News Ticker

State Qualifiers – 6A Boys

Here is a complete list of 6A boys qualifiers and alternates, listed by region and regional place.  Fifth place finishers are alternates and will be substituted for any wrestler that can not compete – no substitutions can be made after weigh-ins – meaning that if a competitor weighs and and fails to make weight, there will not be a substitution.  Rankings shown are rankings prior to the regional tournaments. PLEASE NOTE: We listed State Qualification placements, which can be different than the actual regional tournament results – in cases of a wrestle-back, the 4th and 5th positions are reversed if the 5th place finisher won the match.

 

Weight Region – Place Rank Name School Grade
106 1-1 7 Adrian Rodriguez El Paso Franklin JR
106 1-2 2 Luke Garcia Arlington Martin FR
106 1-3 5 Parker Decker Keller FR
106 1-4 NR Zachery Gomez El Paso Pebble Hills SO
106 1-5 NR Eric Carrillo Amarillo Tascosa JR
106 2-1 3 Harley Williamson Euless Trinity JR
106 2-2 8 Gabe Martinez Allen SO
106 2-3 6 Steven Flowers Rockwall JR
106 2-4 18 Jacob Aragon Plano West FR
106 2-5 19 Alex Maestas McKinney Boyd FR
106 3-1 4  Isaiah Calderon Houston Cyp. Falls SO
106 3-2 13 Christopher Thomas Houston Cyp. Lakes SR
106 3-3 10 Kynnth Maban Conroe Oak Ridge SO
106 3-4 9 Christian Lopez H Westside FR
106 3-5 15 Thomas Le Houston Strake Jesuit JR
106 4-1 1 Jordan Strmiska Austin Lake Travis SO
106 4-2 12 Tyler Curry New Braunfels FR
106 4-3 14 James Clarkson Austin Vandegrift SO
106 4-4 NR Michael Santos Killeen Ellison SR
106 4-5 11 Jaden Trevino PSJA Memorial JR
113 1-1 1 Isaiah Delgado El Paso Eastwood JR
113 1-2 6 Preston Decker Keller FR
113 1-3 8 Dominic Chavez Arlington Martin FR
113 1-4 16 Nelms Kobe El Paso Franklin SO
113 1-5 NR Dominic Melendez El Paso El Dorado FR
113 2-1 2 Nathan Rankin Plano East JR
113 2-2 3 Noah Yeamans Allen SO
113 2-3 NR Sam McCoy Plano SO
113 2-4 NR Joey Galvan Lewisville Hebron SO
113 2-5 15 Cody Scales Rockwall So
113 3-1 4 Myles Theirgood Klein Oak SR
113 3-2 7 Daniel Hernandez H Westside SO
113 3-3 NR Bailey West Friendswood SR
113 3-4 NR Fletcher Semones Houston Clear Lake SO
113 3-5 18 Zach Jackson Richmond George Ranch SR
113 4-1 5 Christian Moreno Austin Bowie JR
113 4-2 11 Tyler Barker Round Rock McNeil JR
113 4-3 10 Luke Sloan Austin Vandegrift FR
113 4-4 14 Carson Droddy San Antonio Reagan SO
113 4-5 NR Angel Rodriguez Killeen Shoemaker SR
120 1-1 3 James McClain-Green El Paso Franklin SO
120 1-2 13 Jose Zamora Arlington SO
120 1-3 NR Jose Acevedo El Paso El Dorado SR
120 1-4 11 Eli Landman Keller JR
120 1-5 10 Amadeuz Maestas Haltom City Haltom SR
120 2-1 2 Alonzo Herra Allen SR
120 2-2 4 Daniel Kidd Richardson Lake Highlands SR
120 2-3 5 Jordan Haskins Lewisville JR
120 2-4 NR Kennedy Cross McKinney Boyd SR
120 2-5 14 Tatsuro Iwase Plano JR
120 3-1 1 Ty-Rae Carter H Westside SR
120 3-2 NR Michael Castaneda Houston Langham Crk SO
120 3-3 17 Jealynn Garcia Klein SR
120 3-4 NR Tanner Thomson Houston Cyp. Ranch SR
120 3-5 NR Christian Taulli Houston Cyp. Woods SR
120 4-1 8 Garrett Mathews San Antonio Johnson JR
120 4-2 9 Yahya Maqavi San Antonio Reagan SO
120 4-3 NR Brandon O’Connor San Antonio Madison SR
120 4-4 16 Raul Vargas Pharr-San Juan-Alamo JR
120 4-5 6 Manlio Medelin Weslaco JR
126 1-1 7 Cole Fournier Weatherford SR
126 1-2 1 Ryan Chavez El Paso Eastwood SR
126 1-3 12 Noah Sauceado Arlington SR
126 1-4 11 Roderick Valentine Keller Timber Creek SR
126 1-5 NR Jaxon Keller Amarillo Tascosa SR
126 2-1 3 Logan Brown Allen JR
126 2-2 4 Adam Maestas McKinney Boyd JR
126 2-3 14 Angel Hernandez Richardson Lake Highlands SR
126 2-4 NR Chase Howerton Rockwall JR
126 2-5 NR Justin Kirstein Plano SR
126 3-1 9 Timmy Johnson-Thompson LC Clear Creek JR
126 3-2 8 Antonio Figueiredo H Westside SR
126 3-3 NR Joseph Segura LC Clear Falls JR
126 3-4 10 Garrett Orlando Houston Cyp. Fair SO
126 3-5 19 Michael Bohnet Conroe Woodlands College Park SR
126 4-1 2 Jack Skudarcrzy Austin Westlake SR
126 4-2 6 Sameer Musalli San Antonio Reagan JR
126 4-3 5 Gregory Quintiliana San Antonio Johnson SR
126 4-4 NR Ryan Penaflor Killeen Shoemaker SR
126 4-5 NR Daniel Vance San Antonio MacArthur JR
132 1-1 1 Blaine Martinez Keller Central SR
132 1-2 3 Conner Manderfeld Arlington Martin JR
132 1-3 9 Jesse Diaz Amarillo Tascosa SO
132 1-4 NR Jesse Murillo El Paso Franklin SR
132 1-5 NR Joshua Jimenez El Paso Coronado SO
132 2-1 4 Alfredo Benavidez Euless Trinity SR
132 2-2 8  Conner Wilson Wylie JR
132 2-3 10 Aaron Goldman Richardson Pearce JR
132 2-4 14 Carson Lipsey Rockwall SO
132 2-5 19 Austin Cooley Plano Fr
132 3-1 7 Joaquin Bautista Houston Cyp. Lakes JR
132 3-2 NR Charles Gary Katy Mayde Creek JR
132 3-3 2 Jaylen York Katy SR
132 3-4 16 Austin Gadius Conroe Woodlands College Park SR
132 3-5 NR Daniel Allen H Westside Sr
132 4-1 5 Louis Imbriaco Pflugerville SR
132 4-2 6 Alex Saylor Cibolo Steele SR
132 4-3 NR Parker Rivers New Braunfels SR
132 4-4 13 Josh Banda San Marcos JR
132 4-5 15 Roberto Silva Edinburg Vela SO
138 1-1 10 Eric Two Lance Arlington Martin SO
138 1-2 11 Kaleb Jewett El Paso Franklin SO
138 1-3 6 Chase Carter Keller Timber Creek SR
138 1-4 13 Thomas Navarrete Amarillo Tascosa SR
138 1-5 8 Andrei Steinjann Southlake Carroll JR
138 2-1 2 Trent Dooley Allen SO
138 2-2 14 Bataa Douglas Lewisville Flower Mound SR
138 2-3 5 Zarik Anderson Rockwall-Heath SR
138 2-4 4 Emanual Ventura Irving SR
138 2-5 18 Ryan Jones Euless Trinity SR
138 3-1 1 Daniel Manibog Katy SO
138 3-2 3 Camden Fontenot Houston Clear Lake SR
138 3-3 17 Baylee Walker Klein JR
139 3-4 NR Devin Franks Conroe The Woodlands SR
140 3-5 16 Sabastian Jackson Houston Cyp. Fair JR
141 4-1 7 Guadalupe Rodriguez Mission SR
142 4-2 12 Robert Hall Killeen Shoemaker SR
143 4-3 15 Miklo Gibb, San Antonio Reagan SR
144 4-4 NR Leonardo Mendez La Joya Juarez-Lincoln SR
145 4-5 NR Raymond Brown Schertz Clemens SR
145 1-1 1 Taylor Parks Arlington Bowie SR
145 1-2 3 Cameron Haddock Southlake Carroll JR
145 1-3 13 Matthew Jewett El Paso Franklin SO
145 1-4 17 Devon Doblado El Paso Montwood SR
145 1-5 NR Zach Carpenter Arlington Martin FR
145 2-1 4 Michael Duvall Rockwall SR
145 2-2 5 Hunter Gibson Allen SR
145 2-3 NR Dominic Ramos Plano SR
145 2-4 20 Chris Kinsella Richardson Lake Highlands SR
145 2-5 NR Heath Clinton Rockwall-Heath FR
145 3-1 2 Alex Frometa Conroe The Woodlands SR
145 3-2 6 Ryan Ierubino Houston Clear Lake SO
145 3-3 11 Brice Clexton Katy SR
145 3-4 NR Josh Overstreet Houston Clear Lake SR
145 3-5 18 Ali Ezzeddine Houston Cyp. Falls JR
145 4-1 8 Jacob Junk Austin Bowie JR
145 4-2 12 Ricardo Villegas La Joya Juarez-Lincoln SR
145 4-3 10 Brandon Huerta San Antonio Reagan SO
145 4-4 9 Keith Laue San Marcos SR
145 4-5 NR Chris Garcia Weslaco JR
152 1-1 10 Sam Mora Amarillo Tascosa SO
152 1-2 5 Jacob Mazey Southlake Carroll JR
152 1-3 8 Hector Perez El Paso Franklin JR
152 1-4 16 Travis Prince Weatherford SR
152 1-5 NR Joseph Rodriquez Keller Fossil Ridge 0
152 2-1 1 Juwan Robinson Allen JR
152 2-2 6 Josh Kiesling Richardson Pearce SR
152 2-3 4 Jojo Yeboah Lewisville SR
152 2-4 13 Kade McMahon Rockwall JR
152 2-5 17 Nick Hoenich Euless Trinity SR
152 3-1 7 Wade Wilson Katy SR
152 3-2 3 Tyriere Mickens Katy Seven Lakes SR
152 3-3 12 Matthew Hernandez Houston Cyp. Woods SR
152 3-4 9 Mason Malone Conroe Oak Ridge SR
152 3-5 NR Russell Miller Houston Jersey Village SR
152 4-1 2 Riley Jacops Austin Vandegrift SR
152 4-2 NR Anthony Anderson Converse Wagner SR
152 4-3 11 Edison Brooks Pharr-San Juan-Alamo SR
152 4-4 18 Caleb Muniz Weslaco JR
152 4-5 19 Anthony Parra New Braunfels SR
160 1-1 3 Nate Moore Weatherford SR
160 1-2 2 Austin Fox Keller Timber Creek SR
160 1-3 8 Nathan Dotson Arlington Martin JR
160 1-4 9 David Owens Keller Central SR
160 1-5 20 David Powers El Paso Franklin FR
160 2-1 1 AJ Ferrari Allen FR
160 2-2 13 Joseph Guerra South Grand Prairie JR
160 2-3 NR Jonathan Hullett Rockwall-Heath SR
160 2-4 NR Christian Knighton McKinney SO
160 2-5 14 Chad Staton Richardson Berkner JR
160 3-1 5 De Michael Franklin Katy Mayde Creek SR
160 3-2 7 Michael Dallred Houston Langham Crk SR
160 3-3 11 Kyle Colie Klein JR
160 3-4 NR DJ Owcarz Conroe Woodlands College Park JR
160 3-5 NR Samuel Scheufler Humble Kingwood SR
160 4-1 4 Adam Wachnin Austin Vandegrift SR
160 4-2 6 Manny Vega Mission SR
160 4-3 NR Nathan Marez Edinburg SR
160 4-4 18 Namir Singleton Converse Judson SR
160 4-5 10 Sawyer Anderson New Braunfels SO
170 1-1 4 Adam Kilgore Arlington Bowie SO
170 1-2 3 Nathan Grimes Keller Timber Creek JR
170 1-3 19 Zac Watson Weatherford SR
170 1-4 5 Aron Lindberg Southlake Carroll SR
170 1-5 NR Isaiah Ganaway Keller Central JR
170 2-1 1 Braedan Redlin Allen JR
170 2-2 20 Wyatt Cole Rockwall-Heath SR
170 2-3 NR Michael Otto Coppell SO
170 2-4 NR Kolton Alexander Lewisville Flower Mound SR
170 2-5 21 Drake St Pierre Wylie SR
170 3-1 8 Tucker Rowan Houston Cyp. Woods SR
170 3-2 6 Kyle Kretzer LC Clear Springs JR
170 3-3 10 Josh Loesch Katy Seven Lakes SR
170 3-4 NR Manny Elizondo Friendswood SO
170 3-5 NR Kimball Christenson Conroe Woodlands College Park JR
170 4-1 2  Anderson Salisbury Austin Westlake SR
170 4-2 12 Adrian Bess Killeen Ellison SR
170 4-3 7  Christian Bonney San Antonio Reagan SR
170 4-4 NR Chris Williams Killeen Shoemaker JR
170 4-5 17 Zack Jackson Schertz Clemens SR
182 1-1 2 Noah Vasquez El Paso Eastwood SR
182 1-2 7 Marco Soto Arlington Bowie SR
182 1-3 3 Adam Lindberg Southlake Carroll SR
182 1-4 NR Tereus Henry El Paso Montwood SO
182 1-5 19 Jacob Lee Ft Worth Paschal SR
182 2-1 1 Evan Hackett Allen SR
182 2-2 8 Keaton Fanning Euless Trinity SR
182 2-3 10 Sean Delmonte Rockwall SO
182 2-4 11 Jake Carrillo Lewisville Flower Mound JR
182 2-5 17 Stryder Rodriguez Wylie SR
182 3-1 4 Henry Rossiter Houston Cyp. Woods SR
182 3-2 5  Nathaniel Schutt Humble Summer Creek SR
182 3-3 13 Travon Mosley Houston Cyp. Falls SO
182 3-4 NR Patrick Mullaly Katy Taylor JR
182 3-5 20 Jacob Deardeuff Katy Tompkins SR
182 4-1 6 Aaron Peterson Austin Vandegrift JR
182 4-2 12 Kobie Powers Austin Lake Travis SR
182 4-3 15 Ben Noffsinger Austin Westlake SR
182 4-4 9 Nathan Alvarez San Antonio Roosevelt SO
182 4-5 NR Alberto Alcala Edinburg Vela JR
195 1-1 5  Frantony Lewis Keller Fossil Ridge SR
195 1-2 14 Jake Johnson Southlake Carroll JR
195 1-3 13 Freddy Gomez El Paso Eastwood SR
195 1-4 NR Jeremiah Hatfield Weatherford JR
195 1-5 NR Jaylan Davis Haltom City Haltom SR
195 2-1 1 Mark Inglehart Allen SR
195 2-2 2 Collin McCoy McKinney Boyd SR
195 2-3 8 Ty Meara Richardson Lake Highlands JR
195 2-4 NR Anfernee Orji Rockwall SO
195 2-5 NR Julian Garcia Coppell JR
195 3-1 3 Matt Dean Humble Kingwood SR
195 3-2 10 Cameran Kallina Katy Seven Lakes SR
195 3-3 11 Jarod Camacho Houston Cyp. Ranch SO
195 3-4 NR John (Logan) Leatherwood Humble Summer Creek SR
195 3-5 NR Brandon Murray Katy Mayde Creek SR
195 4-1 4 Bryce Marsh New Braunfels SR
195 4-2 6 Shakim Wright Killeen SR
195 4-3 15 Dillion Toavalu Edinburg North SR
195 4-4 16 Jose (Mike) Mendez Edinburg Vela SR
195 4-5 9 Fernando Serje Ortiz San Antonio Johnson SR
220 1-1 8 Jacob Doddridge Southlake Carroll SR
220 1-2 10 Kevin Ixpanel Haltom City Haltom SR
220 1-3 12 Victor Molina El Paso Franklin JR
220 1-4 7 Jake Riberich Keller Central SR
220 1-5 15 Zach Shawgo Weatherford SR
220 2-1 13 Justin Villegas Allen SR
220 2-2 11 David Roland Rockwall SR
220 2-3 6 KK Moe Coppell JR
220 2-4 19 Daryl Rutherford Lewisville Flower Mound SR
220 2-5 20 Jonathan Carranza South Grand Prairie JR
220 3-1 2 Cameron Barnes Katy SR
220 3-2 NR Jack Allen Katy Cinco Ranch JR
220 3-3 5 Mathew Garcia Houston Jersey Village SR
220 3-4 NR Isaac Barron Klein Collins JR
220 3-5 9 Ethan Villanti Katy Tompkins SR
220 4-1 3 Zeke Garcia Leander SR
220 4-2 1 Henry Willoughby Cibolo Steele SR
220 4-3 4 Tyrek West Killeen Ellison SR
220 4-4 NR Randall Pulido Austin Westlake JR
220 4-5 NR Jalil Bethel Killeen SR
285 1-1 NR Bobby Brown Arlington Lamar JR
285 1-2 14 Henry Klinge Southlake Carroll SR
285 1-3 NR Baulor Walker Amarillo Tascosa JR
285 1-4 NR Jared Mendoza El Paso El Dorado SR
285 1-5 NR Elijah Fernandez El Paso Eastwood FR
285 2-1 1 Nico Manznelli Allen SR
285 2-2 2 Desmon Williams Rockwall-Heath JR
285 2-3 7 Duke Carrillo Lewisville Flower Mound SR
285 2-4 NR Blade McConnell South Grand Prairie JR
285 2-5 11 Alex Poole Euless Trinity SR
285 3-1 6 Reese Rusk Katy Tompkins SR
285 3-2 NR Jalen McCullar Houston Cyp. Fair SO
285 3-3 NR Hector Olvera Houston Cyp. Ridge SR
285 3-4 19 Tim Dendy Houston Cyp. Woods JR
285 3-5 NR Grant Borderlon Houston Strake Jesuit SO
285 4-1 4 Gabriel Cabrera San Antonio Churchill SR
285 4-2 NR Alexander Buber Killeen Ellison SR
285 4-3 5 Maceo Branch Killeen Shoemaker SR
285 4-4 3 Jonathan Kellogg San Antonio MacArthur SR
285 4-5 16 Alec Glasper RR Cedar Ridge SR

Next: 6A Girls Qualifiers