanro (Frisco Indepenence) 7-1, Jr. (Fall 5:31)

3rd Place Match

  • Morgan Elvin (Lovejoy) 5-1, Sr. over Alexandra Ransom (Coppell) 8-3, Jr. (For.)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alaira Ruttenburg of Plano East
  • 2nd Place – Catherine Canchola of Coppell
  • 3rd Place – Mya Keys of Coppell
  • 4th Place – Laura Gomez of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Alaira Ruttenburg (Plano East) 3-0, . over Catherine Canchola (Coppell) 6-3, Sr. (Fall 2:27)

3rd Place Match

  • Mya Keys (Coppell) 5-2, Fr. over Laura Gomez (Dallas Samuell) 6-2, Sr. (For.)