News Ticker

Bowie Tournament

Team Scores Boys
1 El Paso Franklin Hs 203.5
2 Buena 176.0
3 Las Cruces 150.5
4 El Paso Hanks Hs 139.0
5 El Paso Pebble Hills 125.5
6 El Paso Del Valle Hs 121.5
7 El Paso Eastwood Hs 121.0
8 El Paso Montwood Hs 115.0
9 El Paso Coronado 105.5
10 El Paso Austin 96.0
11 El Paso Americas Hs 86.0
12 El Paso Chapin Hs 78.5
13 Douglas High 72.5
14 El Paso Bel Air Hs 72.0
15 El Paso Eastlake 71.5
16 El Paso Hs 69.5
17 Fabens Hs 69.0
18 Mayfield 61.0
19 El Paso Burges Hs 56.0
20 Chaparral 54.5
21 Gadsden 50.0
22 El Paso El Dorado Hs 38.0
23 El Paso Irvin Hs 36.0
23 El Paso Socorro Hs 36.0
25 El Paso Riverside Hs 32.5
26 El Paso Parkland 32.0
27 San Elizario Hs 26.0
28 El Paso Andress 24.0
29 Santa Teresa 15.0
30 Empire 10.5
31 El Paso Ysleta Hs 7.0
32 El Paso Jefferson Hs 4.0
33 Deming 0.0
33 El Paso Bowie HS 0.0
33 Ruidoso 0.0

 

Team Scores
1 El Paso Hanks Hs (Girls) 214.0
2 El Paso Eastwood Hs (Girls) 185.0
3 El Paso Montwood Hs (Girls) 118.0
4 El Paso Austin 91.5
5 El Paso Bel Air Hs (Girls) 82.0
6 El Paso Burges 62.0
7 El Paso Del Valle Hs (Girls) 56.0
7 El Paso Franklin Hs (Girls) 56.0
9 Fabens Hs (Girls) 54.0
10 El Paso Socorro Hs (Girls) 53.0
11 El Paso Jefferson Hs (Girls) 46.0
12 Douglas 41.0
13 El Paso Chapin Hs (Girls) 37.0
14 El Paso Parkland Hs (Girls) 34.0
15 El Paso Irvin Hs (Girls) 31.0
16 Cienega 30.0
17 El Paso Riverside Hs (Girls) 29.0
18 El Paso Americas Hs (Girls) 25.0
18 Mayfield 25.0
20 El Paso Pebble HIlls (Girls) 22.0
21 El Paso Hs (Girls) 18.0
22 El Paso Andress 15.0
23 Gadsden 11.0
24 El Paso Eastlake (Girls) 8.0
25 Empire 6.0
26 Chapparal 3.0
27 Deming 0.0
27 El Paso Bowie HS (Girls) 0.0
27 El Paso Coronado 0.0
27 El Paso El Dorado Hs (Girls) 0.0
27 El Paso Ysleta Hs (Girls) 0.0
27 Las Cruces 0.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zackary Gomez of El Paso Pebble Hills
  • 2nd Place – Aaron Hernandez of El Paso Eastwood Hs
  • 3rd Place – Christopher Martinez of El Paso Franklin Hs
  • 4th Place – Ryan Cruz of Buena
  • 5th Place – Diego Hernandez of El Paso Americas Hs
  • 6th Place – Airick Bravo of El Paso Chapin Hs

1st Place Match

  • Zackary Gomez (El Paso Pebble Hills) 30-3, Jr. over Aaron Hernandez (El Paso Eastwood Hs) 29-7, So. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Christopher Martinez (El Paso Franklin Hs) 12-4, . over Ryan Cruz (Buena) 11-8, Fr. (TF-1.5 0:00 (16-0))

5th Place Match

  • Diego Hernandez (El Paso Americas Hs) 25-9, So. over Airick Bravo (El Paso Chapin Hs) 9-8, Fr. (Fall 3:08)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Nunez of El Paso Bel Air Hs
  • 2nd Place – Antonio Dominguez of El Paso Bel Air Hs
  • 3rd Place – Emilio Acosta of El Paso Franklin Hs
  • 4th Place – Tristan Juarez of El Paso Americas Hs
  • 5th Place – Javier Duchene of El Paso Del Valle Hs
  • 6th Place – Anthony Trujillo of Buena

1st Place Match

  • Jonathan Nunez (El Paso Bel Air Hs) 8-3, Sr. over Antonio Dominguez (El Paso Bel Air Hs) 21-4, Sr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Emilio Acosta (El Paso Franklin Hs) 33-6, . over Tristan Juarez (El Paso Americas Hs) 25-7, So. (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Javier Duchene (El Paso Del Valle Hs) 14-4, Jr. over Anthony Trujillo (Buena) 17-10, So. (Fall 3:46)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Camacho of El Paso Hs
  • 2nd Place – Dominic Melendez of El Paso Pebble Hills
  • 3rd Place – Mason Purvis of El Paso Chapin Hs
  • 4th Place – Andrew Wittke of El Paso Hanks Hs
  • 5th Place – William Ballesteros of Buena
  • 6th Place – Isaid Hernandez of El Paso Montwood Hs

1st Place Match

  • Brandon Camacho (El Paso Hs) 33-2, Jr. over Dominic Melendez (El Paso Pebble Hills) 34-7, So. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Mason Purvis (El Paso Chapin Hs) 22-2, Jr. over Andrew Wittke (El Paso Hanks Hs) 40-4, Sr. (For.)

5th Place Match

  • William Ballesteros (Buena) 18-10, So. over Isaid Hernandez (El Paso Montwood Hs) 10-12, So. (For.)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaiah Delgado of El Paso Eastwood Hs
  • 2nd Place – Ernesto Martinez of El Paso El Dorado Hs
  • 3rd Place – Anthony Guerrero Sisneros of Buena
  • 4th Place – Isaac Varela of Douglas High
  • 5th Place – Israel Lucas of El Paso Del Valle Hs
  • 6th Place – Tommy Hayes of Buena

1st Place Match

  • Isaiah Delgado (El Paso Eastwood Hs) 36-0, Sr. over Ernesto Martinez (El Paso El Dorado Hs) 33-7, Jr. (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Anthony Guerrero Sisneros (Buena) 17-5, Sr. over Isaac Varela (Douglas High) 30-14, So. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Israel Lucas (El Paso Del Valle Hs) 13-7, Jr. over Tommy Hayes (Buena) 4-3, . (MD 10-2)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – James McClain-Green III of El Paso Franklin Hs
  • 2nd Place – David Graves of Las Cruces
  • 3rd Place – Victor Montez of El Paso Austin
  • 4th Place – Drake Jacquez of El Paso Bel Air Hs
  • 5th Place – Kevin Santana of El Paso Pebble Hills
  • 6th Place – Jorge Macias of El Paso Montwood Hs

1st Place Match

  • James McClain-Green III (El Paso Franklin Hs) 32-0, . over David Graves (Las Cruces) 20-7, . (Fall 1:26)

3rd Place Match

  • Victor Montez (El Paso Austin) 23-4, Jr. over Drake Jacquez (El Paso Bel Air Hs) 8-9, Sr. (Fall 3:32)

5th Place Match

  • Kevin Santana (El Paso Pebble Hills) 16-7, So. over Jorge Macias (El Paso Montwood Hs) 22-15, So. (Fall 3:34)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brian Najera of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Jesus Cervantes of Fabens Hs
  • 3rd Place – Joshua Chacon of El Paso Hanks Hs
  • 4th Place – Adrian Zubia Jr. of El Paso Franklin Hs
  • 5th Place – Shane Snyder of Buena
  • 6th Place – Rene Fierro of El Paso Eastlake

1st Place Match

  • Brian Najera (El Paso Coronado) 21-6, Sr. over Jesus Cervantes (Fabens Hs) 23-1, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Joshua Chacon (El Paso Hanks Hs) 43-3, Sr. over Adrian Zubia Jr. (El Paso Franklin Hs) 35-6, . (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Shane Snyder (Buena) 23-8, Jr. over Rene Fierro (El Paso Eastlake) 19-6, . (Dec 9-3)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kalob Jewett of El Paso Franklin Hs
  • 2nd Place – Emilio Marquez of Las Cruces
  • 3rd Place – Christian Hernandez of El Paso Bel Air Hs
  • 4th Place – Julian Flores of El Paso Eastwood Hs
  • 5th Place – Jesus Rodriguez of Chaparral
  • 6th Place – Elliot Cortes of El Paso Del Valle Hs

1st Place Match

  • Kalob Jewett (El Paso Franklin Hs) 34-7, . over Emilio Marquez (Las Cruces) 37-3, . (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Christian Hernandez (El Paso Bel Air Hs) 10-4, Sr. over Julian Flores (El Paso Eastwood Hs) 11-5, Fr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Jesus Rodriguez (Chaparral) 19-9, Jr. over Elliot Cortes (El Paso Del Valle Hs) 29-5, Sr. (For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hector Perez of El Paso Franklin Hs
  • 2nd Place – Juan Sanchez of Fabens Hs
  • 3rd Place – Terrance Doyle of El Paso Austin
  • 4th Place – Marco Davila of El Paso Burges Hs
  • 5th Place – Chris Carrillo of El Paso Montwood Hs
  • 6th Place – Bryan Garcia of Douglas High

1st Place Match

  • Hector Perez (El Paso Franklin Hs) 32-6, . over Juan Sanchez (Fabens Hs) 19-4, Jr. (Fall 1:59)

3rd Place Match

  • Terrance Doyle (El Paso Austin) 21-5, Sr. over Marco Davila (El Paso Burges Hs) 22-8, Sr. (Fall 3:34)

5th Place Match

  • Chris Carrillo (El Paso Montwood Hs) 24-10, Jr. over Bryan Garcia (Douglas High) 21-13, Sr. (Fall 0:59)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cosme James Delgado of Mayfield
  • 2nd Place – Matthew Rico of El Paso Riverside Hs
  • 3rd Place – Kenneth Delgadillo of El Paso Franklin Hs
  • 4th Place – Marcos Hinojosa of El Paso Hanks Hs
  • 5th Place – Jeremy West of El Paso Chapin Hs
  • 6th Place – Aliaz Flores of El Paso Del Valle Hs

1st Place Match

  • Cosme James Delgado (Mayfield) 25-7, . over Matthew Rico (El Paso Riverside Hs) 23-10, Jr. (Fall 0:41)

3rd Place Match

  • Kenneth Delgadillo (El Paso Franklin Hs) 29-9, . over Marcos Hinojosa (El Paso Hanks Hs) 3-2, Jr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Jeremy West (El Paso Chapin Hs) 24-6, Sr. over Aliaz Flores (El Paso Del Valle Hs) 10-5, Jr. (Dec 6-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Raymond Montez of El Paso Del Valle Hs
  • 2nd Place – Israel Buenrostro of Mayfield
  • 3rd Place – Yoseph Hernandez of El Paso Coronado
  • 4th Place – Yordan Orquiz of El Paso Franklin Hs
  • 5th Place – Max Banach of Buena
  • 6th Place – Austin Salas of Las Cruces

1st Place Match

  • Raymond Montez (El Paso Del Valle Hs) 17-2, Jr. over Israel Buenrostro (Mayfield) 26-7, Sr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Yoseph Hernandez (El Paso Coronado) 25-9, Sr. over Yordan Orquiz (El Paso Franklin Hs) 22-11, . (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Max Banach (Buena) 21-9, Sr. over Austin Salas (Las Cruces) 4-3, . (Dec 4-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tereus Henry of El Paso Montwood Hs
  • 2nd Place – Corbin Phelps of El Paso Hanks Hs
  • 3rd Place – Chad Clowser of Buena
  • 4th Place – Victor Contreras of El Paso Del Valle Hs
  • 5th Place – Andrew Sevilla of Santa Teresa
  • 6th Place – Jonathan Contreras of El Paso Austin

1st Place Match

  • Tereus Henry (El Paso Montwood Hs) 40-0, Jr. over Corbin Phelps (El Paso Hanks Hs) 30-3, Fr. (Fall 0:50)

3rd Place Match

  • Chad Clowser (Buena) 30-6, Sr. over Victor Contreras (El Paso Del Valle Hs) 19-7, Jr. (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Andrew Sevilla (Santa Teresa) 22-8, Jr. over Jonathan Contreras (El Paso Austin) 20-6, Jr. (OT 3-1)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joey Castillo of Las Cruces
  • 2nd Place – Prasad Dalvi of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Elias Robles of El Paso Montwood Hs
  • 4th Place – Koby Camacho of El Paso Hs
  • 5th Place – Colton Conelly of El Paso Americas Hs
  • 6th Place – Joshua Vaquera of El Paso Socorro Hs

1st Place Match

  • Joey Castillo (Las Cruces) 37-0, . over Prasad Dalvi (El Paso Coronado) 21-8, Jr. (Fall 0:57)

3rd Place Match

  • Elias Robles (El Paso Montwood Hs) 22-7, Jr. over Koby Camacho (El Paso Hs) 31-12, Fr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Colton Conelly (El Paso Americas Hs) 6-4, Sr. over Joshua Vaquera (El Paso Socorro Hs) 2-3, Jr. (Dec 5-2)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Molinar of El Paso Eastlake
  • 2nd Place – Jeremiah Norris of El Paso Parkland
  • 3rd Place – Chris Teran of El Paso Pebble Hills
  • 4th Place – Zayne Alley of Las Cruces
  • 5th Place – Damian Montiel of Douglas High
  • 6th Place – Pedro Escobar of El Paso Montwood Hs

1st Place Match

  • Josh Molinar (El Paso Eastlake) 5-0, Sr. over Jeremiah Norris (El Paso Parkland) 27-4, So. (Fall 0:38)

3rd Place Match

  • Chris Teran (El Paso Pebble Hills) 25-6, Jr. over Zayne Alley (Las Cruces) 9-4, . (MD 12-0)

5th Place Match

  • Damian Montiel (Douglas High) 34-12, Jr. over Pedro Escobar (El Paso Montwood Hs) 19-12, So. (Fall 0:48)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elijah Fernandez of El Paso Eastwood Hs
  • 2nd Place – Dominique Varela of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Juan Parada of San Elizario Hs
  • 4th Place – Manaia Fruean of Buena
  • 5th Place – Oscar Sodari of Douglas High
  • 6th Place – Armando Martin of El Paso Americas Hs

1st Place Match

  • Elijah Fernandez (El Paso Eastwood Hs) 38-2, So. over Dominique Varela (El Paso Coronado) 14-6, Jr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Juan Parada (San Elizario Hs) 18-7, Sr. over Manaia Fruean (Buena) 20-8, Jr. (Fall 3:35)

5th Place Match

  • Oscar Sodari (Douglas High) 18-8, Sr. over Armando Martin (El Paso Americas Hs) 15-13, Sr. (Fall 0:25)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Esther Walker of El Paso Montwood Hs (Girls)
  • 2nd Place – Kylie Robles of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 3rd Place – Alexandria Olivares of El Paso Pebble HIlls (Girls)
  • 4th Place – Megan Gardea of El Paso Riverside Hs (Girls)
  • 5th Place – Annahi Duchene of El Paso Del Valle Hs (Girls)
  • 6th Place – Lita Saenz of El Paso Eastwood Hs (Girls)

1st Place Match

  • Esther Walker (El Paso Montwood Hs (Girls)) 29-3, Jr. over Kylie Robles (El Paso Hanks Hs (Girls)) 27-10, Fr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Alexandria Olivares (El Paso Pebble HIlls (Girls)) 12-3, Jr. over Megan Gardea (El Paso Riverside Hs (Girls)) 3-2, . (Fall 4:12)

5th Place Match

  • Annahi Duchene (El Paso Del Valle Hs (Girls)) 12-7, So. over Lita Saenz (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 5-6, Jr. (For.)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sarah Martinez of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 2nd Place – Kaylee Romo of El Paso Burges
  • 3rd Place – Daina Cavey of El Paso Chapin Hs (Girls)
  • 4th Place – Seline Avila of El Paso Austin
  • 5th Place – Alondra Quinones-Najera of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 6th Place – Stephanie Salas of El Paso Socorro Hs (Girls)

1st Place Match

  • Sarah Martinez (El Paso Hanks Hs (Girls)) 31-3, So. over Kaylee Romo (El Paso Burges) 29-2, Sr. (MD 11-1)

3rd Place Match

  • Daina Cavey (El Paso Chapin Hs (Girls)) 23-8, So. over Seline Avila (El Paso Austin) 12-4, Sr. (Fall 4:33)

5th Place Match

  • Alondra Quinones-Najera (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 18-20, Fr. over Stephanie Salas (El Paso Socorro Hs (Girls)) 3-3, Jr. (Fall 1:28)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kira Emma of Cienega
  • 2nd Place – Marlene Avila of Fabens Hs (Girls)
  • 3rd Place – Rhyan Vasquez of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 4th Place – Arianna `Janet` Orozco of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 5th Place – Destiny Renteria of El Paso Montwood Hs (Girls)
  • 6th Place – Melissa De Los Santos of El Paso Irvin Hs (Girls)

1st Place Match

  • Kira Emma (Cienega) 14-2, Sr. over Marlene Avila (Fabens Hs (Girls)) 30-4, Jr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

  • Rhyan Vasquez (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 31-10, Jr. over Arianna `Janet` Orozco (El Paso Hanks Hs (Girls)) 18-6, So. (Dec 10-3)

5th Place Match

  • Destiny Renteria (El Paso Montwood Hs (Girls)) 28-10, Sr. over Melissa De Los Santos (El Paso Irvin Hs (Girls)) 20-4, Jr. (For.)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isabella Gonzalez of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 2nd Place – Jacqueline Rojo of El Paso Bel Air Hs (Girls)
  • 3rd Place – Moryma Montez of El Paso Austin
  • 4th Place – Madison Prieto of El Paso Franklin Hs (Girls)
  • 5th Place – Jazlyn Martinez of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 6th Place – Karla Garcia of El Paso Montwood Hs (Girls)

1st Place Match

  • Isabella Gonzalez (El Paso Hanks Hs (Girls)) 21-0, Jr. over Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air Hs (Girls)) 22-6, Jr. (Fall 4:09)

3rd Place Match

  • Moryma Montez (El Paso Austin) 13-12, Fr. over Madison Prieto (El Paso Franklin Hs (Girls)) 3-2, . (Fall 3:34)

5th Place Match

  • Jazlyn Martinez (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 26-14, Sr. over Karla Garcia (El Paso Montwood Hs (Girls)) 7-8, So. (Fall 0:39)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Miah Kline of El Paso Bel Air Hs (Girls)
  • 2nd Place – Angelina Prado of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 3rd Place – Erica Torres of El Paso Austin
  • 4th Place – Rosa Vallejo of El Paso Hs (Girls)
  • 5th Place – Unity Herndon of El Paso Burges
  • 6th Place – Ingrid Bustamante of El Paso Franklin Hs (Girls)

1st Place Match

  • Miah Kline (El Paso Bel Air Hs (Girls)) 26-1, Sr. over Angelina Prado (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 41-8, So. (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Erica Torres (El Paso Austin) 16-3, Sr. over Rosa Vallejo (El Paso Hs (Girls)) 10-11, Sr. (MD 12-4)

5th Place Match

  • Unity Herndon (El Paso Burges) 15-8, Jr. over Ingrid Bustamante (El Paso Franklin Hs (Girls)) 2-3, . (Fall 1:32)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Lopez of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 2nd Place – Andrea Montoya of El Paso Del Valle Hs (Girls)
  • 3rd Place – Kayani Ayala of El Paso Burges
  • 4th Place – Cassandra Favela of El Paso Montwood Hs (Girls)
  • 5th Place – Joselyn Garcia of El Paso Irvin Hs (Girls)
  • 6th Place – Kelly Lazcano of El Paso Austin

1st Place Match

  • Alexis Lopez (El Paso Hanks Hs (Girls)) 34-8, Sr. over Andrea Montoya (El Paso Del Valle Hs (Girls)) 17-6, Jr. (Fall 5:03)

3rd Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges) 26-9, So. over Cassandra Favela (El Paso Montwood Hs (Girls)) 28-9, Jr. (MD 13-1)

5th Place Match

  • Joselyn Garcia (El Paso Irvin Hs (Girls)) 11-9, Jr. over Kelly Lazcano (El Paso Austin) 3-4, So. (Fall 1:50)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Victoria Hinojo of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 2nd Place – Valerie Gaytan of El Paso Bel Air Hs (Girls)
  • 3rd Place – Daisy Rodriguez of El Paso Jefferson Hs (Girls)
  • 4th Place – Leticia Pereyra of Mayfield
  • 5th Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 6th Place – Adriana Salido of Gadsden

1st Place Match

  • Victoria Hinojo (El Paso Hanks Hs (Girls)) 35-1, So. over Valerie Gaytan (El Paso Bel Air Hs (Girls)) 21-5, Jr. (Fall 2:30)

3rd Place Match

  • Daisy Rodriguez (El Paso Jefferson Hs (Girls)) 3-1, . over Leticia Pereyra (Mayfield) 4-5, . (Fall 3:12)

5th Place Match

  • Samantha Bonilla (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 23-14, So. over Adriana Salido (Gadsden) 8-5, . (Fall 0:58)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sarah Rogulic of El Paso Socorro Hs (Girls)
  • 2nd Place – Belen Chavez of Fabens Hs (Girls)
  • 3rd Place – Danielle Saldivar of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 4th Place – Kassandra Lindemann of El Paso Americas Hs (Girls)
  • 5th Place – Aliana Vega of Douglas
  • 6th Place – Sabrina Highsmith of El Paso Franklin Hs (Girls)

1st Place Match

  • Sarah Rogulic (El Paso Socorro Hs (Girls)) 4-0, Sr. over Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) 23-11, So. (Fall 3:11)

3rd Place Match

  • Danielle Saldivar (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 43-8, Jr. over Kassandra Lindemann (El Paso Americas Hs (Girls)) 19-11, So. (Fall 2:33)

5th Place Match

  • Aliana Vega (Douglas) 8-4, . over Sabrina Highsmith (El Paso Franklin Hs (Girls)) 2-3, . (Fall 1:09)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland Hs (Girls)
  • 2nd Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 3rd Place – Arista Najera of El Paso Montwood Hs (Girls)
  • 4th Place – Hannah Fierro of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 5th Place – Staceyanne Muasau of El Paso Andress
  • 6th Place – Miranda Jaurez of El Paso Riverside Hs (Girls)

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland Hs (Girls)) 31-0, So. over Zipporah Rios (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 21-9, So. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • Arista Najera (El Paso Montwood Hs (Girls)) 29-8, So. over Hannah Fierro (El Paso Hanks Hs (Girls)) 22-9, Sr. (Fall 3:34)

5th Place Match

  • Staceyanne Muasau (El Paso Andress) 6-2, Fr. over Miranda Jaurez (El Paso Riverside Hs (Girls)) 20-6, . (For.)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aileen Frias of El Paso Eastwood Hs (Girls)
  • 2nd Place – Natasha Garcia of Douglas
  • 3rd Place – Emily Arreola of El Paso Jefferson Hs (Girls)
  • 4th Place – Brisa Alcantar of El Paso Montwood Hs (Girls)
  • 5th Place – Rossanna Moreno of El Paso Hanks Hs (Girls)
  • 6th Place – Brissa Galindo of El Paso Socorro Hs (Girls)

1st Place Match

  • Aileen Frias (El Paso Eastwood Hs (Girls)) 27-7, Jr. over Natasha Garcia (Douglas) 5-3, . (Fall 1:12)

3rd Place Match

  • Emily Arreola (El Paso Jefferson Hs (Girls)) 3-1, . over Brisa Alcantar (El Paso Montwood Hs (Girls)) 24-10, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Rossanna Moreno (El Paso Hanks Hs (Girls)) 22-12, Sr. over Brissa Galindo (El Paso Socorro Hs (Girls)) 2-3, So. (Fall 1:38)