in

1st Annual Gators Girls Classic Results

Team Scores
1 Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls) 109.0
2 Mission Sharyland Pioneer (Girls) 98.0
3 Donna North (Girls) 78.0
4 Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls) 77.0
5 Donna(Girls) 70.0
6 Pharr Valley View (Girls) 58.0
7 Mission Sharyland Hs (Girls) 56.0
8 Rio Grande City Grulla (Girls) 47.0
9 Los Fresnos (Girls) 40.0
10 Mission Veterans Memorial Hs (Girls) 39.0
11 Weslaco East Hs (Girls) 26.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Monica Resendez of Donna North (Girls)
  • 2nd Place – Monique Castillo of Pharr Valley View (Girls)

1st Place Match

  • Monica Resendez (Donna North (Girls)) 1-0, Jr. over Monique Castillo (Pharr Valley View (Girls)) 0-1, Sr. (Fall 0:47)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alejandra Briere of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 2nd Place – MAYELI CHAIDEZ of Los Fresnos (Girls)
  • 3rd Place – Isabella Peralez of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 4th Place – Delilah Cavazos of Pharr Valley View (Girls)

1st Place Match

  • Alejandra Briere (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 6-1, So. over MAYELI CHAIDEZ (Los Fresnos (Girls)) 2-1, Sr. (Fall 1:59)

3rd Place Match

  • Isabella Peralez (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 5-1, Jr. over Delilah Cavazos (Pharr Valley View (Girls)) 2-2, Sr. (Fall 2:44)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Iris Lopez of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 3rd Place – Macie Saenz of Mission Sharyland Hs (Girls)
  • 4th Place – Natalia Mentiola of Mission Sharyland Hs (Girls)

1st Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)) 8-2, Jr. over Iris Lopez (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 2-2, So. (Fall 1:42)

3rd Place Match

  • Macie Saenz (Mission Sharyland Hs (Girls)) 3-1, Sr. over Natalia Mentiola (Mission Sharyland Hs (Girls)) 1-2, . (Fall 2:54)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paula Fuentes of Pharr Valley View (Girls)
  • 2nd Place – Angelina Fey Salinas of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 3rd Place – Hailie Candelaria of Pharr Valley View (Girls)
  • 4th Place – Vanessa Rayon of Mission Sharyland Hs (Girls)

1st Place Match

  • Paula Fuentes (Pharr Valley View (Girls)) 3-0, Sr. over Angelina Fey Salinas (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 1-2, So. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Hailie Candelaria (Pharr Valley View (Girls)) 1-1, Sr. over Vanessa Rayon (Mission Sharyland Hs (Girls)) 0-2, Jr. (Fall 3:54)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emily Trevino of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 2nd Place – KATHERINE CASTRO of Los Fresnos (Girls)
  • 3rd Place – Madeline Quiroga of Weslaco East Hs (Girls)
  • 4th Place – Stephanie Lopez of Mission Sharyland Hs (Girls)

1st Place Match

  • Emily Trevino (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 8-0, So. over KATHERINE CASTRO (Los Fresnos (Girls)) 3-1, Sr. (Fall 2:44)

3rd Place Match

  • Madeline Quiroga (Weslaco East Hs (Girls)) 3-1, So. over Stephanie Lopez (Mission Sharyland Hs (Girls)) 3-2, Jr. (Fall 0:59)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Padilla of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 2nd Place – Carolyn Villarreal of Rio Grande City Grulla (Girls)
  • 3rd Place – Priscilla Luevano of Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)
  • 4th Place – Sara Neal of Mission Sharyland Pioneer (Girls)

1st Place Match

  • Mia Padilla (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 5-0, Jr. over Carolyn Villarreal (Rio Grande City Grulla (Girls)) 5-1, Sr. (Fall 5:28)

3rd Place Match

  • Priscilla Luevano (Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)) 6-2, So. over Sara Neal (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 3-2, Jr. (Fall 2:07)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nancy Saldana of Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Daniela Roman of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 3rd Place – Alejandra Roman of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 4th Place – Ferralin Alegria of Donna North (Girls)

1st Place Match

  • Nancy Saldana (Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)) 9-2, Jr. over Daniela Roman (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 6-2, So. (Fall 2:58)

3rd Place Match

  • Alejandra Roman (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 7-2, Sr. over Ferralin Alegria (Donna North (Girls)) 4-2, Sr. (Fall 1:46)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bobbie Jo Vasquez of Donna North (Girls)
  • 2nd Place – Karla Cruz of Donna(Girls)
  • 3rd Place – Irene Garza of Mission Veterans Memorial Hs (Girls)
  • 4th Place – Corynna Murillo of Mission Sharyland Hs (Girls)

1st Place Match

  • Bobbie Jo Vasquez (Donna North (Girls)) 3-0, Jr. over Karla Cruz (Donna(Girls)) 2-1, Jr. (Fall 1:27)

3rd Place Match

  • Irene Garza (Mission Veterans Memorial Hs (Girls)) 3-1, Fr. over Corynna Murillo (Mission Sharyland Hs (Girls)) 2-2, Fr. (Dec 7-5)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Destiny Baltierra of Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Geneis Torres of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 3rd Place – ZABRINA MONTALVO of Rio Grande City Grulla (Girls)
  • 4th Place – Dulce Perez of Donna North (Girls)

1st Place Match

  • Destiny Baltierra (Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)) 9-0, Sr. over Geneis Torres (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 4-1, Sr. (Fall 3:58)

3rd Place Match

  • ZABRINA MONTALVO (Rio Grande City Grulla (Girls)) 3-3, Sr. over Dulce Perez (Donna North (Girls)) 2-2, Jr. (Fall 0:53)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Precious Hernandez of Donna(Girls)
  • 2nd Place – Camila Flores of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 3rd Place – Crystal Palafox of Mission Sharyland Pioneer (Girls)
  • 4th Place – Jessica Villanueva of Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)

1st Place Match

  • Precious Hernandez (Donna(Girls)) 3-0, Jr. over Camila Flores (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 3-1, So. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Crystal Palafox (Mission Sharyland Pioneer (Girls)) 7-2, So. over Jessica Villanueva (Pharr-San Juan-Alamo Hs (Girls)) 5-5, Fr. (Fall 0:46)

What do you think?

Written by TexasWrestling