News Ticker

78 Team Texas Boys will head to Nationals

The Team Texas Boys, 78 strong will head to Fargo North Dakota to compete in the  2018 US Marine Corps/USAW Junior & Cadet National Championships.  Team Texas will fly out of DFW Thursday July 12th and return Saturday July 21st along with 10 coaches

Troy Jewell
Ray Bedford
Charles Strange
Mike Harris
Justin Flores
Matt Manley
Will McKinney
Jose Lazo
Travis Rodenbaugh
Steve Horton

WrestlingTexas will be providing full coverage of the daily competition along with action photo shots.

Wrestler List

CadetsJuniors
WeightF. NameL. NameWeightF. NameL. Name
88AJMarino100VictorSanchez
94ZarekHernandez106WyattMaturin
94EthanHuerta106JoeOrtiz
94CarsonLaughery113MackBeggs
100WesleyGoleman113GabrielGamez
100NathanMooney113AxelHernandez
100TytenVolk113JesseMartinez
106JacksonDutel120DominicChavez
113ChristianLopez120GregoryCoapstick
113AndresMendoza120JordanStrmiska
120ParkerDecker126ColeBecker
120JacobGrogan126JordanHaskins
126PrestonDecker126KobeNelms
126DonovanFisher132JohnGeiger
126JJPowell132DanielLeal
126JohnRichardson132NoahYeamans
132DeShawnCosby138JoshuaJimenez
132Aaron (AJ)Lofton138MasonKruljac
132La’StotPleasant138RobertSilva
138JaredGallegos145JesseDiaz
138JaxsonGonzalez145StevenGamez
138SebastianJimenez145TimothyJohnson-Thompson
138Chase (Tanner)Warden145DanielManibog
145JosephDerringer152AaronGoldman
145MosesTorres170AustinCooley
145MicahWiginton170ManuelElizondo
152EliseBrown Ton170SamuelMora
152HankMeyer182BrodeyBeckman
152TrumanTimmons182AdamKilgore
160HumbertoAlcala182JavonteKnoxon
160BransonBritten182Ja’MarcusThomas
160MarioDanzi195AlbertoAlcala
170MaxHampton195DeandreRucker
170EliSheeren220AidanConner
182DarwinHull220CollinRiley
182ChaseParham285TristanBaugher
195Rylan (David)Bonds285CarlosSanchez
195HaydenSmith
220XavierDiaz
220DanielGoodrich
285RyanJJ

Thursday, July 12

1 Mats Open for Workouts
(Benson Bunker)
3:00 PM to 9:00 PM

 

Friday, July 13

Cadet Freestyle Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)
5:00 PM

 

Saturday, July 14

Cadet Freestyle: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Cadet Freestyle: Session II – Preliminaries, Consolations
(FargoDome – Main Floor)
3:00 PM to 7:00 PM

Junior Freestyle Medical Check and Weigh-in
(FargoDome – Southwest Concourse)
7:15 PM

 

Sunday, July 15

Cadet Freestyle: Session III – Quarterfinals and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Junior Men’s Freestyle: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Cadet Freestyle: Session IV – Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Junior Men’s Freestyle: Session II – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Monday, July 16

Cadet Freestyle: Session V – Consolation Semifinals (IF NEEDED)
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 10:00 AM

 

Junior Men’s Freestyle: Session III – 1/8 Championships, Quarterfinals & Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 12:30 PM

 

Cadet Freestyle: Session VI – Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:00 PM to 4:00 PM

 

Junior Men’s Freestyle: Session IV –- Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals
(FargoDome – Main Floor)
5:00 PM to 8:30 PM

 

Tuesday, July 17

Junior Freestyle: Session V – Consolation Semifinals (IF NEEDED)
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 10:00 AM

Junior Freestyle: Session VI – Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:00 PM to 4:00 PM

Cadet Greco-Roman Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)
4:30 PM

 

Wednesday, July 18

 

Cadet Greco-Roman: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Junior Greco-Roman Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)

4:00 PM Cadet Greco-Roman: Session II – 1/8 Championship, Quarter-Final and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
5:00 PM to 9:00 PM

 

Thursday, July 19

Cadet Greco-Roman: Session III Semi-Finals and Consolation
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 12:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session I – Preliminaries and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

 

Cadet Greco-Roman: Session V Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:30 PM to 4:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session II – 1/8 Championship, Quarter-Finals and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Friday, July 20

 

Junior Greco-Roman: Session III Semi-Finals and Consolation
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session IV Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
3:00 PM – 6:00 PM