News Ticker
Wrestling Texas Apparel

Warpath Invitational Championships

Team Scores Boys
1Edcouch-Elsa164.0
2Pharr-San Juan-Alamo Southwest115.5
3Weslaco East113.5
4Pharr-San Juan-Alamo North112.5
5Edinburg Vela106.5
6Pharr-San Juan-Alamo87.0
7Weslaco85.0
8Edinburg North77.0
9Donna North56.0
10Mission42.0
11Mission Sharyland26.0
Team Scores Girls
1Edinburg North86.0
2Edcouch-Elsa85.5
3La Joya71.0
3Pharr-San Juan-Alamo71.0
5McAllen69.5
6Weslaco68.0
7Donna North63.0
8Juarez-Lincoln53.0
9Pharr-San Juan-Alamo Southwest38.0
10Mission Sharyland30.5
11Edinburg Vela28.0
12Palmview24.0
13Weslaco East23.0
14Pharr-San Juan-Alamo North20.0
15Mission6.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aldahir Alonso of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 2nd Place – Derick Arrellano of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Savior Ortiz of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 4th Place – Aaron Lozano of Edinburg North

1st Place Match

  • Aldahir Alonso (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 2-0, Jr. over Derick Arrellano (Edcouch-Elsa) 1-1, Jr. (Fall 3:54)

3rd Place Match

  • Savior Ortiz (Pharr-San Juan-Alamo North) 1-1, Fr. over Aaron Lozano (Edinburg North) 0-2, Fr. (Fall 1:35)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mario Trevino Jr. of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – Steve Juarez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Eduardo Garcia of Edinburg North

1st Place Match

  • Mario Trevino Jr. (Edcouch-Elsa) 1-0, Jr. over Steve Juarez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 1-1, So. (Fall 4:50)

3rd Place Match

  • Eduardo Garcia (Edinburg North) 0-1, So. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maximiliano Barrera of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Jose Eli Contreras of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Eduardo Nieto of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Ramiro Losoya of Pharr-San Juan-Alamo North

1st Place Match

  • Maximiliano Barrera (Pharr-San Juan-Alamo) 2-0, Jr. over Jose Eli Contreras (Edcouch-Elsa) 1-1, Jr. (Fall 0:45)

3rd Place Match

  • Eduardo Nieto (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 3-1, Jr. over Ramiro Losoya (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-2, . (Fall 0:32)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isac Garza of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Federico Rodriguez of Mission Sharyland
  • 3rd Place – Osvaldo Cuellar of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Eduardo Moreno of Weslaco

1st Place Match

  • Isac Garza (Edinburg Vela) 3-0, Jr. over Federico Rodriguez (Mission Sharyland) 2-1, So. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Osvaldo Cuellar (Edcouch-Elsa) 3-1, Jr. over Eduardo Moreno (Weslaco) 2-2, Fr. (Dec 15-11)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Esai Falcon of Weslaco East
  • 2nd Place – Donovan Herrera of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 3rd Place – Michelangelo Chavez of Edinburg North
  • 4th Place – Brandon Rodriguez of Mission

1st Place Match

  • Esai Falcon (Weslaco East) 2-0, Sr. over Donovan Herrera (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-1, Fr. (Fall 2:42)

3rd Place Match

  • Michelangelo Chavez (Edinburg North) 3-1, Fr. over Brandon Rodriguez (Mission) 2-2, . (Fall 1:53)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adrian Martinez of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – Cristhian Gomez of Weslaco East
  • 3rd Place – Jose Ruiz of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 4th Place – Matthew Rodriguez of Weslaco

1st Place Match

  • Adrian Martinez (Edcouch-Elsa) 2-0, So. over Cristhian Gomez (Weslaco East) 2-1, Sr. (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Jose Ruiz (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-1, Jr. over Matthew Rodriguez (Weslaco) 2-2, Jr. (Fall 2:36)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcos Gonzalez of Donna North
  • 2nd Place – Luis Lopez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Moises Maldonado of Edinburg North
  • 4th Place – Nicolas Silva of Edinburg Vela

1st Place Match

  • Marcos Gonzalez (Donna North) 3-0, . over Luis Lopez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 2-1, Sr. (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Moises Maldonado (Edinburg North) 3-1, So. over Nicolas Silva (Edinburg Vela) 2-2, Fr. (Fall 0:22)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roberto Silva of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Shawn De La Rosa of Weslaco East
  • 3rd Place – Marcelo Reyes of Weslaco
  • 4th Place – David Estes of Pharr-San Juan-Alamo Southwest

1st Place Match

  • Roberto Silva (Edinburg Vela) 3-0, Sr. over Shawn De La Rosa (Weslaco East) 2-1, Sr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

  • Marcelo Reyes (Weslaco) 3-1, Sr. over David Estes (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 2-2, Sr. (Fall 4:11)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Humberto Alcala of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Carlos Neves of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Anthony Garza of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 4th Place – Isaiah Hernandez of Weslaco East

1st Place Match

  • Humberto Alcala (Edinburg Vela) 2-0, Jr. over Carlos Neves (Edcouch-Elsa) 2-1, Jr. (TB-1 6-4)

3rd Place Match

  • Anthony Garza (Pharr-San Juan-Alamo North) 3-1, Sr. over Isaiah Hernandez (Weslaco East) 2-2, Jr. (Fall 4:31)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valentin Rodriguez of Weslaco East
  • 2nd Place – Carlos Alberto Guerrero of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Jesus Ceja of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Mathieux Gonzalez of Pharr-San Juan-Alamo North

1st Place Match

  • Valentin Rodriguez (Weslaco East) 2-0, Jr. over Carlos Alberto Guerrero (Edcouch-Elsa) 2-1, Jr. (For.)

3rd Place Match

  • Jesus Ceja (Pharr-San Juan-Alamo) 2-1, So. over Mathieux Gonzalez (Pharr-San Juan-Alamo North) 1-2, Jr. (Fall 1:53)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alejandro Cortez of Edinburg North
  • 2nd Place – Nikolas Mann of Mission
  • 3rd Place – Romeo Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Diego Perez of Pharr-San Juan-Alamo North

1st Place Match

  • Alejandro Cortez (Edinburg North) 3-0, Jr. over Nikolas Mann (Mission) 1-1, So. (Fall 2:17)

3rd Place Match

  • Romeo Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 3-1, Sr. over Diego Perez (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-2, Fr. (Fall 3:52)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joshua Alaniz of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Samuel Shelley of Weslaco
  • 3rd Place – Joel Garza of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Damian Carrasco of Pharr-San Juan-Alamo

1st Place Match

  • Joshua Alaniz (Edinburg Vela) 3-0, Sr. over Samuel Shelley (Weslaco) 2-1, Sr. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • Joel Garza (Edcouch-Elsa) 3-1, Jr. over Damian Carrasco (Pharr-San Juan-Alamo) 2-2, Sr. (Fall 1:40)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carlos Ramos of Weslaco
  • 2nd Place – Alejandro Perales of Donna North
  • 3rd Place – Anthony Machuca of Weslaco East
  • 4th Place – Francisco Salinas of Pharr-San Juan-Alamo North

1st Place Match

  • Carlos Ramos (Weslaco) 2-0, So. over Alejandro Perales (Donna North) 1-1, So. (Fall 4:33)

3rd Place Match

  • Anthony Machuca (Weslaco East) 3-1, Sr. over Francisco Salinas (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-2, Jr. (MD 15-6)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jose Ceja of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Nicholas Mares of Mission
  • 3rd Place – Bobby Gonzalez of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Luis Angel Reyes Jr. of Edcouch-Elsa

1st Place Match

  • Jose Ceja (Pharr-San Juan-Alamo) 2-0, Jr. over Nicholas Mares (Mission) 1-1, Sr. (Fall 0:40)

3rd Place Match

  • Bobby Gonzalez (Edcouch-Elsa) 1-1, . over Luis Angel Reyes Jr. (Edcouch-Elsa) 0-2, Jr. (Fall 0:10)

Women

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Monica Resendez of Donna North
  • 2nd Place – Rebecca De Hoyos of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Alysha Munoz of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 4th Place – Genisa Gonzalez of La Joya

1st Place Match

  • Monica Resendez (Donna North) 2-0, Jr. over Rebecca De Hoyos (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 0-1, Jr. (Fall 1:27)

3rd Place Match

  • Alysha Munoz (Pharr-San Juan-Alamo North) 2-1, Sr. over Genisa Gonzalez (La Joya) 0-2, Fr. (Fall 0:25)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michelle Zavala of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – Amada Solorio of Edinburg Vela
  • 3rd Place – Graciela Reyes of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Jennifer Acuna of Juarez-Lincoln

1st Place Match

  • Michelle Zavala (Edcouch-Elsa) 3-0, Sr. over Amada Solorio (Edinburg Vela) 2-1, Sr. (DQ)

3rd Place Match

  • Graciela Reyes (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 2-1, So. over Jennifer Acuna (Juarez-Lincoln) 1-2, Sr. (Fall 4:42)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michelle Hernandez of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – Macie Saenz of Mission Sharyland
  • 3rd Place – Kimberly Romo of Edinburg North
  • 4th Place – Krystal Silva of Palmview

1st Place Match

  • Michelle Hernandez (Edcouch-Elsa) 2-0, Sr. over Macie Saenz (Mission Sharyland) 1-1, Sr. (Fall 3:00)

3rd Place Match

  • Kimberly Romo (Edinburg North) 1-1, So. over Krystal Silva (Palmview) 0-2, So. (Fall 0:49)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Stephany Juarez of McAllen
  • 2nd Place – Teresa Gallegos of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Vanessa Rayon of Mission Sharyland

1st Place Match

  • Stephany Juarez (McAllen) 3-0, Jr. over Teresa Gallegos (Edcouch-Elsa) 1-1, So. (Fall 2:56)

3rd Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo) 2-1, Jr. over Vanessa Rayon (Mission Sharyland) 2-2, Jr. (Fall 0:22)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Celeste Tellez of McAllen
  • 2nd Place – Mariana Bocanegra of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Eva Cerda of Edinburg North
  • 4th Place – Teresa Solis of McAllen

1st Place Match

  • Celeste Tellez (McAllen) 3-0, . over Mariana Bocanegra (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 2-1, So. (Fall 2:40)

3rd Place Match

  • Eva Cerda (Edinburg North) 3-1, Jr. over Teresa Solis (McAllen) 2-2, So. (Fall 2:54)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rebecca Mata of Weslaco
  • 2nd Place – Alexa Anderson of McAllen
  • 3rd Place – Stephanie Garza of Edinburg North
  • 4th Place – Madeline Quiroga of Weslaco East

1st Place Match

  • Rebecca Mata (Weslaco) 3-0, Jr. over Alexa Anderson (McAllen) 2-1, Jr. (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Stephanie Garza (Edinburg North) 3-1, Jr. over Madeline Quiroga (Weslaco East) 4-2, So. (Inj. 0:58)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashley Leos of Weslaco
  • 2nd Place – Nancy Saldana of Pharr-San Juan-Alamo
  • 3rd Place – Marissa Ponce of La Joya
  • 4th Place – Ferralin Alegria of Donna North

1st Place Match

  • Ashley Leos (Weslaco) 3-0, Sr. over Nancy Saldana (Pharr-San Juan-Alamo) 2-1, Jr. (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Marissa Ponce (La Joya) 3-1, So. over Ferralin Alegria (Donna North) 2-2, Sr. (Fall 2:30)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bobbie Jo Vasquez of Donna North
  • 2nd Place – Judith Rivas of Palmview
  • 3rd Place – Nayely Robles of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Mariana Garza of Juarez-Lincoln

1st Place Match

  • Bobbie Jo Vasquez (Donna North) 3-0, Jr. over Judith Rivas (Palmview) 2-1, So. (Fall 0:48)

3rd Place Match

  • Nayely Robles (Pharr-San Juan-Alamo) 4-1, So. over Mariana Garza (Juarez-Lincoln) 2-2, Sr. (Fall 3:51)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jessica Aldama of Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Ashley Sierra of Edinburg North
  • 3rd Place – Abigail C. Diaz of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Samantha Salinas of La Joya

1st Place Match

  • Jessica Aldama (Juarez-Lincoln) 2-0, Jr. over Ashley Sierra (Edinburg North) 2-1, So. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Abigail C. Diaz (Edcouch-Elsa) 3-1, Sr. over Samantha Salinas (La Joya) 2-2, So. (Fall 1:42)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Destiny Baltierra of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Alexis Lopez of Weslaco
  • 3rd Place – Anna Santana of Edinburg North
  • 4th Place – Viviana Ortiz of La Joya

1st Place Match

  • Destiny Baltierra (Pharr-San Juan-Alamo) 2-0, Sr. over Alexis Lopez (Weslaco) 1-1, Sr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Anna Santana (Edinburg North) 3-1, Sr. over Viviana Ortiz (La Joya) 2-2, Sr. (M. For.)