News Ticker

USMC Cadet Girls Session Day 1 results

Returning champions Chavez, Castro among semifinalists at USMC Cadet Girls Folkstyle Nationals

Returning Cadet Folkstyle National champion Samara Chavez of Texas pins an opponent at 106 pounds. Photo by Dana Strange of WrestlingTexas.com

BY GARY ABBOTT, USA WRESTLING

OKLAHOMA CITY, Okla. – A pair of returning USA Wrestling Cadet Folkstyle National champions have reached the semifinals at the U.S. Marine Corps Girls Cadet Folkstyle Nationals, which began Thursday night at the Cox Convention Center.

Seeking to repeat as Cadet Folkstyle National champions are Samara Chavez of Sisters on the Mat WC of Texas (106) and Leilah Castro of Ohio (117). Last year Castro won the Cadet Folkstyle title at 122.

Chavez is ranked No. 7 in the National Girls High School rankings. She pinned Halie Stokes of the Oklahoma Girls National Team in 35 second in the quarterfinals, and will face Genesis Quirarte of the California Folkstyle National Team in the semifinals.

Castro is ranked No. 3 in the National Girls High School rankings. She defeated Alisha Narvaez of the California Folkstyle National Team, 5-0 in the quarterfinals and will face Kearanie Johnson of the Oklahoma Girls National Team in the semifinals.

2017 Cadet Folkstyle National runner-up Logan Ryan of Team Michigan advanced to the 144-pound semifinals,
pinning Suravieve Searcy of Team Arkansas in 4:57 in the quarterfinals. Her semifinal opponent is Gianna Anaya of the California Folkstyle National Team.

Cayden Condit of SOT Academy in Colorado knocked off 2017 Cadet Folkstyle Nationals runner-up Taryn Martin of the Ohio Girls National Team by pin in 5:31 in a 106-pound quarterfinals. Condit will face Olivia Shore of Ohio in the semifinals. Shore was third at the Cadet Folkstyle Nationals last year.

There were a number of great quarterfinal matches.

At 144 pounds, 2017 California high school state champion Emmily Patneaud, ranked No. 6 in the nation, drew Nia Miranda of Texas, a 6A state runner-up this year. The match was tied at 1-1 in regulation, and went to overtime where neither athlete scored in sudden victory. Miranda scored an escape in the first tiebreaker. Patneaud went on bottom, scored a reversal and finished it with a pin in her tiebreaker to advance. Miranda who was a Cadet National champion in freestyle last year, while Patneaud finished fourth.

At 164 pounds, Katie Moore of New York, eighth in the 2017 Cadet Nationals in freestyle, drew 2018 California state high school champion Katja Osteen, a freshman ranked No. 9 in the nation. Osteen, a Schoolgirl national freestyle champion last year, lived up to her billing, scoring a first-period pin.

Other nationally ranked wrestlers who have reached the semifinals are
• Tristan Kelly of Team Colorado at 152 pounds (ranked No. 2 at 164)
• Adelina Parra of San Fernando HS of California at 180 pounds (ranked No. 4 at 180)
• Camille Fournier of Spartan Mat Club in Texas at 112 pounds (ranked No. 6 at 106)
• Charmayne Delong of Wyoming Women’s Team at 132 pounds (ranked No. 7 at 132)
• Jaycee Foeller of Team Missouri at 180 pounds (ranked No. 7 at 180)
• New York’s Mia Macaluso,of the CA Nightmare at 127 pounds (ranked No. 8 at 127)

The USMC Girls Cadet Folkstyle Nationals continue on Friday morning at 9:00 a.m. with the semifinals, followed immediately by the consolation rounds and the championship medal match finals.

Two other competitions begin on Friday, the USMC Girls Junior Folkstyle Nationals and the U23 Freestyle World Team Trials.

All of the action is live on FloWrestling.

USMC GIRLS CADET FOLKSTYLE NATIONALS
At Oklahoma City, Okla., March 22

Semifinal pairings

94 pounds
Lizette Rodriguez (California Folkstyle National Team) vs. Avery Kibelbek (Team Tennessee)
Crystal Venegas (Ohana Wrestling Academy – TX) vs. Mia Diaz (lil rebels – TX)

100 pounds
Hailey Ward (California Folkstyle National Team) vs. Allison Hynes (BA-HYNES – OK)
Adrienna Turner (California Nightmare) vs. Alejandra Corral (Collier Wrestling Academy – HI)

106 pounds
Samara Chavez (Sisters on the Mat – TX) vs. Genesis Quirarte (California Folkstyle National Team)
Cayden Condit (SOT Academy – CO) vs. Olivia Shore (Ohio Girls National Team)

112 pounds
Rose Ann Marshall (Team Wisconsin) vs. Alexis Miller (Oklahoma Girls National Team)
Alyssa Valdivia (California Folkstyle National Team) vs. Camille Fournier (Spartan Mat Club – TX)

117 pounds
Leilah Castro (Ohio) vs. Kearanie Johnson (Oklahoma Girls National Team)
Jordyn Knecht (Team Kansas) vs, Riley Dalrymple (Team New York)

122 pounds
Yele Aycock (New Mexico) vs. Aki Choates (Team Georgia Girls)
Kelly Escamilla (California Rebels) vs. Miya Trujillo (Team Colorado)

127
Maggie Palmore (Maryland National Team) vs. Abby Mcintyre (Glenwood Iowa Wrestling Club)
Deanna Francisco (Minnesota Storm) vs. Mia Macaluso (CA Nightmare – NY)

132
Emma Walker (Team Tennessee) vs. Danielle Garner (California Nightmare)
Charmayne Delong (Wyoming Womens Team) vs. Itzel Galaviz(California Folkstyle National Team)

138
Courtney Pittman (Team Kentucky) vs. Francesca Lopresti (California Folkstyle National Team)
Joanna Qiu (California Folkstyle National Team) vs. Alexandra Nelson (Mayo Quanchi Judo and Wrestling – RI)

144 pounds
Logan Ryan (Team Michigan) vs. Gianna Anaya (California Folkstyle National Team)
Emmily Patneaud (California Folkstyle National Team) vs. Madison Camp (California Rebels)

152 pounds
Tristan Kelly (Team Colorado) vs. Madison Diaz (Garage Boyz/Girlz – FL)
Bella Mitchell (Team Colorado) vs. Kiley Hubby (Team Takedown – WA)

164
Katja Osteen (California Folkstyle National Team) vs. Tristian Martinez (New Mexico)
Cheyenne Meade (Ohio Girls National Team) vs. Alia Abushi (California Folkstyle National Team)

180
Adelina Parra (San Fernando HS) vs. Maggie Kite Fall (TEAM TENNESSE)
Jaycee Foeller (Team Missouri women) vs. Brianna Staebler (Team Wisconsin)

220
Five-athlete roundrobin to be completed on Friday.

Quarterfinal results

94
Lizette Rodriguez Hayward, CA (California Folkstyle National Team) MD Kylie Robledo El Paso, TX (team texas), 17-6
Avery Kibelbek Limestone, TN (TEAM TENNESSE) DEC Chalimar Rodriguez Keller, TX (All American Wrestling), 2-0
Crystal Venegas San Antonio, TX (Ohana Wrestling Academy) F Zoe Omura Mililani, HI (Collier Wrestling Academy), 4:42
Mia Diaz Amarillo, TX (lil rebels) MD Esperanza Rodriguez Fort Lupton, CO (Team Colorado), 14-2

100
Hailey Ward Turlock, CA (California Folkstyle National Team) F Maylin Reyes American Canyon, CA (California Rebels), 1:20
Allison Hynes Broken Arrow, OK (BA-HYNES) MD Skyleigh Pflaster Solomon, KS (Team Kansas), 9-0
Adrienna Turner Davis, CA (California Nightmare) F Heaven Fitch Concord, NC (Trojan Trained WC), 3:36
Alejandra Corral Aiea, HI (Collier Wrestling Academy) F Kennedy Shropshire Lawrenceville, GA (Atlanta Wrestling Academy), 5:09

106
Samara Chavez Arlington, TX (Sisters on the Mat) F Halie Stokes Broken Arrow, OK (Oklahoma Girls National Team), 0:35
Genesis Quirarte Bakersfield, CA (California Folkstyle National Team) MD Amanda Newcomb Osawatomie, KS (Team Kansas), 10-2
Cayden Condit Littleton, CO (SOT Academy) F Taryn Martin Grove City, OH (Ohio Girls National Team), 5:31
Olivia Shore Saint Paris, OH (Ohio Girls National Team) DEC Victoria Nunez El Paso, TX (team texas), 9-2

112
Rose Ann Marshall Stoughton, WI (Team Wisconsin) F Tyesha Thomas Johnson City, TN (TEAM TENNESSE), 1:27
Alexis Miller Wagoner, OK (Oklahoma Girls National Team) DEC Ronea Adia Fort Worth, TX (Mile High), 10-3
Alyssa Valdivia Bakersfield, CA (California Folkstyle National Team) F Irelan Powell Marcella, AR (Team Arkansas), 2:30
Camille Fournier Weatherford, TX (Spartan mat club) DEC Anya Knappenberger Frederick, MD (Maryland National Team), 6-5

117
Leilah Castro New Lexington, OH (Ohio) DEC Alisha Narvaez Oakland, CA (California Folkstyle National Team), 5-0
Kearanie Johnson Claremore, OK (Oklahoma Girls National Team) TF Mia Kurashima Hiram, GA (Team Georgia Girls), 16-0 5:08
Jordyn Knecht Paola, KS (Team Kansas) F Mikayla Whatley Bonne Terre, MO (Team MIssouri women’s), 1:41
Riley Dalrymple Carthage, NY (Team New York) F Anayka Besco Rose Hill, KS (Team Kansas), 1:39

122
Yele Aycock Gallup, NM (New Mexico) MD Rachel Elizondo Hamilton, OH (Ohio Girls National Team), 10-2
Aki Choates Duluth, GA (Team Georgia Girls) MD Jorie Richardson Rosedale, VA (Virginia Women’s National Team), 23-9
Kelly Escamilla Whittier, CA (California Rebels) F Antonella Benenati Chino Hills, CA (SMASH Wrestling), 3:35
Miya Trujillo Denver, CO (Team Colorado) DEC Kaleigh Marbot (Team Kansas), 10-4

127
Maggie Palmore Germantown, MD (Maryland National Team) DEC Riley Holman Paron, AR (Team Arkansas), 14-10
Abby Mcintyre Glenwood, IA (Glenwood Iowa Wrestling Club) F Dayna Gomez Norwalk, CA (California Rebels), 1:17
Deanna Francisco Deer River, MN (Minnesota Storm) MD Samantha Krause-mahan Peyton, CO (Team Colorado), 10-2
Mia Macaluso Otisville, NY (CA Nightmare) F Neenah Bosman Hugo, MN (Minnesota Storm), 0:29

132
Emma Walker (TEAM TENNESSE) DEC Amor Tuttle Saint Paul, MN (Minnesota Storm), 7-4
Danielle Garner (California Nightmare) DEC Skylar Nalls Culpeper, VA (Virginia Women’s National Team), 10-3
Charmayne Delong Moorcroft, WY (Wyoming Womens Team) F Juliana Baugher Prosper, TX (team texas), 1:36
Itzel Galaviz Rodeo, CA (California Folkstyle National Team) DEC Nanen Aguilar Limon, CO (Team Colorado), 12-8

138
Courtney Pittman Lawrenceburg, KY (Team Kentucky) DEC Annie n. Hua Sunnyvale, CA (California Folkstyle National Team), 8-7
Francesca Lopresti Richmond, CA (California Folkstyle National Team) F Allyssa Pirro Cleveland, OH (Ohio Girls National Team), 3:35
Joanna Qiu San Pablo, CA (California Folkstyle National Team) F Leann Worley Jefferson City, TN (TEAM TENNESSE), 1:15
Alexandra Nelson Charlestown, RI (Mayo Quanchi Judo and Wrestling) F Cassidy Potts Hiram, GA (Team Georgia Girls), 0:44

144
Logan Ryan Sandusky, MI (Team Michigan) F Suravieve Robertson Searcy, AR (Team Arkansas), 4:57
Gianna Anaya Los Angeles, CA (California Folkstyle National Team) MD Jazzmine Seely Fort Leonard Wood, MO (waynesville mo tigers youth), 13-4
Emmily Patneaud Newark, CA (California Folkstyle National Team) F Nia Miranda Cypress, TX (Cypress Wrestling Club), 7:53
Madison Camp Buena Park, CA (California Rebels) F Valeria Ceja Winters, CA (California Nightmare), 0:58

152
Tristan Kelly Erie, CO (Team Colorado) F Kurstian Martinez NM (New Mexico), 1:22
Madison Diaz Miami, FL (Garage Boyz/Girlz) F Lyndsey Buechman Abilene, KS (Team Kansas), 4:54
Kiley Hubby Everett, WA (Team Takedown) F Gabrielle Mendoza Hampton, VA (Virginia Women’s National Team), 0:31

164
Katja Osteen Simi Valley, CA (California Folkstyle National Team) F Katie Moore Wading River, NY (Team New York), 0:52
Tristian Martinez NM (New Mexico) F Heaven Byrd Hiram, GA (Team Georgia Girls), 1:58
Cheyenne Meade Troy, OH (Ohio Girls National Team) F Gabrielle Pena Grapevine, TX (Texans wrestling club), 1:17
Alia Abushi San Leandro, CA (California Folkstyle National Team) MD Joylynn Wegman Keller, TX (Texas), 9-1

180
Adelina Parra (San Fernando HS) F Amya Barnes Spiro, OK (Oklahoma Girls National Team), 0:51
Maggie Kite Fall Branch, TN (TEAM TENNESSE) F Saige Cook Shelby, NC (South Carolina), 5:54
Jaycee Foeller De Soto, MO (Team MIssouri women’s) DEC Daniella Seely Haltom City, TX (Sisters on the Mat), 8-4
Brianna Staebler Whitewater, WI (Team Wisconsin) F Bella Mcgarity Canon, GA (Team Georgia Girls), 0:56