News Ticker

2018 NCWA NATIONAL CHAMPIONSHIPS Results

Recognize some Texas Wrestlers in the top 8

  1. MEN
    125 LBS
    1st Colton Messick (Apprentice) MD Byron Smith (Middle Tennessee), 15-6
    3rd Melvin Rubio (Queens) TF Deonte Carter (UMBC), 17-2 4:44
    5th Jacob Toledo (Central Florida) DEC Timothy Sakow (Central Florida), 7-4
    7th Jesse Torres (Grays Harbor) MD Alberto Perez (Emmanuel), 14-3
    133 LBS
    1st Arthur Payne (Mott CC) DEC De’ante Evans (Toledo), 3-1
    3rd Justus Griffith (Central Florida) DEC Noah Gilbert (Queens), 5-3
    5th Kolin Johnson (Apprentice) FOR Colton Tracy (Brigham Young)
    7th Michael Perdomo (Penn State – Fayette) F Nathan Swanson-dinsmore (Western Washington), 7:13
    141 LBS
    1st Deviniare Hayes (Queens) DEC Tyler Sage (Florida), 3-1
    3rd Reid Stewart (Liberty) DEC Wesley Hollingsworth (East Carolina), 5-2
    5th Shalek Colon (Apprentice) DEC Tanner Williams (Brigham Young), 6-4
    7th Damon Thomas (Grays Harbor) DEC Ashton Robinson (Liberty), 4-2
    149 LBS
    1st Zach Blevins (Toledo) DEC Ty’rae Carter (Texas A&M), 10-4
    3rd Martin Mitchell (UMBC) MD Jay Sheppard (Emmanuel), 16-8
    5th Tyler Weiss (Brigham Young) F Ty Boyd (Apprentice), 1:51
    7th Nick Puliti (Temple) F Scott Akers (North Texas), 2:10
    157 LBS
    1st Hunter Quinn (Emmanuel) DEC Chad Simmons (Apprentice), 8-3
    3rd Dan Ritz (Penn State WC) F Josh Pine (Grays Harbor), 1:10
    5th Azamat Akhmedov (UMBC) FOR Dan Vossbein (West Chester)
    7th Matthew Seymour (Central Florida) DEC Andrew Burgette (Liberty), 11-6
    165 LBS
    1st Javiair White (Rutgers WC) DEC Richard Viruet (Springfield Tech), 10-4
    3rd Joseph Scott (Liberty) DEC Bailey Carlson (Brigham Young), 7-6
    5th Mason Brestle (Maryland WC) DEC Peter Becher (East Carolina), 7-3
    7th Tegan Durishin (Temple) DEC Stephon Halliburton (Queens), 4-3
    174 LBS
    1st Noah Curreri (Queens) DEC Shane Brown (Akron), 3-1
    3rd Jacob Berry (Springfield Tech) DEC Sam Karel (Liberty), 13-8
    5th John Prentice (Penn State – DuBois) FOR Edward Maisey (Brigham Young)
    7th Ethan Ahrens (Central Florida) MD Luke Ely (Liberty), 11-3
    184 LBS
    1st George Vanvalen (Alfred State) TF Jerron Thomas (Mott CC), 16-1 3:55
    3rd Vincent Levin (Florida Gulf Coast) DEC Jarrod Smiley (Central Florida), 5-1
    5th Joshua Mcilhenny (Liberty) F George Andrews (UConn), 5:13
    7th Brenden Devries (Grand Valley State) DEC Brad Kata (Central Florida), 14-7
    197 LBS
    1st Ross Graham (Apprentice) DEC Robert Lapeter (Florida State), 8-7
    3rd Sean Kennedy (Middle Tennessee) DEC Randolph Prud’homme (Central Florida), 4-2
    5th Costas Hatzipavlides (Iowa State WC) DEC Broc Dokos (Springfield Tech), 3-2
    7th Jack Dahlgren (Grays Harbor) MD River Robertson (Maine), 15-1
    235 LBS
    1st Austin Amos (Liberty) DEC Stevan Webb (UConn), 4-3
    3rd Luttere Eglaus (Central Florida) DEC Harun Bogdanic (Grand Valley State), 3-1 SV
    5th Seth Brennock (Ohio State WC) DEC Jacob Childs (Brigham Young), 8-6
    7th Danny Falconer (Clemson) MD Richie Mcclendon (Middle Tennessee), 16-4
    285 LBS
    1st Nathan Spinetti (Penn State – Fayette) DEC Dylan Stadel (Utah State), 4-2
    3rd Donavan Lozada (Springfield Tech) F Jesse Gaudin (Central Florida), 2:38
    5th Ryan Mattison (Alfred State) DEC Dominick Johnson (Liberty), 3-2
    7th Chukwudi Kalu (UMBC) F Austin Wells (Middle Tennessee), 2:27
  2. WOMEN
    101 LBS
    1st Samantha Frank Orono, ME (Maine – Women) F Alexis Perez Denton, TX (North Texas – Women), 0:31
    3rd Janice Russell New Braunfels, TX (Texas State – Women) F Gissel Avellaneda College Station, TX (Texas A&M – Women), 1:24
    109 LBS
    1st Ivy Navarro Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women) MD Hilary Merrifield Orono, ME (Maine – Women), 14-0
    3rd Yaritza Arteaga Dallas, TX (Richland – Women) F Erika Trujillo Houston, TX (Houston – Women), 5:29
    116 LBS
    1st Katlin Wells Springfield, MA (Springfield Tech – Women) MD Luciana Schement Austin, TX (Texas – Women), 14-2
    3rd Marie Seely Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women) FOR Deanna Silva Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women)
    123 LBS
    1st Victoria Smith Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women) MD Kamele Sanchez Fort Collins, CO (Colorado State – Women), 21-11
    3rd Itzel Esquivel Houston, TX (Houston – Women) F Eyza Abbas Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 3:57
    130 LBS
    1st Marina Goocher Dearborn, MI (Michigan-Dearborn – Women) DEC Kendal Davis Fort Collins, CO (Colorado State – Women), 6-1
    3rd Avery Souders Denton, TX (North Texas – Women) DEC Sierra Joner Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 8-2
    136 LBS
    1st Olivia Demars Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women) F Tara Linneman Springfield, MA (Springfield Tech – Women), 6:23
    3rd Angela Buenrostro Dallas, TX (Richland – Women) F Arianna Mcdonald Santa Barbara, CA (UCSB – Women), 2:47
    143 LBS
    1st Shannon Ripley Bangor, ME (Husson – Women) DEC Rossana Aguilar Fresno, CA (Fresno State – Women), 8-2
    3rd Anevay Avila Auburn, WA (Washington – Women) F Jahnesia Edwards Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 2:29
    155 LBS
    1st Maxine Knetter Madison, WI (Wisconsin WC – Women) F Sierra Fonger Orono, ME (Maine – Women), 2:53
    3rd Erin Scheidt Fremont, NE (Midland – Women) DEC Makaela Fine Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 10-6
    170 LBS
    1st Cendall Manley Lynchburg, VA (LIberty – Women) F Saydie Kala Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 4:50
    3rd Welina Tong Fremont, NE (Midland – Women) TF Jennie Kim Lubbock, TX (Texas Tech – Women), 16-0 6:21
    191 LBS
    1st Leilani Camargo-naone Fremont, NE (Midland – Women) F Ebony Ayers Coos Bay, OR (Southwestern Oregon – Women), 4:10
    3rd