in

18th Annual Cypress Ridge Classic Results

 

Boys Team Scores
1 Conroe Woodlands College Park 272.5
2 Katy 242.0
3 Conroe The Woodlands 162.0
4 Katy Seven Lakes 151.0
5 Cypress Ranch 149.0
6 Cypress Woods 130.0
7 Katy Tompkins 129.0
8 Katy Morton Ranch 125.0
9 Klein Cain 119.5
10 Willis 118.0
11 Houston Clear Lake 103.5
12 Humble Kingwood Hs 98.5
13 Cypress Creek 92.0
14 Katy 2 76.0
15 Conroe High School 66.0
16 Cypress Ridge 63.0
16 Katy Mayde Creek 63.0
18 Conroe Oakridge 62.5
19 Jersey Village 60.5
20 Cypress Falls 59.5
21 Cypress Fairbanks 48.0
22 Bridgeland 46.5
23 Conroe Grand Oaks 45.5
24 Conroe Caney Creek 44.5
25 Langham Creek 44.0
26 Houston Strake Jesuit College Prep 42.0
26 Klein Oak 42.0
28 New Waverly 41.0
29 Klein Collins 39.0
30 Klein Forest 32.0
31 Cypress Ridge-Team 2, 31.0
31 Humble Kingwood Park 31.0
33 Cypress Springs 29.5
34 League City Clear Springs 21.5
35 League City Clear Creek 19.0
36 Humble Atascocita 3.0

Girls Team Scores
1 Katy Tompkins 139.5
2 Katy Morton Ranch (girls) 135.0
3 Conroe Oakridge (Girls) 130.0
4 Conroe Woodlands College Park (Girls) 128.5
5 Klein Cain (Girls) 109.0
6 Cypress Woods (Girls) 99.0
7 Cypress Ranch (Girls) 94.0
8 Cypress Ridge (girls) 88.0
9 Cypress Creek (girls) 85.0
10 Katy Seven Lakes (Girls) 81.0
11 Cypress Fairbanks (girls) 79.0
12 Conroe High School (Girls) 77.0
13 Katy Mayde Creek (Girls) 75.0
13 Langham Creek (girls) 75.0
15 Klein Collins (girls) 64.0
16 Bridgeland (Girls) 61.0
17 Katy (Girls) 57.0
18 Houston Clear Lake (Girls) 53.0
19 Jersey Village (Girls) 50.0
20 Klein Oak (girls) 42.0
21 Cypress Lakes 40.0
21 Cypress Spring (Girls) 40.0
23 Wills (Girls) 39.0
24 Humble Kingwood Park (girls) 37.0
25 New Waverly (Girls) 27.0
26 Klein Forest (girls) 22.0
27 League City Clear Creek (Girls) 19.0
28 Conroe Caney Creek (Girls) 15.0
28 Cypress Falls (girls) 15.0
30 Cypress Ridge (girls) Team 2 12.0
30 Humble Kingwood (Girls) 12.0
32 Humble Atascocita (girls) 7.0
33 Conroe The Woodlands (Girls) 0.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Douglas Melrose of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Phoenix Medrano-Martinez of Katy
  • 3rd Place – Jose Salinas of Katy Seven Lakes
  • 4th Place – Marc Cortes of Klein Cain
  • 5th Place – A.J Marino of Conroe Woodlands College Park
  • 6th Place – Jessie Gutierrez of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Douglas Melrose (Katy Morton Ranch) 9-0, Sr. over Phoenix Medrano-Martinez (Katy) 7-1, Fr. (OT 9-5)

3rd Place Match

  • Jose Salinas (Katy Seven Lakes) 9-2, So. over Marc Cortes (Klein Cain) 10-2, Jr. (Dec 11-5)

5th Place Match

  • A.J Marino (Conroe Woodlands College Park) 7-3, Fr. over Jessie Gutierrez (Katy Mayde Creek) 5-3, Sr. (Fall 4:42)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luke Newton of Katy
  • 2nd Place – Stephen Nguyen of Klein Cain
  • 3rd Place – Jason Patillo of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Alexander Robeson-Moreira of Cypress Ranch
  • 5th Place – Russell Rice of Cypress Woods
  • 6th Place – Austin Harper of Katy Tompkins

1st Place Match

  • Luke Newton (Katy) 8-2, Fr. over Stephen Nguyen (Klein Cain) 10-1, Jr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Jason Patillo (Conroe Woodlands College Park) 9-2, Fr. over Alexander Robeson-Moreira (Cypress Ranch) 5-2, Fr. (Dec 8-2)

5th Place Match

  • Russell Rice (Cypress Woods) 5-5, Sr. over Austin Harper (Katy Tompkins) 4-5, Fr. (MD 16-7)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Crandall of Katy
  • 2nd Place – Micah White of Humble Kingwood Hs
  • 3rd Place – Roman De La Cruz of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Xavior Harrell of Cypress Ranch
  • 5th Place – Kyle Thibodeaux of Sulphur
  • 6th Place – Brenden Townsend of Katy Tompkins

1st Place Match

  • Jackson Crandall (Katy) 9-0, Jr. over Micah White (Humble Kingwood Hs) 7-2, Jr. (Fall 4:26)

3rd Place Match

  • Roman De La Cruz (Conroe Woodlands College Park) 8-2, Jr. over Xavior Harrell (Cypress Ranch) 7-2, So. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Kyle Thibodeaux (Sulphur) 5-2, Jr. over Brenden Townsend (Katy Tompkins) 9-5, Sr. (Fall 4:40)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jude Camacho of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Tyler Sliman of Katy 2
  • 3rd Place – Jakob Smith of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Cole Minnick of Katy Tompkins
  • 5th Place – Luke Hempfling of Conroe The Woodlands
  • 6th Place – Ruben Moreno of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Jude Camacho (Cypress Ranch) 8-0, Jr. over Tyler Sliman (Katy 2) 6-3, Sr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Jakob Smith (Conroe Woodlands College Park) 8-1, So. over Cole Minnick (Katy Tompkins) 7-3, Jr. (SV-1 6-4)

5th Place Match

  • Luke Hempfling (Conroe The Woodlands) 5-2, Jr. over Ruben Moreno (Katy Morton Ranch) 9-4, Jr. (Dec 8-2)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ruben Calderon of Cypress Falls
  • 2nd Place – Luke Holland of Katy
  • 3rd Place – Mikell Goodwin of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Henry Seth Walker Jr of Cypress Creek
  • 5th Place – Joe Huerta of Conroe The Woodlands
  • 6th Place – Joshua Seguerra of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Ruben Calderon (Cypress Falls) 9-0, Jr. over Luke Holland (Katy) 8-1, Jr. (OT 6-3)

3rd Place Match

  • Mikell Goodwin (Katy Morton Ranch) 10-2, So. over Henry Seth Walker Jr (Cypress Creek) 10-4, Jr. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Joe Huerta (Conroe The Woodlands) 5-2, Jr. over Joshua Seguerra (Cypress Ranch) 5-3, Jr. (Dec 13-12)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Grogan of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Joe Hendershot of Conroe Woodlands College Park
  • 3rd Place – Mason Wilke of Katy Tompkins
  • 4th Place – Nathaniel Eliazar Leader of Cypress Creek
  • 5th Place – Preston Satterfield of Katy 2
  • 6th Place – Connor Timmons of Katy

1st Place Match

  • Jacob Grogan (Cypress Ranch) 8-0, Jr. over Joe Hendershot (Conroe Woodlands College Park) 7-1, Jr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Mason Wilke (Katy Tompkins) 10-2, Jr. over Nathaniel Eliazar Leader (Cypress Creek) 7-6, Jr. (Fall 0:57)

5th Place Match

  • Preston Satterfield (Katy 2) 8-4, Sr. over Connor Timmons (Katy) 6-5, Fr. (Dec 8-4)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Thomas of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Konnor Wright of Humble Kingwood Hs
  • 3rd Place – Michael Day of Conroe The Woodlands
  • 4th Place – Jonathan Lizama of Katy Morton Ranch
  • 5th Place – Skylar Murillo of Willis
  • 6th Place – Charles Jackson of Cypress Fairbanks

1st Place Match

  • Josh Thomas (Conroe Woodlands College Park) 8-0, Sr. over Konnor Wright (Humble Kingwood Hs) 8-1, Jr. (MD 17-4)

3rd Place Match

  • Michael Day (Conroe The Woodlands) 5-1, Jr. over Jonathan Lizama (Katy Morton Ranch) 8-3, Sr. (Fall 4:57)

5th Place Match

  • Skylar Murillo (Willis) 6-2, Jr. over Charles Jackson (Cypress Fairbanks) 7-4, Sr. (For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Kelske of Katy
  • 2nd Place – Caleb Mata of Houston Clear Lake
  • 3rd Place – Brandon Thomas of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Gabriel Sheikh of Cypress Creek
  • 5th Place – Samuel Chau of Klein Cain
  • 6th Place – David Latuff of Cypress Woods

1st Place Match

  • Jacob Kelske (Katy) 10-0, Sr. over Caleb Mata (Houston Clear Lake) 4-1, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Brandon Thomas (Conroe Woodlands College Park) 8-1, Sr. over Gabriel Sheikh (Cypress Creek) 10-4, Sr. (MD 15-3)

5th Place Match

  • Samuel Chau (Klein Cain) 9-2, Sr. over David Latuff (Cypress Woods) 8-4, Sr. (Dec 11-6)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Truman Timmons of Katy
  • 2nd Place – Hunter Gustin of Sulphur
  • 3rd Place – Garrett Rorison of Conroe The Woodlands
  • 4th Place – Ricardo DeLeon of Cypress Park
  • 5th Place – Harris Masson of Katy Tompkins
  • 6th Place – Tanner Christensen of Conroe Woodlands College Park

1st Place Match

  • Truman Timmons (Katy) 5-0, Jr. over Hunter Gustin (Sulphur) 4-1, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Garrett Rorison (Conroe The Woodlands) 7-1, Sr. over Ricardo DeLeon (Cypress Park) 10-3, Jr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Harris Masson (Katy Tompkins) 8-3, Jr. over Tanner Christensen (Conroe Woodlands College Park) 7-4, Jr. (Fall 1:24)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kishawn Higgins of Katy
  • 2nd Place – Jonathan Wertz of Conroe Woodlands College Park
  • 3rd Place – Marvin Brewster of Cypress Woods
  • 4th Place – Ashton Boyd of Houston Clear Lake
  • 5th Place – Pablo Sanchez of Willis
  • 6th Place – Yuki Berlin Janvier of Jersey Village

1st Place Match

  • Kishawn Higgins (Katy) 9-0, Sr. over Jonathan Wertz (Conroe Woodlands College Park) 6-2, Jr. (Fall 3:48)

3rd Place Match

  • Marvin Brewster (Cypress Woods) 10-3, Jr. over Ashton Boyd (Houston Clear Lake) 7-2, Jr. (TF-1.5 4:00 (17-2))

5th Place Match

  • Pablo Sanchez (Willis) 6-2, Jr. over Yuki Berlin Janvier (Jersey Village) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Barto Radman of Katy Seven Lakes
  • 2nd Place – Marc Hawthorne of Cypress Woods
  • 3rd Place – Langston Mayrant of New Waverly
  • 4th Place – Lester Batres of Humble Kingwood Hs
  • 5th Place – Jason Stepp of Conroe Woodlands College Park
  • 6th Place – Josh King of Willis

1st Place Match

  • Barto Radman (Katy Seven Lakes) 8-2, Sr. over Marc Hawthorne (Cypress Woods) 9-2, Sr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Langston Mayrant (New Waverly) 15-1, Sr. over Lester Batres (Humble Kingwood Hs) 5-2, Sr. (Fall 2:21)

5th Place Match

  • Jason Stepp (Conroe Woodlands College Park) 8-3, Jr. over Josh King (Willis) 4-3, Sr. (Inj. 0:00)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Racicot of Katy Seven Lakes
  • 2nd Place – Ian Sears of Conroe Woodlands College Park
  • 3rd Place – Sedrick Johnson of Conroe High School
  • 4th Place – Giovanni Garcia of Cypress Woods
  • 5th Place – Joshua Wilson of Conroe Grand Oaks
  • 6th Place – Max Herman of Houston Clear Lake

1st Place Match

  • Joe Racicot (Katy Seven Lakes) 9-1, Jr. over Ian Sears (Conroe Woodlands College Park) 7-2, Jr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Sedrick Johnson (Conroe High School) 8-2, Jr. over Giovanni Garcia (Cypress Woods) 7-5, Sr. (Fall 1:42)

5th Place Match

  • Joshua Wilson (Conroe Grand Oaks) 6-2, Jr. over Max Herman (Houston Clear Lake) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Markeith Howard of Cypress Creek
  • 2nd Place – Marcos Balbuena Carbonell of Katy Mayde Creek
  • 3rd Place – Thomas Dixon of Conroe The Woodlands
  • 4th Place – Larry Everfield of Houston Clear Lake
  • 5th Place – Jonathan Flores of Cypress Ranch
  • 6th Place – Jose Angel Gonzalez of Jersey Village

1st Place Match

  • Jeremiah Markeith Howard (Cypress Creek) 10-0, Jr. over Marcos Balbuena Carbonell (Katy Mayde Creek) 8-2, Sr. (Fall 2:44)

3rd Place Match

  • Thomas Dixon (Conroe The Woodlands) 5-1, Sr. over Larry Everfield (Houston Clear Lake) 8-3, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Jonathan Flores (Cypress Ranch) 5-2, Sr. over Jose Angel Gonzalez (Jersey Village) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brennan McElroy of Conroe Oakridge
  • 2nd Place – Sean Dietrich of Humble Kingwood Park
  • 3rd Place – Sylvester Villarreal of Cypress Ridge
  • 4th Place – Anthony Estrada of Klein Forest
  • 5th Place – Steven Guerrero of Klein Cain
  • 6th Place – Robert Anthony Herrada of Jersey Village

1st Place Match

  • Brennan McElroy (Conroe Oakridge) 5-0, Sr. over Sean Dietrich (Humble Kingwood Park) 4-1, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Sylvester Villarreal (Cypress Ridge) 8-2, Sr. over Anthony Estrada (Klein Forest) 4-2, Sr. (Fall 0:36)

5th Place Match

  • Steven Guerrero (Klein Cain) 8-4, Sr. over Robert Anthony Herrada (Jersey Village) 4-3, Jr. (Inj. 0:00)

 

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moe Cruz of Klein Cain (Girls)
  • 2nd Place – Rachel Cotter of Katy Morton Ranch (girls)
  • 3rd Place – Daniella Bradley Jimenez of Cypress Woods (Girls)
  • 4th Place – Kamya Williams of Conroe Oakridge (Girls)
  • 5th Place – Victoria Pena of Katy Tompkins
  • 6th Place – Adelaide Martinsen of Katy Seven Lakes (Girls)

1st Place Match

  • Moe Cruz (Klein Cain (Girls)) 11-0, Sr. over Rachel Cotter (Katy Morton Ranch (girls) ) 7-1, Fr. (MD 13-3)

3rd Place Match

  • Daniella Bradley Jimenez (Cypress Woods (Girls)) 6-1, Jr. over Kamya Williams (Conroe Oakridge (Girls)) 5-2, Fr. (Fall 0:53)

5th Place Match

  • Victoria Pena (Katy Tompkins) 7-2, So. over Adelaide Martinsen (Katy Seven Lakes (Girls)) 7-4, So. (Fall 1:42)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Cotter of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Olivia Degeorgio of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 3rd Place – Ashley Morris of Klein Collins (girls)
  • 4th Place – Taylor Ledet of Conroe High School (Girls)
  • 5th Place – Brooke Winthrop of League City Clear Springs (Girls)
  • 6th Place – Lauren Sharkis of Langham Creek (girls)

1st Place Match

  • Brittany Cotter (Katy Morton Ranch (girls) ) 9-0, Jr. over Olivia Degeorgio (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 8-1, So. (Fall 5:20)

3rd Place Match

  • Ashley Morris (Klein Collins (girls)) 9-2, Jr. over Taylor Ledet (Conroe High School (Girls)) 6-4, So. (Fall 1:02)

5th Place Match

  • Brooke Winthrop (League City Clear Springs (Girls)) 5-2, Fr. over Lauren Sharkis (Langham Creek (girls)) 4-3, . (Fall 1:47)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexia Sanchez of Klein Oak (girls)
  • 2nd Place – Isabella Degeorgio of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 3rd Place – Zhivanna Magdaleno of League City Clear Springs (Girls)
  • 4th Place – Jade Martinez of Klein Cain (Girls)
  • 5th Place – Kiara Ortega of Katy (Girls)
  • 6th Place – Nadia Vasquez of Katy Morton Ranch (girls)

1st Place Match

  • Alexia Sanchez (Klein Oak (girls)) 8-0, Jr. over Isabella Degeorgio (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 8-1, Jr. (Fall 3:50)

3rd Place Match

  • Zhivanna Magdaleno (League City Clear Springs (Girls)) 7-1, So. over Jade Martinez (Klein Cain (Girls)) 10-3, Jr. (Fall 5:24)

5th Place Match

  • Kiara Ortega (Katy (Girls)) 9-3, Sr. over Nadia Vasquez (Katy Morton Ranch (girls) ) 9-3, Sr. (For.)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Lee McAleavey of Cypress Creek (girls)
  • 2nd Place – Lillian Broadrick of Katy Tompkins
  • 3rd Place – Jayden Bazemore of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 4th Place – Macayla Potter of Cypress Ranch (Girls)
  • 5th Place – Andrea McDaniels of Cypress Woods (Girls)
  • 6th Place – Alaya Guajardo of Klein Cain (Girls)

1st Place Match

  • Amanda Lee McAleavey (Cypress Creek (girls)) 8-0, Sr. over Lillian Broadrick (Katy Tompkins) 5-1, Jr. (Fall 3:13)

3rd Place Match

  • Jayden Bazemore (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 9-2, So. over Macayla Potter (Cypress Ranch (Girls)) 6-2, Jr. (SV-1 8-6)

5th Place Match

  • Andrea McDaniels (Cypress Woods (Girls)) 5-2, Fr. over Alaya Guajardo (Klein Cain (Girls)) 7-4, Sr. (Fall 0:57)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Mottley of Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Maryellen Grace Lafferty of Cypress Creek (girls)
  • 3rd Place – Illyauna Martinez of Katy Mayde Creek (Girls)
  • 4th Place – Danielle Miller of Katy Seven Lakes (Girls)
  • 5th Place – Blanca Cuevas of Cypress Fairbanks (girls)
  • 6th Place – Desiree Briggs of Katy Morton Ranch (girls)

1st Place Match

  • Olivia Mottley (Cypress Ranch (Girls)) 5-0, Sr. over Maryellen Grace Lafferty (Cypress Creek (girls)) 7-1, Sr. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Illyauna Martinez (Katy Mayde Creek (Girls)) 10-1, Sr. over Danielle Miller (Katy Seven Lakes (Girls)) 9-4, Sr. (Fall 1:05)

5th Place Match

  • Blanca Cuevas (Cypress Fairbanks (girls)) 9-3, Sr. over Desiree Briggs (Katy Morton Ranch (girls) ) 7-4, Sr. (Inj. 0:00)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch (girls)
  • 2nd Place – Maddie Sandquist of Humble Kingwood Park (girls)
  • 3rd Place – Krista Garcia of Katy Seven Lakes (Girls)
  • 4th Place – Arianna Rincon of Cypress Park (Girls)
  • 5th Place – Abigail Denney of Conroe Oakridge (Girls)
  • 6th Place – Bailey Mayrant of New Waverly (Girls)

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch (girls) ) 11-0, Sr. over Maddie Sandquist (Humble Kingwood Park (girls)) 8-1, Jr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Krista Garcia (Katy Seven Lakes (Girls)) 9-2, Sr. over Arianna Rincon (Cypress Park (Girls)) 8-3, So. (Fall 5:16)

5th Place Match

  • Abigail Denney (Conroe Oakridge (Girls)) 5-2, Sr. over Bailey Mayrant (New Waverly (Girls)) 5-3, Jr. (Fall 1:13)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nia Miranda of Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Mia Cayard of Houston Clear Lake (Girls)
  • 3rd Place – Lauren Collins of Katy Tompkins
  • 4th Place – Bailey Pratt of Conroe Oakridge (Girls)
  • 5th Place – Linda Marroquin of Conroe Caney Creek (Girls)
  • 6th Place – Akilah Mosley of Katy Mayde Creek (Girls)

1st Place Match

  • Nia Miranda (Cypress Ranch (Girls)) 5-0, Sr. over Mia Cayard (Houston Clear Lake (Girls)) 6-2, Fr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Lauren Collins (Katy Tompkins) 8-1, Sr. over Bailey Pratt (Conroe Oakridge (Girls)) 4-2, Sr. (TB-1 5-3)

5th Place Match

  • Linda Marroquin (Conroe Caney Creek (Girls)) 11-2, . over Akilah Mosley (Katy Mayde Creek (Girls)) 4-3, Sr. (TB-1 7-6)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaitlyn Bryant of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Destiny Jew`ell Lamb of Cypress Ridge (girls)
  • 3rd Place – Corlyn Davis of Cypress Fairbanks (girls)
  • 4th Place – Tess Cleary of Klein Cain (Girls)
  • 5th Place – Alexandra Evette Cisneros of Bridgeland (Girls)
  • 6th Place – Mia Zaino of Cypress Woods (Girls)

1st Place Match

  • Kaitlyn Bryant (Katy Tompkins) 10-0, Jr. over Destiny Jew`ell Lamb (Cypress Ridge (girls)) 7-2, Jr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Corlyn Davis (Cypress Fairbanks (girls)) 10-1, Jr. over Tess Cleary (Klein Cain (Girls)) 10-2, Jr. (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Alexandra Evette Cisneros (Bridgeland (Girls)) 5-2, Jr. over Mia Zaino (Cypress Woods (Girls)) 6-5, So. (Fall 2:49)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittyn Corbishley of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 2nd Place – Lessly Sandoval of Conroe High School (Girls)
  • 3rd Place – Nicole Blinn of Katy Tompkins
  • 4th Place – Kinsley Staggs of Langham Creek (girls)
  • 5th Place – Ana Mariela Moreno of Cypress Lakes
  • 6th Place – Anastasia Evans of Cypress Woods (Girls)

1st Place Match

  • Brittyn Corbishley (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 8-0, Jr. over Lessly Sandoval (Conroe High School (Girls)) 7-1, Jr. (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Nicole Blinn (Katy Tompkins) 8-2, Jr. over Kinsley Staggs (Langham Creek (girls)) 4-2, . (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Ana Mariela Moreno (Cypress Lakes) 8-3, Jr. over Anastasia Evans (Cypress Woods (Girls)) 7-4, Sr. (Fall 0:30)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amber Latta of Conroe Oakridge (Girls)
  • 2nd Place – Melanie Marie Oyervides of Cypress Ridge (girls)
  • 3rd Place – Callie Renea Youngblood of Bridgeland (Girls)
  • 4th Place – Emily Lozano of Klein Collins (girls)
  • 5th Place – Maria Ramirez of Klein Cain (Girls)
  • 6th Place – Emma Grace Thomas of Cypress Creek (girls)

1st Place Match

  • Amber Latta (Conroe Oakridge (Girls)) 5-0, Sr. over Melanie Marie Oyervides (Cypress Ridge (girls)) 6-1, Jr. (Fall 5:02)

3rd Place Match

  • Callie Renea Youngblood (Bridgeland (Girls)) 7-2, Jr. over Emily Lozano (Klein Collins (girls)) 9-3, Fr. (Fall 2:51)

5th Place Match

  • Maria Ramirez (Klein Cain (Girls)) 10-2, Sr. over Emma Grace Thomas (Cypress Creek (girls)) 4-3, Fr. (Fall 0:48)

What do you think?

Written by TexasWrestling