News Ticker

The `Ridge` Invite

.
Boys Team Scores
1 Houston Cypress Woods Hs 172.5
2 Houston Cypress Ranch 160.0
3 Houston Cypress Ridge Hs 157.0
4 Houston Langham Creeek 109.0
5 Houston Cypress Fairbanks Hs 107.0
6 Houston Cypress Springs Hs 106.5
7 Richmond Foster Hs 103.0
8 League City Clear Creek Hs 81.5
9 Houston Clear Lake Hs 74.0
10 Bridgeland Hs 57.0
11 Houston Cypress Creek Hs 53.5
12 Houston Northside Hs 48.0
13 Houston Lamar Hs 37.0
14 Houston Jersey Village Hs 35.0
15 League City Clear Falls Hs 32.0
16 Conroe Caney Creek 28.0
17 Copperas Cove 3.0
Girls Team Scores
1 Houston Cypress Ridge Hs (Girls) 164.0
2 Houston Cypress Ranch (Girls) 139.0
3 Houston Northside Hs (Girls) 109.0
4 Houston Cypress Springs Hs (Girls) 105.0
5 Houston Cypress Creek Hs (Girls) 86.0
6 League City Clear Falls Hs (Girls) 72.0
7 Houston Jersey Village Hs (Girls) 69.0
8 Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls) 64.0
9 Houston Cypress Woods Hs (Girls) 60.0
9 Houston Langham Creek Hs (Girls) 60.0
11 Houston Clear Lake Hs (Girls) 56.0
12 Richmond Foster Hs (Girls) 55.0
13 Houston Lamar Hs (Girls) 13.0
14 League City Clear Creek Hs (Girls) 12.0
15 Bridgeland (Girls) High School 4.0
16 Conroe Caney Creek Hs (Girls) 0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Grogan of Houston Cypress Ranch
  • 2nd Place – Marcos Saldana of Houston Cypress Woods Hs
  • 3rd Place – Cesar Rabago of Houston Cypress Fairbanks Hs
  • 4th Place – Austin Pruitt of Bridgeland Hs

1st Place Match

  • Jacob Grogan (Houston Cypress Ranch) 40-7, Fr. over Marcos Saldana (Houston Cypress Woods Hs) 19-15, So. (Fall 0:48)

3rd Place Match

  • Cesar Rabago (Houston Cypress Fairbanks Hs) 4-10, Fr. over Austin Pruitt (Bridgeland Hs) 1-19, Fr. (Fall 1:55)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Agustin Ramirez of Houston Northside Hs
  • 2nd Place – Justin Feng of Houston Clear Lake Hs
  • 3rd Place – Corbin Roy of Richmond Foster Hs
  • 4th Place – Ariah George of Houston Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Ian Blanchard of Houston Cypress Woods Hs
  • 6th Place – Carlos Aviles of Houston Cypress Springs Hs

1st Place Match

  • Agustin Ramirez (Houston Northside Hs) 17-8, Jr. over Justin Feng (Houston Clear Lake Hs) 14-11, Jr. (Fall 1:34)

3rd Place Match

  • Corbin Roy (Richmond Foster Hs) 13-17, . over Ariah George (Houston Cypress Fairbanks Hs) 14-20, Fr. (Fall 3:10)

5th Place Match

  • Ian Blanchard (Houston Cypress Woods Hs) 16-20, So. over Carlos Aviles (Houston Cypress Springs Hs) 5-18, Sr. (MD 9-1)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Becker of Richmond Foster Hs
  • 2nd Place – Matthew Lopez of Houston Jersey Village Hs
  • 3rd Place – Jordan Smith of Houston Cypress Woods Hs
  • 4th Place – Mark Benavides of Houston Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Nabeel Rehman of Bridgeland Hs
  • 6th Place – Sameer Siddiqui of League City Clear Creek Hs

1st Place Match

  • Cole Becker (Richmond Foster Hs) 34-7, . over Matthew Lopez (Houston Jersey Village Hs) 11-7, Sr. (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Jordan Smith (Houston Cypress Woods Hs) 6-12, So. over Mark Benavides (Houston Cypress Fairbanks Hs) 18-17, So. (Fall 1:07)

5th Place Match

  • Nabeel Rehman (Bridgeland Hs) 2-1, So. over Sameer Siddiqui (League City Clear Creek Hs) 1-2, So. (Fall 5:31)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Castaneda of Houston Langham Creeek
  • 2nd Place – Marcelo Perez of Houston Cypress Springs Hs
  • 3rd Place – Michael Aguirre of Houston Cypress Ridge Hs
  • 4th Place – Joseph Segura of League City Clear Falls Hs
  • 5th Place – Chase Reed of League City Clear Creek Hs
  • 6th Place – Carlos Shaw of Richmond Foster Hs

1st Place Match

  • Michael Castaneda (Houston Langham Creeek) 31-7, Jr. over Marcelo Perez (Houston Cypress Springs Hs) 20-5, Sr. (Dec 12-8)

3rd Place Match

  • Michael Aguirre (Houston Cypress Ridge Hs) 21-17, So. over Joseph Segura (League City Clear Falls Hs) 34-2, Sr. (For.)

5th Place Match

  • Chase Reed (League City Clear Creek Hs) 3-1, Jr. over Carlos Shaw (Richmond Foster Hs) 1-6, . (Inj. 4:59)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christopher Jagatnarain of Houston Cypress Creek Hs
  • 2nd Place – Jose Soto of Houston Cypress Springs Hs
  • 3rd Place – Jared Wood of Houston Cypress Woods Hs
  • 4th Place – Nicholas Lane of Houston Cypress Ridge Hs
  • 5th Place – Edgar Gonzalez of Houston Cypress Woods Hs
  • 6th Place – Matthew Aguirre of Houston Cypress Ridge Hs

1st Place Match

  • Christopher Jagatnarain (Houston Cypress Creek Hs) 20-7, Sr. over Jose Soto (Houston Cypress Springs Hs) 20-10, Jr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Jared Wood (Houston Cypress Woods Hs) 22-18, Sr. over Nicholas Lane (Houston Cypress Ridge Hs) 21-18, Sr. (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Edgar Gonzalez (Houston Cypress Woods Hs) 4-1, So. over Matthew Aguirre (Houston Cypress Ridge Hs) 4-4, Jr. (Dec 13-10)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eric Starr of Houston Cypress Ranch
  • 2nd Place – Gabriel Sheikh of Houston Cypress Creek Hs
  • 3rd Place – Mateo Mendoza of Houston Cypress Woods Hs
  • 4th Place – Jacob Morris of Houston Cypress Ranch
  • 5th Place – Carlos Camey of Houston Cypress Ridge Hs
  • 6th Place – Mason LaLonde of Houston Cypress Fairbanks Hs

1st Place Match

  • Eric Starr (Houston Cypress Ranch) 38-11, Jr. over Gabriel Sheikh (Houston Cypress Creek Hs) 28-13, So. (Fall 1:47)

3rd Place Match

  • Mateo Mendoza (Houston Cypress Woods Hs) 11-6, Sr. over Jacob Morris (Houston Cypress Ranch) 26-13, Sr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Carlos Camey (Houston Cypress Ridge Hs) 7-6, Sr. over Mason LaLonde (Houston Cypress Fairbanks Hs) 6-4, Sr. (Fall 5:04)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Timothy Johnson-Thompson of League City Clear Creek Hs
  • 2nd Place – Yohynnes Joseph of Houston Lamar Hs
  • 3rd Place – River Samhan of Houston Cypress Woods Hs
  • 4th Place – Jordan Salgado of Houston Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Anthony Billings of Houston Cypress Ranch
  • 6th Place – Musa Bailey of Houston Cypress Ridge Hs

1st Place Match

  • Timothy Johnson-Thompson (League City Clear Creek Hs) 31-2, Sr. over Yohynnes Joseph (Houston Lamar Hs) 18-8, Sr. (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • River Samhan (Houston Cypress Woods Hs) 13-10, Jr. over Jordan Salgado (Houston Cypress Fairbanks Hs) 20-14, Sr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Anthony Billings (Houston Cypress Ranch) 10-8, Jr. over Musa Bailey (Houston Cypress Ridge Hs) 27-14, Jr. (Dec 8-2)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryan Ierubino of Houston Clear Lake Hs
  • 2nd Place – Zachary Good of Houston Cypress Ranch
  • 3rd Place – Daniel Contreras of Houston Cypress Ridge Hs
  • 4th Place – Yuki Junvier of Houston Jersey Village Hs
  • 5th Place – Alton Hodges of League City Clear Creek Hs
  • 6th Place – David Latuff of Houston Cypress Woods Hs

1st Place Match

  • Ryan Ierubino (Houston Clear Lake Hs) 35-1, Jr. over Zachary Good (Houston Cypress Ranch) 36-13, Jr. (Fall 1:00)

3rd Place Match

  • Daniel Contreras (Houston Cypress Ridge Hs) 32-14, Jr. over Yuki Junvier (Houston Jersey Village Hs) 18-10, So. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Alton Hodges (League City Clear Creek Hs) 3-1, So. over David Latuff (Houston Cypress Woods Hs) 15-14, So. (MD 14-6)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Wilson of Houston Cypress Ridge Hs
  • 2nd Place – Dylan Nowak of Houston Cypress Ranch
  • 3rd Place – Derrick Nicholas of Richmond Foster Hs
  • 4th Place – Dillon Long of Houston Cypress Woods Hs
  • 5th Place – Matthew Estes of Houston Clear Lake Hs
  • 6th Place – Eric Weingart of Houston Cypress Fairbanks Hs

1st Place Match

  • Christian Wilson (Houston Cypress Ridge Hs) 32-10, Jr. over Dylan Nowak (Houston Cypress Ranch) 3-1, Jr. (MD 12-4)

3rd Place Match

  • Derrick Nicholas (Richmond Foster Hs) 32-12, . over Dillon Long (Houston Cypress Woods Hs) 13-12, Jr. (Fall 0:47)

5th Place Match

  • Matthew Estes (Houston Clear Lake Hs) 25-8, Sr. over Eric Weingart (Houston Cypress Fairbanks Hs) 4-6, Jr. (Fall 5:56)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Cowhey of Houston Cypress Ranch
  • 2nd Place – Talhah Khan of Houston Langham Creeek
  • 3rd Place – Randy Lopez of Houston Cypress Ridge Hs
  • 4th Place – Bryce Williams of Houston Clear Lake Hs
  • 5th Place – Reece Jackson of Houston Cypress Woods Hs
  • 6th Place – Sebastian Trevino of Houston Cypress Springs Hs

1st Place Match

  • Daniel Cowhey (Houston Cypress Ranch) 3-0, So. over Talhah Khan (Houston Langham Creeek) 2-1, Sr. (Fall 2:58)

3rd Place Match

  • Randy Lopez (Houston Cypress Ridge Hs) 4-5, Jr. over Bryce Williams (Houston Clear Lake Hs) 12-15, Sr. (SV-1 9-7)

5th Place Match

  • Reece Jackson (Houston Cypress Woods Hs) 12-26, So. over Sebastian Trevino (Houston Cypress Springs Hs) 10-21, So. (Dec 6-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Mendez of Houston Langham Creeek
  • 2nd Place – Jonathan Santiago of League City Clear Falls Hs
  • 3rd Place – Chaffon Eller of Houston Cypress Springs Hs
  • 4th Place – Isaiah Molina of Houston Cypress Ridge Hs
  • 5th Place – Leo Can of Houston Northside Hs
  • 6th Place – Nick Siebert of Houston Cypress Fairbanks Hs

1st Place Match

  • Caleb Mendez (Houston Langham Creeek) 13-7, Jr. over Jonathan Santiago (League City Clear Falls Hs) 16-12, Sr. (Fall 3:31)

3rd Place Match

  • Chaffon Eller (Houston Cypress Springs Hs) 9-16, Jr. over Isaiah Molina (Houston Cypress Ridge Hs) 13-18, So. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Leo Can (Houston Northside Hs) 2-1, Jr. over Nick Siebert (Houston Cypress Fairbanks Hs) 6-13, Jr. (Fall 2:28)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jarod Camacho of Houston Cypress Ranch
  • 2nd Place – Malcolm Peacock of Houston Cypress Springs Hs
  • 3rd Place – Kendrique House of Houston Lamar Hs
  • 4th Place – Oghenemine Imarah of Bridgeland Hs
  • 5th Place – Giovanni Garcia of Houston Cypress Woods Hs
  • 6th Place – Azi Weaver of League City Clear Creek Hs

1st Place Match

  • Jarod Camacho (Houston Cypress Ranch) 20-4, Jr. over Malcolm Peacock (Houston Cypress Springs Hs) 5-9, Jr. (Fall 3:39)

3rd Place Match

  • Kendrique House (Houston Lamar Hs) 7-5, Sr. over Oghenemine Imarah (Bridgeland Hs) 5-14, Fr. (Fall 1:31)

5th Place Match

  • Giovanni Garcia (Houston Cypress Woods Hs) 12-20, So. over Azi Weaver (League City Clear Creek Hs) 1-2, Sr. (Fall 3:39)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Timmy Dendy of Houston Cypress Woods Hs
  • 2nd Place – Alex Rodriguez of Houston Langham Creeek
  • 3rd Place – Brandon Whetstone of Conroe Caney Creek
  • 4th Place – Reznor Garcia of Houston Cypress Ridge Hs
  • 5th Place – Blaise Desanty of Richmond Foster Hs
  • 6th Place – Jackson Bedenbaugh of Bridgeland Hs

1st Place Match

  • Timmy Dendy (Houston Cypress Woods Hs) 39-6, Sr. over Alex Rodriguez (Houston Langham Creeek) 12-4, So. (Fall 2:56)

3rd Place Match

  • Brandon Whetstone (Conroe Caney Creek) 28-10, Sr. over Reznor Garcia (Houston Cypress Ridge Hs) 12-14, Jr. (Fall 0:57)

5th Place Match

  • Blaise Desanty (Richmond Foster Hs) 12-15, . over Jackson Bedenbaugh (Bridgeland Hs) 7-13, Fr. (Dec 6-4)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chidoze Nwankwo of Richmond Foster Hs
  • 2nd Place – Rafael Soltero of Houston Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Joseph Watkins of Bridgeland Hs
  • 4th Place – Arturo Rodriguez of Houston Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Draven Bollinger of Conroe Caney Creek
  • 6th Place – Josh Mendez of Houston Langham Creeek

1st Place Match

  • Chidoze Nwankwo (Richmond Foster Hs) 13-0, . over Rafael Soltero (Houston Cypress Ridge Hs) 21-9, Jr. (Fall 5:58)

3rd Place Match

  • Joseph Watkins (Bridgeland Hs) 8-11, So. over Arturo Rodriguez (Houston Cypress Fairbanks Hs) 7-5, Sr. (Dec 10-7)

5th Place Match

  • Draven Bollinger (Conroe Caney Creek) 19-12, Sr. over Josh Mendez (Houston Langham Creeek) 11-9, Sr. (Dec 5-3)

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Sanchez of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 2nd Place – Sara Gaytan of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 3rd Place – Ana Mezta of Houston Northside Hs (Girls)
  • 4th Place – Mia Sargusingh of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 5th Place – Hanna Bae of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 6th Place – Vanessa Esquivel of Houston Langham Creek Hs (Girls)

1st Place Match

  • Alexis Sanchez (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 34-6, Jr. over Sara Gaytan (League City Clear Falls Hs (Girls)) 17-3, Jr. (Fall 3:02)

3rd Place Match

  • Ana Mezta (Houston Northside Hs (Girls)) 16-8, So. over Mia Sargusingh (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 12-8, Jr. (Fall 2:56)

5th Place Match

  • Hanna Bae (Houston Cypress Ranch (Girls)) 2-1, Jr. over Vanessa Esquivel (Houston Langham Creek Hs (Girls)) 4-12, So. (Fall 1:49)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Mcaleavey of Houston Cypress Creek Hs (Girls)
  • 2nd Place – Valerie Carreon of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 3rd Place – Valeria Rodriguez of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 4th Place – Emily Torres of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 5th Place – Emily Welch of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 6th Place – Baohan Tran of Richmond Foster Hs (Girls)

1st Place Match

  • Amanda Mcaleavey (Houston Cypress Creek Hs (Girls)) 33-10, So. over Valerie Carreon (Richmond Foster Hs (Girls)) 36-4, . (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Valeria Rodriguez (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 12-4, Jr. over Emily Torres (Richmond Foster Hs (Girls)) 2-2, . (Fall 1:10)

5th Place Match

  • Emily Welch (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 21-8, Jr. over Baohan Tran (Richmond Foster Hs (Girls)) 17-16, . (Fall 0:59)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayla Fitts of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Ashley Cifuentes of Houston Cypress Springs Hs (Girls)
  • 3rd Place – Emma Gebert of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 4th Place – Marisol Romo of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 5th Place – Alexis Vera of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 6th Place – Brianna Soza of Houston Northside Hs (Girls)

1st Place Match

  • Kayla Fitts (Houston Cypress Ranch (Girls)) 42-0, Sr. over Ashley Cifuentes (Houston Cypress Springs Hs (Girls)) 19-5, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Emma Gebert (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 28-16, Sr. over Marisol Romo (Richmond Foster Hs (Girls)) 30-10, . (For.)

5th Place Match

  • Alexis Vera (League City Clear Falls Hs (Girls)) 17-9, Jr. over Brianna Soza (Houston Northside Hs (Girls)) 20-11, Jr. (Fall 1:39)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jasmine Hernandez of Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)
  • 2nd Place – Olivia Mottley of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 3rd Place – Jazelyn Ruelas of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 4th Place – Citlalli Gallegos of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 5th Place – Grecia Cancino of Houston Jersey Village Hs (Girls)
  • 6th Place – Macy Ellis of Richmond Foster Hs (Girls)

1st Place Match

  • Jasmine Hernandez (Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)) 25-3, Sr. over Olivia Mottley (Houston Cypress Ranch (Girls)) 31-6, So. (Fall 2:35)

3rd Place Match

  • Jazelyn Ruelas (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 22-6, Jr. over Citlalli Gallegos (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 19-19, Jr. (Fall 3:01)

5th Place Match

  • Grecia Cancino (Houston Jersey Village Hs (Girls)) 21-15, Jr. over Macy Ellis (Richmond Foster Hs (Girls)) 5-8, . (Fall 0:20)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alissa Sheikh of Houston Cypress Creek Hs (Girls)
  • 2nd Place – Lydia Ramos of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 3rd Place – Melody Gutierret of Houston Northside Hs (Girls)
  • 4th Place – Ashanti Maynard of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 5th Place – Diana Herrera of Houston Langham Creek Hs (Girls)
  • 6th Place – Yuliana Rosales of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)

1st Place Match

  • Alissa Sheikh (Houston Cypress Creek Hs (Girls)) 15-5, Sr. over Lydia Ramos (Houston Cypress Ranch (Girls)) 20-4, Jr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Melody Gutierret (Houston Northside Hs (Girls)) 25-7, Jr. over Ashanti Maynard (League City Clear Falls Hs (Girls)) 11-5, So. (Fall 2:51)

5th Place Match

  • Diana Herrera (Houston Langham Creek Hs (Girls)) 20-11, Jr. over Yuliana Rosales (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 21-17, Jr. (Fall 0:54)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Madison Guinn of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Kailee Mccarty of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 3rd Place – Ingrid Guzman of Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)
  • 4th Place – Mary ellen Lafferty of Houston Cypress Creek Hs (Girls)
  • 5th Place – Tren`kell Reeves of Houston Northside Hs (Girls)
  • 6th Place – Allison Pellegrino of Houston Cypress Woods Hs (Girls)

1st Place Match

  • Madison Guinn (Houston Cypress Ranch (Girls)) 32-4, Sr. over Kailee Mccarty (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 24-17, Fr. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Ingrid Guzman (Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)) 15-7, So. over Mary ellen Lafferty (Houston Cypress Creek Hs (Girls)) 18-34, So. (Fall 0:13)

5th Place Match

  • Tren`kell Reeves (Houston Northside Hs (Girls)) 21-9, Jr. over Allison Pellegrino (Houston Cypress Woods Hs (Girls)) 18-19, Jr. (Fall 3:21)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nia Miranda of Houston Cypress Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Daniella Brown of Houston Northside Hs (Girls)
  • 3rd Place – Kayla Owens of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 4th Place – Danielle Overstreet of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 5th Place – Diriann Porras of Houston Langham Creek Hs (Girls)
  • 6th Place – Jacqueline Trejo of Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)

1st Place Match

  • Nia Miranda (Houston Cypress Ranch (Girls)) 33-5, So. over Daniella Brown (Houston Northside Hs (Girls)) 15-6, Fr. (Fall 1:41)

3rd Place Match

  • Kayla Owens (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 19-11, Sr. over Danielle Overstreet (League City Clear Falls Hs (Girls)) 11-16, Fr. (Fall 1:35)

5th Place Match

  • Diriann Porras (Houston Langham Creek Hs (Girls)) 5-7, Fr. over Jacqueline Trejo (Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)) 7-11, Sr. (Dec 10-4)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Torto of Houston Cypress Springs Hs (Girls)
  • 2nd Place – Erryn Davis of Houston Cypress Woods Hs (Girls)
  • 3rd Place – Heaven Johnson of Houston Northside Hs (Girls)
  • 4th Place – Mary Onwumere of Houston Lamar Hs (Girls)
  • 5th Place – Carmen Carr of Houston Langham Creek Hs (Girls)
  • 6th Place – Chloe Hyde of League City Clear Falls Hs (Girls)

1st Place Match

  • Brittany Torto (Houston Cypress Springs Hs (Girls)) 29-4, Sr. over Erryn Davis (Houston Cypress Woods Hs (Girls)) 26-8, Jr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Heaven Johnson (Houston Northside Hs (Girls)) 18-8, Fr. over Mary Onwumere (Houston Lamar Hs (Girls)) 9-8, So. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Carmen Carr (Houston Langham Creek Hs (Girls)) 3-4, So. over Chloe Hyde (League City Clear Falls Hs (Girls)) 2-2, Fr. (Dec 5-2)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yissmet Perez of Houston Cypress Springs Hs (Girls)
  • 2nd Place – Destiny Lamb of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 3rd Place – Anastasia Evans of Houston Cypress Woods Hs (Girls)
  • 4th Place – Kimberly Lara of Houston Northside Hs (Girls)
  • 5th Place – Sandra Hernandez of Houston Jersey Village Hs (Girls)
  • 6th Place – Dzidzielia Portillo of Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)

1st Place Match

  • Yissmet Perez (Houston Cypress Springs Hs (Girls)) 28-2, Sr. over Destiny Lamb (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 30-12, Fr. (Fall 3:19)

3rd Place Match

  • Anastasia Evans (Houston Cypress Woods Hs (Girls)) 28-12, So. over Kimberly Lara (Houston Northside Hs (Girls)) 10-2, Sr. (Fall 1:28)

5th Place Match

  • Sandra Hernandez (Houston Jersey Village Hs (Girls)) 7-6, Jr. over Dzidzielia Portillo (Houston Cypress Fairbanks Hs (Girls)) 9-15, Jr. (Fall 1:36)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Imani Smith of Houston Cypress Springs Hs (Girls)
  • 2nd Place – Patricia Montes of Houston Jersey Village Hs (Girls)
  • 3rd Place – Melanie Oyervides of Houston Cypress Ridge Hs (Girls)
  • 4th Place – Wisdom Hodge of Houston Cypress Creek Hs (Girls)
  • 5th Place – Cassidy Bouse of League City Clear Creek Hs (Girls)
  • 6th Place – Edna Morales of Houston Jersey Village Hs (Girls)

1st Place Match

  • Imani Smith (Houston Cypress Springs Hs (Girls)) 23-2, Sr. over Patricia Montes (Houston Jersey Village Hs (Girls)) 24-7, Sr. (Fall 0:51)

3rd Place Match

  • Melanie Oyervides (Houston Cypress Ridge Hs (Girls)) 16-16, Fr. over Wisdom Hodge (Houston Cypress Creek Hs (Girls)) 6-23, Jr. (Fall 1:49)

5th Place Match

  • Cassidy Bouse (League City Clear Creek Hs (Girls)) 3-1, Jr. over Edna Morales (Houston Jersey Village Hs (Girls)) 4-4, So. (Fall 0:35)