News Ticker

2018 Riverside Tournament Boys and Girls Results

Team Scores Boys
1New Mexico Santa Teresa158.0
2New Mexico Gadsden High School143.0
3El Paso Riverside High School129.0
4El Paso Eastlake High School118.0
5El Paso Burgess High School90.0
6El Paso El Dorado High School87.0
7El Paso Americans High School80.0
7El Paso Socorro High School80.0
9New Mexico Chaparral High School73.5
10El Paso Parkland High School73.0
11Fabens High School52.0
12El Paso Andress High School51.0
13El Paso Bowie High School45.0
14El Paso Bel Air High School35.5
15San Elizario High School24.0
16El Paso Ysleta High School11.0

 

Team Scores Girls
1El Paso Eastwood High School156.5
2El Paso Bel Air High School109.0
3El Paso Parkland High School95.0
4El Paso Del Valle High School67.0
4El Paso Eastlake High School67.0
6El Paso Burgess High School52.0
7El Paso Socorro High School50.0
8El Paso Americans High School37.0
9El Paso Andress High School34.5
10Fabens High School33.0
11New Mexico Chaparral29.0
12El Paso Riverside High School26.0
13El Paso El Dorado High School21.0
14San Elizario High School7.0
15El Paso Bowie High School0.0
15New Mexico Gadsden High School0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christopher Tavares of El Paso Burgess High School
  • 2nd Place – Jayden Bustillos of El Paso Riverside High School
  • 3rd Place – Dominique Cervantes of El Paso Eastlake High School
  • 4th Place – Sebastian Chavez of New Mexico Chaparral High School

1st Place Match

  • Christopher Tavares (El Paso Burgess High School) 7-0, So. over Jayden Bustillos (El Paso Riverside High School) 5-4, Fr. (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Dominique Cervantes (El Paso Eastlake High School) 1-1, Fr. over Sebastian Chavez (New Mexico Chaparral High School) 0-7, Fr. (Fall 1:00)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristan Juarez of El Paso Americans High School
  • 2nd Place – Jonathan Ruiz of New Mexico Gadsden High School
  • 3rd Place – Caleb Gonzalez of New Mexico Santa Teresa
  • 4th Place – Dylan Prieto of El Paso Andress High School
  • 5th Place – Jacob Warren of El Paso Burgess High School
  • 6th Place – Joel Castaneda of El Paso Riverside High School

1st Place Match

  • Tristan Juarez (El Paso Americans High School) 6-1, Jr. over Jonathan Ruiz (New Mexico Gadsden High School) 8-2, Sr. (MD 9-0)

3rd Place Match

  • Caleb Gonzalez (New Mexico Santa Teresa) 7-4, Jr. over Dylan Prieto (El Paso Andress High School) 2-2, Fr. (Fall 2:50)

5th Place Match

  • Jacob Warren (El Paso Burgess High School) 4-4, Sr. over Joel Castaneda (El Paso Riverside High School) 2-6, Fr. (For.)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andre Ramirez of El Paso Eastlake High School
  • 2nd Place – Lozano Jason of New Mexico Gadsden High School
  • 3rd Place – Elijah Gandara of El Paso Burgess High School
  • 4th Place – Jesus Rodriguez of El Paso Riverside High School
  • 5th Place – Nathaniel Lucero of El Paso Bel Air High School
  • 6th Place – Matthew Lopez of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Andre Ramirez (El Paso Eastlake High School) 8-1, So. over Lozano Jason (New Mexico Gadsden High School) 9-2, . (Fall 0:12)

3rd Place Match

  • Elijah Gandara (El Paso Burgess High School) 7-2, So. over Jesus Rodriguez (El Paso Riverside High School) 4-5, . (MD 11-0)

5th Place Match

  • Nathaniel Lucero (El Paso Bel Air High School) 1-2, Fr. over Matthew Lopez (El Paso Socorro High School) 1-3, Fr. (Fall 4:39)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ernesto Martinez Acosta of El Paso El Dorado High School
  • 2nd Place – Dimitri Villanueva of El Paso Parkland High School
  • 3rd Place – Adan Ponce of El Paso Burgess High School
  • 4th Place – Victor Ilog of El Paso Eastlake High School
  • 5th Place – Jordan Ellington of El Paso Andress High School
  • 6th Place – Michael Rodriguez of El Paso Bel Air High School

1st Place Match

  • Ernesto Martinez Acosta (El Paso El Dorado High School) 8-0, Sr. over Dimitri Villanueva (El Paso Parkland High School) 7-2, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Adan Ponce (El Paso Burgess High School) 7-2, Sr. over Victor Ilog (El Paso Eastlake High School) 3-7, So. (Fall 4:56)

5th Place Match

  • Jordan Ellington (El Paso Andress High School) 1-2, Fr. over Michael Rodriguez (El Paso Bel Air High School) 0-3, Fr. (Fall 0:47)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Robert Espinoza of El Paso Eastlake High School
  • 2nd Place – Alejandro Guzman of New Mexico Chaparral High School
  • 3rd Place – Harvey Rodriguez of El Paso Riverside High School
  • 4th Place – Thomas Nelson of El Paso El Dorado High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Arturo Buenrostro of El Paso Parkland High School
  • 6th Place – Robert Garza of El Paso Andress High School

1st Place Match

  • Robert Espinoza (El Paso Eastlake High School) 8-1, Sr. over Alejandro Guzman (New Mexico Chaparral High School) 9-1, Sr. (Inj. 3:00)

3rd Place Match

  • Harvey Rodriguez (El Paso Riverside High School) 6-5, Sr. over Thomas Nelson (El Paso El Dorado High School) 3-2, Fr. (Fall 1:04)

5th Place Match

  • Arturo Buenrostro (El Paso Parkland High School) 2-2, Jr. over Robert Garza (El Paso Andress High School) 2-2, Sr. (DFF)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rigoberto Camera of New Mexico Gadsden High School
  • 2nd Place – Chris Rivera of El Paso Bel Air High School
  • 3rd Place – Nicolas Ajo of New Mexico Santa Teresa
  • 4th Place – Matthew Guillen of El Paso Americans High School
  • 5th Place – Adriel Piper of El Paso Parkland High School
  • 6th Place – Michael Rodriguez of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Rigoberto Camera (New Mexico Gadsden High School) 10-0, Sr. over Chris Rivera (El Paso Bel Air High School) 8-2, So. (Fall 0:44)

3rd Place Match

  • Nicolas Ajo (New Mexico Santa Teresa) 8-3, Sr. over Matthew Guillen (El Paso Americans High School) 5-3, So. (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Adriel Piper (El Paso Parkland High School) 3-2, Fr. over Michael Rodriguez (El Paso Socorro High School) 2-3, So. (Dec 11-10)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jesus Rodriguez of New Mexico Chaparral High School
  • 2nd Place – Luis Munoz of New Mexico Santa Teresa
  • 3rd Place – Joshua Ramirez of El Paso El Dorado High School
  • 4th Place – Ivan Escajeda of New Mexico Gadsden High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Richard Hernandez of El Paso Americans High School
  • 6th Place – Draygen Anderson of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Jesus Rodriguez (New Mexico Chaparral High School) 10-0, . over Luis Munoz (New Mexico Santa Teresa) 3-1, Sr. (Fall 0:03)

3rd Place Match

  • Joshua Ramirez (El Paso El Dorado High School) 6-4, Fr. over Ivan Escajeda (New Mexico Gadsden High School) 9-2, So. (Fall 0:39)

5th Place Match

  • Richard Hernandez (El Paso Americans High School) 5-3, Jr. over Draygen Anderson (El Paso Parkland High School) 4-5, Sr. (DFF)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juan Sanchez of Fabens High School
  • 2nd Place – Oscar Perez of El Paso Socorro High School
  • 3rd Place – Sabien Dowling of El Paso Andress High School
  • 4th Place – Julio Ledezma of New Mexico Santa Teresa
  • 5th Place – Domonic Jordan of El Paso El Dorado High School
  • 6th Place – Eduardo Frias of New Mexico Chaparral High School

1st Place Match

  • Juan Sanchez (Fabens High School) 3-0, Sr. over Oscar Perez (El Paso Socorro High School) 2-1, Sr. (Inj. 3:00)

3rd Place Match

  • Sabien Dowling (El Paso Andress High School) 3-1, Sr. over Julio Ledezma (New Mexico Santa Teresa) 5-6, Sr. (Fall 2:00)

5th Place Match

  • Domonic Jordan (El Paso El Dorado High School) 3-2, So. over Eduardo Frias (New Mexico Chaparral High School) 2-8, Sr. (MD 12-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joaquin Vasquez of New Mexico Santa Teresa
  • 2nd Place – Ivan Hernandez of El Paso Eastlake High School
  • 3rd Place – Damon Mills of El Paso Burgess High School
  • 4th Place – Samuel Warne of Fabens High School
  • 5th Place – Anthony Gonzalez of New Mexico Gadsden High School
  • 6th Place – Roberto Rodriguez of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Joaquin Vasquez (New Mexico Santa Teresa) 9-0, Jr. over Ivan Hernandez (El Paso Eastlake High School) 6-3, So. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Damon Mills (El Paso Burgess High School) 5-3, So. over Samuel Warne (Fabens High School) 2-2, Sr. (Fall 3:09)

5th Place Match

  • Anthony Gonzalez (New Mexico Gadsden High School) 6-6, Fr. over Roberto Rodriguez (El Paso Socorro High School) 1-3, Jr. (Fall 1:54)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Rico of El Paso Riverside High School
  • 2nd Place – Alex Perez of New Mexico Gadsden High School
  • 3rd Place – Kevin Maltos of New Mexico Santa Teresa
  • 4th Place – Jesus Emmanuel Merjil of El Paso Bowie High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Santos Matamoros of El Paso Parkland High School
  • 6th Place – Alejandro Rodriguez of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Matthew Rico (El Paso Riverside High School) 8-2, Sr. over Alex Perez (New Mexico Gadsden High School) 9-2, Sr. (Fall 2:51)

3rd Place Match

  • Kevin Maltos (New Mexico Santa Teresa) 7-4, Sr. over Jesus Emmanuel Merjil (El Paso Bowie High School) 2-2, So. (For.)

5th Place Match

  • Alejandro Rodriguez (El Paso Socorro High School) 3-2, Jr. over Santos Matamoros (El Paso Parkland High School) 1-2, Jr. (DFF)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andrew Sevilla of New Mexico Santa Teresa
  • 2nd Place – David Rodriguez of El Paso Riverside High School
  • 3rd Place – Devin Perez of New Mexico Gadsden High School
  • 4th Place – Michael Lopez of Fabens High School
  • 5th Place – Yair Perez of El Paso Bowie High School
  • 6th Place – Osama Al-Hashmi of El Paso Andress High School

1st Place Match

  • Andrew Sevilla (New Mexico Santa Teresa) 7-0, Sr. over David Rodriguez (El Paso Riverside High School) 2-1, So. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Devin Perez (New Mexico Gadsden High School) 6-3, Jr. over Michael Lopez (Fabens High School) 2-2, Sr. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Yair Perez (El Paso Bowie High School) 5-4, Sr. over Osama Al-Hashmi (El Paso Andress High School) 0-3, So. (Fall 1:36)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joshua Ruvalcaba of El Paso Americans High School
  • 2nd Place – Hever Arreola of New Mexico Gadsden High School
  • 3rd Place – Samuel Flores of New Mexico Santa Teresa
  • 4th Place – Jorge Galvan of El Paso Bowie High School
  • 5th Place – Angel Duarte of El Paso Socorro High School
  • 6th Place – Jesus Mota of El Paso Riverside High School

1st Place Match

  • Joshua Ruvalcaba (El Paso Americans High School) 3-0, Jr. over Hever Arreola (New Mexico Gadsden High School) 2-1, Jr. (Fall 0:26)

3rd Place Match

  • Samuel Flores (New Mexico Santa Teresa) 4-3, Jr. over Jorge Galvan (El Paso Bowie High School) 6-4, Sr. (Dec 10-7)

5th Place Match

  • Angel Duarte (El Paso Socorro High School) 2-2, Jr. over Jesus Mota (El Paso Riverside High School) 1-3, So. (For.)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gustavo Dominguez Leal of El Paso El Dorado High School
  • 2nd Place – Johnny Muniz of El Paso Parkland High School
  • 3rd Place – Jaime Loya of El Paso Riverside High School
  • 4th Place – Joshua Vaquera of El Paso Socorro High School
  • 5th Place – Jorge Morales of El Paso Bowie High School

1st Place Match

  • Gustavo Dominguez Leal (El Paso El Dorado High School) 7-1, Jr. over Johnny Muniz (El Paso Parkland High School) 4-4, Sr. (Fall 1:50)

3rd Place Match

  • Jaime Loya (El Paso Riverside High School) 2-1, So. over Joshua Vaquera (El Paso Socorro High School) 1-2, Sr. (Fall 1:09)

5th Place Match

  • Jorge Morales (El Paso Bowie High School) 5-4, So. over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jovanni Arredondo of San Elizario High School
  • 2nd Place – Fernando Bosquez of El Paso Eastlake High School
  • 3rd Place – Benjamin Montiel of New Mexico Chaparral High School
  • 4th Place – Richard Flores of El Paso Ysleta High School
  • 5th Place – Anthony Baca of El Paso Riverside High School
  • 6th Place – Kian Sasser of El Paso Burgess High School

1st Place Match

  • Jovanni Arredondo (San Elizario High School) 5-3, . over Fernando Bosquez (El Paso Eastlake High School) 3-5, Sr. (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Benjamin Montiel (New Mexico Chaparral High School) 2-1, Sr. over Richard Flores (El Paso Ysleta High School) 1-2, Sr. (Fall 3:40)

5th Place Match

  • Anthony Baca (El Paso Riverside High School) 2-2, . over Kian Sasser (El Paso Burgess High School) 1-7, . (Fall 4:01)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kylie Hernandez of El Paso Eastlake High School
  • 2nd Place – Annahi Duchene of El Paso Del Valle High School
  • 3rd Place – Lita Saenz of El Paso Eastwood High School
  • 4th Place – Priscilla Chavez of New Mexico Chaparral

1st Place Match

  • Kylie Hernandez (El Paso Eastlake High School) 9-0, Jr. over Annahi Duchene (El Paso Del Valle High School) 16-9, Jr. (Fall 4:12)

3rd Place Match

  • Lita Saenz (El Paso Eastwood High School) 1-1, Sr. over Priscilla Chavez (New Mexico Chaparral) 2-4, Sr. (Fall 3:06)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yuliana Alvarado of Fabens High School
  • 2nd Place – Michelle Keagle of El Paso Eastlake High School
  • 3rd Place – Maegan Gardea of El Paso Riverside High School
  • 4th Place – Elizabeth Martinez of El Paso El Dorado High School

1st Place Match

  • Yuliana Alvarado (Fabens High School) 2-0, Sr. over Michelle Keagle (El Paso Eastlake High School) 4-5, Jr. (Fall 0:26)

3rd Place Match

  • Maegan Gardea (El Paso Riverside High School) 6-2, . over Elizabeth Martinez (El Paso El Dorado High School) 0-2, Fr. (For.)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Iris Lujan of El Paso Socorro High School
  • 2nd Place – Ginette Haro of El Paso Eastwood High School
  • 3rd Place – Laura Contreras of El Paso Andress High School
  • 4th Place – Izahh Sanchez of El Paso Parkland High School
  • 5th Place – Victoria Aceves of El Paso Riverside High School
  • 6th Place – Corrine Arriaga of New Mexico Chaparral

1st Place Match

  • Iris Lujan (El Paso Socorro High School) 3-0, So. over Ginette Haro (El Paso Eastwood High School) 3-1, So. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Laura Contreras (El Paso Andress High School) 3-1, So. over Izahh Sanchez (El Paso Parkland High School) 4-5, So. (TF-1.5 4:45 (21-3))

5th Place Match

  • Victoria Aceves (El Paso Riverside High School) 3-5, . over Corrine Arriaga (New Mexico Chaparral) 0-7, So. (Fall 3:00)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacqueline Rojo of El Paso Bel Air High School
  • 2nd Place – Stephanie Morales of El Paso Parkland High School
  • 3rd Place – Madison Prieto of El Paso Andress High School
  • 4th Place – Azul Rivera of El Paso Del Valle High School
  • 5th Place – Destiny Campos of San Elizario High School
  • 6th Place – Stephanie Salas of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air High School) 9-0, Sr. over Stephanie Morales (El Paso Parkland High School) 7-2, Jr. (Fall 3:40)

3rd Place Match

  • Madison Prieto (El Paso Andress High School) 3-1, Jr. over Azul Rivera (El Paso Del Valle High School) 2-2, So. (Fall 0:37)

5th Place Match

  • Destiny Campos (San Elizario High School) 1-2, Fr. over Stephanie Salas (El Paso Socorro High School) 0-3, Sr. (For.)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rhyan Vasquez of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Unity Herndon of El Paso Burgess High School
  • 3rd Place – Miriam Sanchez of El Paso Bel Air High School
  • 4th Place – Isis Jimenez of El Paso Americans High School
  • 5th Place – Alejandra Magana of El Paso Socorro High School
  • 6th Place – Sara Serros of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Rhyan Vasquez (El Paso Eastwood High School) 9-1, Sr. over Unity Herndon (El Paso Burgess High School) 5-3, Sr. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • Miriam Sanchez (El Paso Bel Air High School) 3-1, Sr. over Isis Jimenez (El Paso Americans High School) 2-2, Fr. (Fall 3:35)

5th Place Match

  • Alejandra Magana (El Paso Socorro High School) 2-2, Fr. over Sara Serros (El Paso Parkland High School) 1-3, Sr. (Fall 2:51)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andrea Montoya of El Paso Del Valle High School
  • 2nd Place – Rebekah Chavez of El Paso Eastwood High School
  • 3rd Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air High School
  • 4th Place – Laura Mariscal-Barber of El Paso Burgess High School
  • 5th Place – Danielle Vera of El Paso Eastlake High School
  • 6th Place – Julie Navarro of New Mexico Chaparral

1st Place Match

  • Andrea Montoya (El Paso Del Valle High School) 8-1, Sr. over Rebekah Chavez (El Paso Eastwood High School) 4-2, Jr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Melissa Moore (El Paso Bel Air High School) 5-6, Jr. over Laura Mariscal-Barber (El Paso Burgess High School) 4-4, So. (Fall 1:00)

5th Place Match

  • Danielle Vera (El Paso Eastlake High School) 6-5, Sr. over Julie Navarro (New Mexico Chaparral) 5-5, Sr. (Fall 1:50)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Emily Saenz of El Paso Parkland High School
  • 3rd Place – Ariana Chavez of El Paso Eastlake High School
  • 4th Place – Nayeli Alvarez of El Paso Bel Air High School
  • 5th Place – Sarah Arriaga of New Mexico Chaparral
  • 6th Place – Savanna Barroso of El Paso El Dorado High School

1st Place Match

  • Samantha Bonilla (El Paso Eastwood High School) 9-2, Jr. over Emily Saenz (El Paso Parkland High School) 2-1, So. (Fall 1:54)

3rd Place Match

  • Ariana Chavez (El Paso Eastlake High School) 6-4, So. over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air High School) 9-5, Sr. (Fall 1:21)

5th Place Match

  • Sarah Arriaga (New Mexico Chaparral) 2-4, Fr. over Savanna Barroso (El Paso El Dorado High School) 2-3, Fr. (Fall 0:47)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Gaytan of El Paso Bel Air High School
  • 2nd Place – Danielle Saldivar of El Paso Eastwood High School
  • 3rd Place – Kayani Ayala of El Paso Burgess High School
  • 4th Place – Briana Olmos of El Paso Del Valle High School
  • 5th Place – Badiah Sanches of El Paso Riverside High School
  • 6th Place – Andy Ulloa of El Paso El Dorado High School

1st Place Match

  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air High School) 10-0, Sr. over Danielle Saldivar (El Paso Eastwood High School) 10-1, Sr. (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burgess High School) 7-2, Jr. over Briana Olmos (El Paso Del Valle High School) 6-3, Jr. (Fall 1:29)

5th Place Match

  • Badiah Sanches (El Paso Riverside High School) 6-4, . over Andy Ulloa (El Paso El Dorado High School) 1-3, So. (Fall 0:28)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland High School
  • 2nd Place – Kassandra Lindemann of El Paso Americans High School
  • 3rd Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood High School
  • 4th Place – Priscilla Rojas of Fabens High School
  • 5th Place – Amanda Norez of El Paso Bel Air High School
  • 6th Place – Brissa Galindo of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland High School) 10-0, Jr. over Kassandra Lindemann (El Paso Americans High School) 8-1, Jr. (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Zipporah Rios (El Paso Eastwood High School) 9-3, Jr. over Priscilla Rojas (Fabens High School) 2-2, . (Fall 3:29)

5th Place Match

  • Amanda Norez (El Paso Bel Air High School) 7-3, So. over Brissa Galindo (El Paso Socorro High School) 1-3, Jr. (For.)

210

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Barron of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Kayla Maldonado of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Mia Barron (El Paso Eastwood High School) 2-0, Jr. over Kayla Maldonado (El Paso Parkland High School) 0-1, So. (Fall 0:11)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)