News Ticker

Mat Bash USA Dynamite Results

USA Dynamite wasnt a full team (with only 6 wrestlers) so obviously they wasnt gonna place well as a team, but all the wrestlers got some mat time in.  Not confirmed but I believe this was a 2nd team from Dallas Dynamite.

COPPER POOL – USA Dynamite is guaranteed 6th place
Match #1 Round 1: Kansas Red defeated USA Dynamite 48-9
90 – Lucas Hopper (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Isaac Wass (USA Dynamite) over Benton Flory (Kansas Red) Fall 3:00
105 – Collin Creach (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Double Forfeit
118 – Dalton Ware (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Wyatt Driskell (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Cael Johnson (Kansas Red) over Andy Trevino (USA Dynamite) Fall 0:59
142 – Declan Smith (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Chandler Boyd (Kansas Red) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 1:09
165 – Aaron Campbell (Kansas Red) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Double Forfeit
185 – Chad Pena (USA Dynamite) over Adnan Bayazid (Kansas Red) Dec 5-1
205 – Double Forfeit
285 – Double Forfeit

Match #2 Round 2: RGV Venom defeated USA Dynamite 57-9
90 – Kassidy Ramirez (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Double Forfeit
105 – Isaac Wass (USA Dynamite) over Diego Serna (RGV Venom) Fall 4:14
110 – Angel Avila (RGV Venom) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 2:59
118 – Agapito Munoz (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Luis Diaz de la Cruz (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Israel Lopez (RGV Venom) over Andy Trevino (USA Dynamite) Fall 4:26
142 – Albert Lopez (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Alonso Berrones (RGV Venom) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 3:56
165 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Nathan Mares (RGV Venom) Dec 5-0
175 – Isidro Avila (RGV Venom) over Chad Pena (USA Dynamite) Dec 7-3
185 – Dominique Rodriguez (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Manuel Almanza III (RGV Venom) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Double Forfeit

Match #3 Round 3: Geary defeated USA Dynamite 63-10
90 – Double Forfeit
98 – Angel Espinoza (Geary) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 0:46
105 – Marco Buchanan (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Logan Buchanan (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Landon Holt (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Max Glasgow (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Dalton Laird (Geary) over Andy Trevino (USA Dynamite) Fall 1:03
142 – Austin Scott (USA Dynamite) over Ethan Henderson (Geary) Fall 0:00
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Andrew Peck (Geary) Maj 15-5
165 – Haden Glasgow (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Jaden Flynn (Geary) over Chad Pena (USA Dynamite) Dec 12-5
185 – Tristen Holt (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Jose Perez (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dallas Williams (Geary) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4: Kansas Black defeated USA Dynamite 75-3
90 – Daniel McMullen (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Tate Kadel (Kansas Black) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 1:19
105 – Tate Sauder (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Blake Leiszler (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Jackson McCall (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
125 – James Newport (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Riley McCall (Kansas Black) over Andy Trevino (USA Dynamite) Fall 0:42
142 – Max Trees (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Zach Glynn (Kansas Black) Dec 6-4
165 – Chanz Gerleman (Kansas Black) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 0:22
175 – Nick Arend (Kansas Black) over Chad Pena (USA Dynamite) Dec 5-4
185 – Tyson Breshears (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Justin Hill (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Wyait Cox-Halliburton (Kansas Black) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5: Lone Star Elite defeated USA Dynamite 1-0
90 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
98 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
105 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
110 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
118 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
125 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
133 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
142 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
152 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
165 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
175 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
185 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
205 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
285 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
Lone Star Elite’s team score was adjusted by 1.000 for USA Dynamite Team Forfeit

Pool A – USA Dynamite is guaranteed 8th place
Match #1 Round 1: Mama`s Boyz defeated USA Dynamite 56-12
90 – Lance Johnson (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Isaac Wass (USA Dynamite) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Double Forfeit
110 – Christian Deherrera (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Fall 1:28
118 – Hudson Cropp (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Brice Johnson (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Cameron Turman (Mama`s Boyz) over Andy Trevino (USA Dynamite) Maj 11-1
142 – Josh Boulton (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Josiah Wilson (Mama`s Boyz) Dec 8-5
165 – Alan Studt (Mama`s Boyz) over Austin Scott (USA Dynamite) Maj 14-6
175 – Chad Pena (USA Dynamite) over Jerry Avendano (Mama`s Boyz) Dec 11-6
185 – Logan Gabbard (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Matt Renyolds (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
285 – John Engle (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2: Clark County Wrestling defeated USA Dynamite 79-0
90 – Gunnar Kvistad (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Gage Burke (Clark County Wrestling) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 3:25
105 – Hunter Ruchtaeschel (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Josh Borah (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Colton Borah (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Tate Haider (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Ben Soukup (Clark County Wrestling) over Matt Schueddig (USA Dynamite) Fall 1:44
142 – Landon Werdel (Clark County Wrestling) over Andy Trevino (USA Dynamite) Maj 12-0
152 – Wyatt Burke (Clark County Wrestling) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 2:08
165 – Zach Ruchtaeschel (Clark County Wrestling) over Eric Two Lance (USA Dynamite) Dec 7-3
175 – Jesse Mikrut (Clark County Wrestling) over Chad Pena (USA Dynamite) Fall 0:41
185 – Braiden Nelson (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Payson Dirk (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Truman Ashes (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3: Kansas Gold defeated USA Dynamite 81-0
90 – Caden Howard (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Preston Martin (Kansas Gold) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 0:42
105 – Lou Fincher (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Ryan Ware (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Joseph Dennison (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Dylan Pelland (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Levi Green (Kansas Gold) over Matt Schueddig (USA Dynamite) Fall 2:53
142 – Matthew Stack (Kansas Gold) over Matt Schueddig (USA Dynamite) Fall 0:28
152 – Colby Johnson (Kansas Gold) over Eric Two Lance (USA Dynamite) Maj 11-0
165 – Jake Christie (Kansas Gold) over Austin Scott (USA Dynamite) TF 16-0
175 – Jacob Mintzmyer (Kansas Gold) over Chad Pena (USA Dynamite) Fall 1:29
185 – Logan Baird (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Cordel Duhart (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Mikel Cottenmyre (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4: Wrestling Factory defeated USA Dynamite 54-12
90 – Double Forfeit
98 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Isaac Wass (USA Dynamite) Maj 13-5
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Allen Roppolo (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Matt Schueddig (USA Dynamite) over Zane Anderson (Wrestling Factory) Dec 4-2
142 – Jackson Carter (Wrestling Factory) over Andy Trevino (USA Dynamite) Maj 11-2
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Fall 3:00
165 – Brandon Bostwick (Wrestling Factory) over Austin Scott (USA Dynamite) Maj 14-2
175 – Chad Pena (USA Dynamite) over Peter Curran (Wrestling Factory) Dec 10-6
185 – Ryan Flores (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Benedict Sipe (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5: Nebraska Warriors defeated USA Dynamite 76-6
90 – Landon Weidner (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Tristen Obermiller (Nebraska Warriors) over Isaac Wass (USA Dynamite) Fall 1:24
105 – Izzak Hunsley (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Chase Olson (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Gage Krolikowski (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Dylan Swenson (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Jorgen Johnson (Nebraska Warriors) over Andy Trevino (USA Dynamite) Fall 2:38
142 – Ben Chamberlain (Nebraska Warriors) over Matt Schueddig (USA Dynamite) Fall 1:54
152 – Trenton Elliot (Nebraska Warriors) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 3:21
165 – Damen Pape (Nebraska Warriors) over Eric Two Lance (USA Dynamite) Maj 12-4
175 – Chad Pena (USA Dynamite) over Kolby Delacerna (Nebraska Warriors) Fall 1:07
185 – Doug Weidner (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Matt Montgomery (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Nathan Lauder (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf

Match #6 Round 6: 3F defeated USA Dynamite 50-9
90 – Double Forfeit
98 – Carson Laughery (3F) over Isaac Wass (USA Dynamite) TF 17-0
105 – Joel Komoron (3F) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Bennett Siler (3F) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Tyler Barker (3F) over Unknown (Unattached) Forf
125 – John Geiger (3F) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Andy Trevino (USA Dynamite) over Ethan Humphrey (3F) Fall 4:11
142 – Double Forfeit
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Carsten Rawls (3F) Dec 4-0
165 – Adam Wachin (3F) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Jon Parks (3F) over Austin Scott (USA Dynamite) Dec 10-7
185 – Arron Peterson (3F) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Clayton Jetton (3F) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Double Forfeit

Match #7 Round 7: Lone Star Elite defeated USA Dynamite 47-9
90 – Double Forfeit
98 – Isaac Wass (USA Dynamite) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Double Forfeit
110 – Brendan Noetzel (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Brendan Lee (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Double Forfeit
133 – Andrei Steinjann (Lone Star Elite) over Andy Trevino (USA Dynamite) TF 22-7
142 – Cameron Haddock (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jacob Mazey (Lone Star Elite) over Austin Scott (USA Dynamite) Fall 0:53
165 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Reece Witcher (Lone Star Elite) Dec 6-2
175 – Adam Lindberg (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Jack Duval (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Double Forfeit
285 – Alex Cantu (Lone Star Elite) over Unknown (Unattached) Forf