News Ticker

78 Team Texas Boys will head to Nationals

The Team Texas Boys, 78 strong will head to Fargo North Dakota to compete in the  2018 US Marine Corps/USAW Junior & Cadet National Championships.  Team Texas will fly out of DFW Thursday July 12th and return Saturday July 21st along with 10 coaches

Troy Jewell
Ray Bedford
Charles Strange
Mike Harris
Justin Flores
Matt Manley
Will McKinney
Jose Lazo
Travis Rodenbaugh
Steve Horton

WrestlingTexas will be providing full coverage of the daily competition along with action photo shots.

Wrestler List

Cadets Juniors
Weight F. Name L. Name Weight F. Name L. Name
88 AJ Marino 100 Victor Sanchez
94 Zarek Hernandez 106 Wyatt Maturin
94 Ethan Huerta 106 Joe Ortiz
94 Carson Laughery 113 Mack Beggs
100 Wesley Goleman 113 Gabriel Gamez
100 Nathan Mooney 113 Axel Hernandez
100 Tyten Volk 113 Jesse Martinez
106 Jackson Dutel 120 Dominic Chavez
113 Christian Lopez 120 Gregory Coapstick
113 Andres Mendoza 120 Jordan Strmiska
120 Parker Decker 126 Cole Becker
120 Jacob Grogan 126 Jordan Haskins
126 Preston Decker 126 Kobe Nelms
126 Donovan Fisher 132 John Geiger
126 JJ Powell 132 Daniel Leal
126 John Richardson 132 Noah Yeamans
132 DeShawn Cosby 138 Joshua Jimenez
132 Aaron (AJ) Lofton 138 Mason Kruljac
132 La’Stot Pleasant 138 Robert Silva
138 Jared Gallegos 145 Jesse Diaz
138 Jaxson Gonzalez 145 Steven Gamez
138 Sebastian Jimenez 145 Timothy Johnson-Thompson
138 Chase (Tanner) Warden 145 Daniel Manibog
145 Joseph Derringer 152 Aaron Goldman
145 Moses Torres 170 Austin Cooley
145 Micah Wiginton 170 Manuel Elizondo
152 Elise Brown Ton 170 Samuel Mora
152 Hank Meyer 182 Brodey Beckman
152 Truman Timmons 182 Adam Kilgore
160 Humberto Alcala 182 Javonte Knoxon
160 Branson Britten 182 Ja’Marcus Thomas
160 Mario Danzi 195 Alberto Alcala
170 Max Hampton 195 Deandre Rucker
170 Eli Sheeren 220 Aidan Conner
182 Darwin Hull 220 Collin Riley
182 Chase Parham 285 Tristan Baugher
195 Rylan (David) Bonds 285 Carlos Sanchez
195 Hayden Smith
220 Xavier Diaz
220 Daniel Goodrich
285 Ryan JJ

Thursday, July 12

1 Mats Open for Workouts
(Benson Bunker)
3:00 PM to 9:00 PM

 

Friday, July 13

Cadet Freestyle Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)
5:00 PM

 

Saturday, July 14

Cadet Freestyle: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Cadet Freestyle: Session II – Preliminaries, Consolations
(FargoDome – Main Floor)
3:00 PM to 7:00 PM

Junior Freestyle Medical Check and Weigh-in
(FargoDome – Southwest Concourse)
7:15 PM

 

Sunday, July 15

Cadet Freestyle: Session III – Quarterfinals and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Junior Men’s Freestyle: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Cadet Freestyle: Session IV – Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Junior Men’s Freestyle: Session II – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Monday, July 16

Cadet Freestyle: Session V – Consolation Semifinals (IF NEEDED)
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 10:00 AM

 

Junior Men’s Freestyle: Session III – 1/8 Championships, Quarterfinals & Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 12:30 PM

 

Cadet Freestyle: Session VI – Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:00 PM to 4:00 PM

 

Junior Men’s Freestyle: Session IV –- Semifinals, Consolations and Consolation Semifinals
(FargoDome – Main Floor)
5:00 PM to 8:30 PM

 

Tuesday, July 17

Junior Freestyle: Session V – Consolation Semifinals (IF NEEDED)
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 10:00 AM

Junior Freestyle: Session VI – Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:00 PM to 4:00 PM

Cadet Greco-Roman Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)
4:30 PM

 

Wednesday, July 18

 

Cadet Greco-Roman: Session I – Preliminaries and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

Junior Greco-Roman Medical Check and Weigh-in
(FargoDome Southwest Concourse)

4:00 PM Cadet Greco-Roman: Session II – 1/8 Championship, Quarter-Final and Consolations
(FargoDome – Main Floor)
5:00 PM to 9:00 PM

 

Thursday, July 19

Cadet Greco-Roman: Session III Semi-Finals and Consolation
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 12:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session I – Preliminaries and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

 

Cadet Greco-Roman: Session V Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
1:30 PM to 4:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session II – 1/8 Championship, Quarter-Finals and Consolations 
(FargoDome – Main Floor)
4:30 PM to 8:30 PM

 

Friday, July 20

 

Junior Greco-Roman: Session III Semi-Finals and Consolation
(FargoDome – Main Floor)
9:00 AM to 1:00 PM

 

Junior Greco-Roman: Session IV Finals, Medal Matches & Awards
(FargoDome – Main Floor)
3:00 PM – 6:00 PM