News Ticker

17th Annual Cy Ridge Classic Results

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wyatt Maturin of Conroe High School
  • 2nd Place – Douglas Melrose of KATY MORTON RANCH
  • 3rd Place – Jake Smith of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Patrick Tran of Cypress Ridge
  • 5th Place – Mark Garcia of Katy Mayde Creek
  • 6th Place – Nario Machuca of KLEIN COLLINS

1st Place Match

  • Wyatt Maturin (Conroe High School) 5-0, Sr. over Douglas Melrose (KATY MORTON RANCH) 4-1, Jr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

  • Jake Smith (Conroe Woodlands College Park) 5-1, Fr. over Patrick Tran (Cypress Ridge) 4-2, So. (Fall 1:42)

5th Place Match

  • Mark Garcia (Katy Mayde Creek) 5-2, Jr. over Nario Machuca (KLEIN COLLINS) 4-3, So. (Fall 1:12)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Micah White of Humble Kingwood Hs
  • 2nd Place – Ruben Calderon of Cypress Falls
  • 3rd Place – Xavior Harrell of Cypress Ranch
  • 4th Place – Juan Martinez of Conroe Caney Creek
  • 5th Place – Daniel Contreras of Conroe Woodlands College Park
  • 6th Place – Ertzel Ross of Cypress Ridge

1st Place Match

  • Micah White (Humble Kingwood Hs) 6-0, So. over Ruben Calderon (Cypress Falls) 4-1, So. (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Xavior Harrell (Cypress Ranch) 7-1, Fr. over Juan Martinez (Conroe Caney Creek) 6-2, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Daniel Contreras (Conroe Woodlands College Park) 5-2, Sr. over Ertzel Ross (Cypress Ridge) 4-3, Sr. (Fall 2:48)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaih Calderon of Cypress Falls
  • 2nd Place – Jacob Grogan of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Garrett Wing of Katy Mayde Creek
  • 4th Place – Francisco Gonzalez of Conroe High School
  • 5th Place – Gavin Newmeyer of KLEIN OAK
  • 6th Place – Ariah George of Cypress Fairbanks

1st Place Match

  • Isaih Calderon (Cypress Falls) 5-0, Sr. over Jacob Grogan (Cypress Ranch) 6-1, So. (MD 9-1)

3rd Place Match

  • Garrett Wing (Katy Mayde Creek) 7-1, Sr. over Francisco Gonzalez (Conroe High School) 4-2, Jr. (MD 20-9)

5th Place Match

  • Gavin Newmeyer (KLEIN OAK) 4-2, Sr. over Ariah George (Cypress Fairbanks) 4-3, So. (Dec 10-9)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Corey Camden of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Jude Camacho of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Daniel Contreras of Cypress Fairbanks
  • 4th Place – Michael Castaneda of Langham Creek
  • 5th Place – Jonathan Delgado of KATY MORTON RANCH
  • 6th Place – Benjamin Wright-Gonzales of Conroe Oakridge

1st Place Match

  • Corey Camden (Conroe Woodlands College Park) 5-0, Fr. over Jude Camacho (Cypress Ranch) 6-1, So. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Daniel Contreras (Cypress Fairbanks) 6-1, Sr. over Michael Castaneda (Langham Creek) 4-2, Sr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Jonathan Delgado (KATY MORTON RANCH) 4-2, Jr. over Benjamin Wright-Gonzales (Conroe Oakridge) 5-3, So. (Dec 16-10)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Orlando of Cypress Fairbanks
  • 2nd Place – Jackson Kimes of Humble Kingwood Hs
  • 3rd Place – Joe Hendershot of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Neamiah Jarrell of Conroe Caney Creek
  • 5th Place – Mikell Goodwin of KATY MORTON RANCH
  • 6th Place – Joshua Seguerra of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Garrett Orlando (Cypress Fairbanks) 5-0, Sr. over Jackson Kimes (Humble Kingwood Hs) 5-1, Sr. (Fall 2:49)

3rd Place Match

  • Joe Hendershot (Conroe Woodlands College Park) 7-1, So. over Neamiah Jarrell (Conroe Caney Creek) 7-2, Sr. (Fall 1:49)

5th Place Match

  • Mikell Goodwin (KATY MORTON RANCH) 4-2, Fr. over Joshua Seguerra (Cypress Ranch) 4-4, So. (Fall 0:59)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Palos of Cypress Ridge
  • 2nd Place – Ashton Corbishley of Conroe Woodlands College Park
  • 3rd Place – Jireh Mikeal Howard of Cypress Creek
  • 4th Place – Angel Almanzar of Katy Mayde Creek
  • 5th Place – Pedro Trejo of KATY MORTON RANCH
  • 6th Place – Alexander Thyes of Conroe Caney Creek

1st Place Match

  • Gabriel Palos (Cypress Ridge) 5-0, Sr. over Ashton Corbishley (Conroe Woodlands College Park) 4-1, Sr. (Fall 3:33)

3rd Place Match

  • Jireh Mikeal Howard (Cypress Creek) 5-1, Jr. over Angel Almanzar (Katy Mayde Creek) 5-2, Sr. (Dec 13-8)

5th Place Match

  • Pedro Trejo (KATY MORTON RANCH) 5-2, Jr. over Alexander Thyes (Conroe Caney Creek) 5-3, Sr. (Dec 13-9)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Sheikh of Cypress Creek
  • 2nd Place – Konnor Wright of Humble Kingwood Hs
  • 3rd Place – Brandon Samaripa of KLEIN COLLINS
  • 4th Place – Tony Gamron of Langham Creek
  • 5th Place – Musa Bailey of Cypress Ridge
  • 6th Place – Benjamin Kilkowski of Bridgeland

1st Place Match

  • Gabriel Sheikh (Cypress Creek) 5-0, Jr. over Konnor Wright (Humble Kingwood Hs) 5-1, So. (Fall 5:34)

3rd Place Match

  • Brandon Samaripa (KLEIN COLLINS) 5-1, Sr. over Tony Gamron (Langham Creek) 6-2, Sr. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Musa Bailey (Cypress Ridge) 5-2, Sr. over Benjamin Kilkowski (Bridgeland) 3-3, So. (For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Thomas of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Gunnar Pierson of Conroe The Woodlands
  • 3rd Place – Jonathan Lizama of KATY MORTON RANCH
  • 4th Place – Daniel Contreras of Cypress Ridge
  • 5th Place – Austin Sumner of League City Clear Springs
  • 6th Place – Cullen Ferguson of Humble Atascocita

1st Place Match

  • Brandon Thomas (Conroe Woodlands College Park) 5-0, Jr. over Gunnar Pierson (Conroe The Woodlands) 4-1, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Jonathan Lizama (KATY MORTON RANCH) 6-1, Jr. over Daniel Contreras (Cypress Ridge) 5-2, Sr. (Dec 11-6)

5th Place Match

  • Austin Sumner (League City Clear Springs) 4-2, Sr. over Cullen Ferguson (Humble Atascocita) 3-3, Sr. (Dec 10-3)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Wilson of Cypress Ridge
  • 2nd Place – Paul Moore of Conroe The Woodlands
  • 3rd Place – Yuki Janvier of Jersey Village
  • 4th Place – Eric Weingart of Cypress Fairbanks
  • 5th Place – Tanner Christensen of Conroe Woodlands College Park
  • 6th Place – Dawson Davis of KLEIN OAK

1st Place Match

  • Christian Wilson (Cypress Ridge) 5-0, Sr. over Paul Moore (Conroe The Woodlands) 4-1, So. (SV-1 4-2)

3rd Place Match

  • Yuki Janvier (Jersey Village) 5-1, Jr. over Eric Weingart (Cypress Fairbanks) 4-2, Sr. (MD 17-4)

5th Place Match

  • Tanner Christensen (Conroe Woodlands College Park) 5-2, So. over Dawson Davis (KLEIN OAK) 4-3, Jr. (TF-1.5 4:00 (16-0))

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jesus Valdez of Conroe Caney Creek
  • 2nd Place – Dylan Nowak of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Parker Hoyer of Conroe The Woodlands
  • 4th Place – Matthew Johnston of Katy Mayde Creek
  • 5th Place – David Davlin of KLEIN COLLINS
  • 6th Place – Ryan Grassman of Humble Kingwood Hs

1st Place Match

  • Jesus Valdez (Conroe Caney Creek) 5-0, Sr. over Dylan Nowak (Cypress Ranch) 6-1, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Parker Hoyer (Conroe The Woodlands) 5-1, Sr. over Matthew Johnston (Katy Mayde Creek) 4-2, Sr. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • David Davlin (KLEIN COLLINS) 5-2, So. over Ryan Grassman (Humble Kingwood Hs) 4-3, Jr. (Fall 1:10)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Mendez of Langham Creek
  • 2nd Place – DJ Cowhey of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Juan Grange of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Daniel Balcacer of KLEIN OAK
  • 5th Place – Austin Bunton of KATY MORTON RANCH
  • 6th Place – Joseph Triste of KLEIN COLLINS

1st Place Match

  • Caleb Mendez (Langham Creek) 5-0, Sr. over DJ Cowhey (Cypress Ranch) 5-2, Jr. (Fall 3:41)

3rd Place Match

  • Juan Grange (Conroe Woodlands College Park) 6-1, Fr. over Daniel Balcacer (KLEIN OAK) 4-2, Sr. (MD 13-5)

5th Place Match

  • Austin Bunton (KATY MORTON RANCH) 4-2, Jr. over Joseph Triste (KLEIN COLLINS) 4-3, Jr. (Fall 1:16)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jarod Camacho of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Rommel Azurin of KATY MORTON RANCH
  • 3rd Place – Juan Villareal of KATY MORTON RANCH
  • 4th Place – Samuel Perez of Cypress Falls
  • 5th Place – Donovan Scofield of KLEIN OAK
  • 6th Place – Carlos Alvarado of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Jarod Camacho (Cypress Ranch) 6-1, Sr. over Rommel Azurin (KATY MORTON RANCH) 4-1, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Juan Villareal (KATY MORTON RANCH) 5-1, Sr. over Samuel Perez (Cypress Falls) 4-2, Jr. (UTB 4-3)

5th Place Match

  • Donovan Scofield (KLEIN OAK) 3-2, So. over Carlos Alvarado (Katy Mayde Creek) 5-3, Sr. (For.)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Torres of Lamar fulshear
  • 2nd Place – Edwin Merlos of KATY MORTON RANCH
  • 3rd Place – Brennan McElroy of Conroe Oakridge
  • 4th Place – Marcos Balbuena Carbonell of Katy Mayde Creek
  • 5th Place – Jeremiah Markeith Howard of Cypress Creek
  • 6th Place – Jonathan Flores of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Alex Torres (Lamar fulshear) 5-0, Sr. over Edwin Merlos (KATY MORTON RANCH) 4-1, Sr. (Dec 12-9)

3rd Place Match

  • Brennan McElroy (Conroe Oakridge) 6-1, Jr. over Marcos Balbuena Carbonell (Katy Mayde Creek) 4-2, Jr. (Fall 3:47)

5th Place Match

  • Jeremiah Markeith Howard (Cypress Creek) 5-2, So. over Jonathan Flores (Cypress Ranch) 4-4, Jr. (Dec 6-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rafael Soltero of Cypress Ridge
  • 2nd Place – Elder Recinos of KATY MORTON RANCH
  • 3rd Place – Cameron Mitchell of Katy Mayde Creek
  • 4th Place – Sylvester Villareal of Cypress Falls
  • 5th Place – TJ Senn of KLEIN OAK
  • 6th Place – Reznor Garcia of Cypress Ridge

1st Place Match

  • Rafael Soltero (Cypress Ridge) 5-0, Sr. over Elder Recinos (KATY MORTON RANCH) 4-1, Sr. (Fall 0:10)

3rd Place Match

  • Cameron Mitchell (Katy Mayde Creek) 6-1, Sr. over Sylvester Villareal (Cypress Falls) 4-2, Jr. (Fall 0:32)

5th Place Match

  • TJ Senn (KLEIN OAK) 4-2, Sr. over Reznor Garcia (Cypress Ridge) 2-3, Sr. (Fall 2:28)

Women

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Vanessa Sanchez of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Natalie Vasquez of Katy Morton Ranch (girls)
  • 3rd Place – Shaely Gutierrez of Katy Morton Ranch (girls)
  • 4th Place – Taylor Ledet of Conroe High School (Girls)
  • 5th Place – Lauren Sharkis of Langham Creek (girls)
  • 6th Place – Isabella Fendrick of Cypress Creek (girls)

1st Place Match

  • Vanessa Sanchez (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-0, Jr. over Natalie Vasquez (Katy Morton Ranch (girls) ) 4-1, Fr. (Fall 3:30)

3rd Place Match

  • Shaely Gutierrez (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-1, Jr. over Taylor Ledet (Conroe High School (Girls)) 4-2, Fr. (Fall 1:27)

5th Place Match

  • Lauren Sharkis (Langham Creek (girls)) 1-2, So. over Isabella Fendrick (Cypress Creek (girls)) 2-3, So. (Fall 2:46)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Cotter of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Citlalli Gallegos of Cypress Ridge (girls)
  • 3rd Place – Yuliana Rosales of Cypress Ridge (girls)
  • 4th Place – Samantha McKee of Cypress Ranch (Girls)
  • 5th Place – Ashley Morris of Klein Collins (girls)
  • 6th Place – Sydney Paniagua-Aguirre of Cypress Fairbanks (girls)

1st Place Match

  • Brittany Cotter (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-0, So. over Citlalli Gallegos (Cypress Ridge (girls)) 4-1, Sr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Yuliana Rosales (Cypress Ridge (girls)) 5-1, Sr. over Samantha McKee (Cypress Ranch (Girls)) 6-2, Jr. (Fall 1:37)

5th Place Match

  • Ashley Morris (Klein Collins (girls)) 5-2, So. over Sydney Paniagua-Aguirre (Cypress Fairbanks (girls)) 4-3, Fr. (Fall 1:21)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Lee McAleavey of Cypress Creek (girls)
  • 2nd Place – Logan Redford of Katy Morton Ranch (girls)
  • 3rd Place – Alexia Sanchez of Klein Oak (girls)
  • 4th Place – Jesmin Garado of Klein Collins (girls)
  • 5th Place – Alayna Garza of Conroe Oakridge (Girls)
  • 6th Place – Emely Iglesias of Jersey Village (Girls)

1st Place Match

  • Amanda Lee McAleavey (Cypress Creek (girls)) 5-0, Jr. over Logan Redford (Katy Morton Ranch (girls) ) 4-1, Jr. (Fall 1:55)

3rd Place Match

  • Alexia Sanchez (Klein Oak (girls)) 5-1, So. over Jesmin Garado (Klein Collins (girls)) 4-2, Sr. (Dec 11-7)

5th Place Match

  • Alayna Garza (Conroe Oakridge (Girls)) 5-2, Jr. over Emely Iglesias (Jersey Village (Girls)) 4-3, Jr. (Fall 0:44)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Mottley of Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Annamarie Crixell of Conroe Oakridge (Girls)
  • 3rd Place – Lydia Ramos of Cypress Ranch (Girls)
  • 4th Place – Laelah Bramlett of Cypress Falls (girls)
  • 5th Place – Illyauna Martinez of Katy Mayde Creek (Girls)
  • 6th Place – Celeste Trumbla of Katy Morton Ranch (girls)

1st Place Match

  • Olivia Mottley (Cypress Ranch (Girls)) 7-0, Jr. over Anna Marie Crixell (Conroe Oakridge (Girls)) 4-1, Sr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Lydia Ramos (Cypress Ranch (Girls)) 5-1, Sr. over Laelah Bramlett (Cypress Falls (girls)) 4-2, Sr. (TF-1.5 6:00 (16-1))

5th Place Match

  • Illyauna Martinez (Katy Mayde Creek (Girls)) 5-2, Jr. over Celeste Trumbla (Katy Morton Ranch (girls) ) 4-3, Sr. (Fall 1:44)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brianna Jones of Klein Oak (girls)
  • 2nd Place – Maryellen Grace Lafferty of Cypress Creek (girls)
  • 3rd Place – Maddie Sandquist of Humble Kingwood Park (girls)
  • 4th Place – Lavoxkeia Carnes of Klein Collins (girls)
  • 5th Place – Macayla Potter of Cypress Ranch (Girls)
  • 6th Place – Halee Sala of Bridgeland (Girls)

1st Place Match

  • Brianna Jones (Klein Oak (girls)) 5-0, Sr. over Maryellen Grace Lafferty (Cypress Creek (girls)) 4-1, Jr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Maddie Sandquist (Humble Kingwood Park (girls)) 6-1, So. over Lavoxkeia Carnes (Klein Collins (girls)) 4-2, Sr. (Fall 1:43)

5th Place Match

  • Macayla Potter (Cypress Ranch (Girls)) 6-3, So. over Halee Sala (Bridgeland (Girls)) 3-3, So. (Fall 0:26)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Abigail Denney of Conroe Oakridge (Girls)
  • 3rd Place – Dominique Benevento of Conroe The Woodlands (Girls)
  • 4th Place – Diriann Porras of Langham Creek (girls)
  • 5th Place – Kailee MCCarty of Cypress Ridge (girls)
  • 6th Place – Isabella Tyson of Conroe Oakridge (Girls)

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-0, Jr. over Abigail Denney (Conroe Oakridge (Girls)) 4-1, Jr. (Fall 1:07)

3rd Place Match

  • Dominique Benevento (Conroe The Woodlands (Girls)) 6-1, Sr. over Diriann Porras (Langham Creek (girls)) 6-2, So. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Kailee MCCarty (Cypress Ridge (girls)) 4-2, So. over Isabella Tyson (Conroe Oakridge (Girls)) 3-3, Jr. (For.)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Robinson of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 2nd Place – Nia Miranda of Cypress Ranch (Girls)
  • 3rd Place – Vanessa Flores of Katy Morton Ranch (girls)
  • 4th Place – Ingrid Guzman of Cypress Fairbanks (girls)
  • 5th Place – Bailey Pratt of Conroe Oakridge (Girls)
  • 6th Place – Emily Rosales of Klein Collins (girls)

1st Place Match

  • Hunter Robinson (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 5-0, Sr. over Nia Miranda (Cypress Ranch (Girls)) 5-2, Jr. (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Vanessa Flores (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-1, Sr. over Ingrid Guzman (Cypress Fairbanks (girls)) 4-2, Jr. (Fall 2:48)

5th Place Match

  • Bailey Pratt (Conroe Oakridge (Girls)) 5-2, Jr. over Emily Rosales (Klein Collins (girls)) 4-3, Sr. (Dec 4-2)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Britney Aguilera of Klein Forest (girls)
  • 2nd Place – Destiny Lamb of Cypress Ridge (girls)
  • 3rd Place – Corlyn Davis of Cypress Fairbanks (girls)
  • 4th Place – Frances Solis of Klein Collins (girls)
  • 5th Place – Meghen Malo of Klein Collins (girls)
  • 6th Place – Marisa Salazar of Jersey Village (Girls)

1st Place Match

  • Britney Aguilera (Klein Forest (girls)) 5-0, Jr. over Destiny Lamb (Cypress Ridge (girls)) 4-1, So. (Fall 0:37)

3rd Place Match

  • Corlyn Davis (Cypress Fairbanks (girls)) 7-1, So. over Frances Solis (Klein Collins (girls)) 5-2, Sr. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Meghen Malo (Klein Collins (girls)) 4-2, So. over Marisa Salazar (Jersey Village (Girls)) 3-3, So. (Fall 1:31)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashley Molina of Langham Creek (girls)
  • 2nd Place – Amber Latta of Conroe Oakridge (Girls)
  • 3rd Place – Brittyn Corbishley of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 4th Place – Jade Salas of Klein Oak (girls)
  • 5th Place – Reyna Aquilar of Humble Kingwood Park (girls)
  • 6th Place – Christa DeKlyen of Klein Collins (girls)

1st Place Match

  • Ashley Molina (Langham Creek (girls)) 5-0, Sr. over Amber Latta (Conroe Oakridge (Girls)) 4-1, Jr. (Fall 3:27)

3rd Place Match

  • Brittyn Corbishley (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 4-1, So. over Jade Salas (Klein Oak (girls)) 5-2, So. (Fall 1:40)

5th Place Match

  • Reyna Aquilar (Humble Kingwood Park (girls)) 5-2, Sr. over Christa DeKlyen (Klein Collins (girls)) 3-3, So. (For.)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashely Tapp of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Melanie Oyervides of Cypress Ridge (girls)
  • 3rd Place – Kinsley Staggs of Langham Creek (girls)
  • 4th Place – Lexi Shannon of Humble Kingwood Park (girls)
  • 5th Place – Wisdom Hodge of Cypress Creek (girls)
  • 6th Place – Emi Exito of Conroe Oakridge (Girls)

1st Place Match

  • Ashely Tapp (Katy Morton Ranch (girls) ) 5-0, Jr. over Melanie Oyervides (Cypress Ridge (girls)) 4-1, So. (Fall 3:04)

3rd Place Match

  • Kinsley Staggs (Langham Creek (girls)) 5-1, Jr. over Lexi Shannon (Humble Kingwood Park (girls)) 4-3, Fr. (Fall 3:52)

5th Place Match

  • Wisdom Hodge (Cypress Creek (girls)) 5-2, Sr. over Emi Exito (Conroe Oakridge (Girls)) 4-3, Sr. (Fall 0:23)