News Ticker

Tomas Garces Invitational

Team Scores Boys
1 La Joya Juarez-Lincoln 165.0
2 Donna 118.0
3 Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs 114.0
4 Weslaco Hs 99.5
5 Weslaco East Hs 83.5
6 San Benito Hs 59.0
7 Valley View HS 51.0

Team Scores Girls
1 San Benito Hs (Girls) 94.0
2 La Joya Juarez-Lincoln (Girls) 90.0
2 Weslaco Hs (Girls) 90.0
4 Donna(Girls) 64.0
5 Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls) 53.0
6 Valley View HS Girls 49.0
7 Weslaco East Hs (Girls) 15.0

x

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – ABEL ALVARADO of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – ALEJANDRO RODRIGUEZ of San Benito Hs

1st Place Match

  • ABEL ALVARADO (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 8-2, So. over ALEJANDRO RODRIGUEZ (San Benito Hs) 10-3, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – justin perez of Donna
  • 2nd Place – Isaiah Sepulveda of Valley View HS
  • 3rd Place – DIEGO AGUILERA of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

1st Place Match

  • justin perez (Donna) 13-8, So. over Isaiah Sepulveda (Valley View HS) 0-1, Jr. (Fall 5:25)

3rd Place Match

  • DIEGO AGUILERA (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 5-6, So. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Villegas of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – jaime guzman of Donna
  • 3rd Place – ALBERT GUEVARA of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Jorge Navarro of Valley View HS

1st Place Match

  • Alexis Villegas (La Joya Juarez-Lincoln) 27-3, Sr. over jaime guzman (Donna) 13-11, Sr. (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • ALBERT GUEVARA (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 6-5, Sr. over Jorge Navarro (Valley View HS) 0-2, Jr. (Fall 5:23)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – JOHNITHYN SALYERS of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – Carlos Doria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – christian perez of Weslaco East Hs
  • 4th Place – Israel Martinez of Valley View HS

1st Place Match

  • JOHNITHYN SALYERS (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 11-0, Sr. over Carlos Doria (La Joya Juarez-Lincoln) 12-11, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • christian perez (Weslaco East Hs) 10-5, Jr. over Israel Martinez (Valley View HS) 0-2, Jr. (TF-1.5 4:10 (15-0))

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josue Vargas of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – mauricio alvarado of Donna
  • 3rd Place – eduardo jaramillo of Weslaco East Hs
  • 4th Place – Rafael Garces of Weslaco Hs

1st Place Match

  • Josue Vargas (La Joya Juarez-Lincoln) 17-10, So. over mauricio alvarado (Donna) 13-10, Sr. (Fall 0:50)

3rd Place Match

  • eduardo jaramillo (Weslaco East Hs) 9-6, Jr. over Rafael Garces (Weslaco Hs) 6-8, So. (Fall 1:19)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – JACOB VASQUEZ of San Benito Hs
  • 2nd Place – Jose Cerda of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – oziel guerra of Donna
  • 4th Place – Eivar Flores of Valley View HS

1st Place Match

  • JACOB VASQUEZ (San Benito Hs) 7-0, Sr. over Jose Cerda (La Joya Juarez-Lincoln) 12-6, So. (Fall 3:47)

3rd Place Match

  • oziel guerra (Donna) 9-5, So. over Eivar Flores (Valley View HS) 1-2, Fr. (Fall 0:52)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – shawn de la rosa of Weslaco East Hs
  • 2nd Place – guadalupe torres of Donna
  • 3rd Place – ROBERT RESENDEZ of San Benito Hs
  • 4th Place – Sergio Morales of La Joya Juarez-Lincoln

1st Place Match

  • shawn de la rosa (Weslaco East Hs) 21-3, Jr. over guadalupe torres (Donna) 12-5, Jr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

  • ROBERT RESENDEZ (San Benito Hs) 10-3, Sr. over Sergio Morales (La Joya Juarez-Lincoln) 18-8, Jr. (Dec 9-6)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angel Torres of Weslaco Hs
  • 2nd Place – Adan Reyes of Donna
  • 3rd Place – JOHNNY AGUILAR of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Mario Vergara of Valley View HS

1st Place Match

  • Angel Torres (Weslaco Hs) 8-6, Sr. over Adan Reyes (Donna) 3-2, Fr. (Dec 15-8)

3rd Place Match

  • JOHNNY AGUILAR (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 7-4, Sr. over Mario Vergara (Valley View HS) 0-2, Jr. (Fall 1:28)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Muniz of Weslaco Hs
  • 2nd Place – Mauro Hernandez-Rodriguez of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Carlos Gonzalez of Valley View HS
  • 4th Place – marc espinoza of Donna

1st Place Match

  • Caleb Muniz (Weslaco Hs) 12-2, Sr. over Mauro Hernandez-Rodriguez (La Joya Juarez-Lincoln) 16-6, Sr. (Fall 3:03)

3rd Place Match

  • Carlos Gonzalez (Valley View HS) 1-1, Jr. over marc espinoza (Donna) 5-15, Fr. (Dec 10-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jason Martinez of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Peter Ramirez of Donna
  • 3rd Place – CARLOS VAQUERA of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Joseph Dominguez of Weslaco Hs

1st Place Match

  • Jason Martinez (La Joya Juarez-Lincoln) 5-1, Jr. over Peter Ramirez (Donna) 11-9, So. (Fall 1:14)

3rd Place Match

  • CARLOS VAQUERA (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 7-6, Sr. over Joseph Dominguez (Weslaco Hs) 3-11, Sr. (Fall 2:59)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Esau Navarro of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Samuel Shelley of Weslaco Hs
  • 3rd Place – nathanel benitez of Weslaco East Hs
  • 4th Place – Jaime Martinez of Valley View HS

1st Place Match

  • Esau Navarro (La Joya Juarez-Lincoln) 15-7, Sr. over Samuel Shelley (Weslaco Hs) 10-7, Jr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • nathanel benitez (Weslaco East Hs) 3-5, . over Jaime Martinez (Valley View HS) 0-2, Sr. (Fall 3:09)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tomas Garces of Weslaco Hs
  • 2nd Place – Alexander Silva of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Raymundo Colunga of Valley View HS
  • 4th Place – ARTURO SOLIS of San Benito Hs

1st Place Match

  • Tomas Garces (Weslaco Hs) 16-5, Sr. over Alexander Silva (La Joya Juarez-Lincoln) 5-1, Jr. (SV-1 8-6)

3rd Place Match

  • Raymundo Colunga (Valley View HS) 2-1, Jr. over ARTURO SOLIS (San Benito Hs) 1-2, Fr. (Fall 2:54)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – MARK GUTIERREZ of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – Juan Garcia of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – JUAN MENCHACA of San Benito Hs
  • 4th Place – alejandro huerta of Weslaco East Hs

1st Place Match

  • MARK GUTIERREZ (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 12-0, Jr. over Juan Garcia (La Joya Juarez-Lincoln) 13-5, Jr. (SV-1 4-2)

3rd Place Match

  • JUAN MENCHACA (San Benito Hs) 2-3, Sr. over alejandro huerta (Weslaco East Hs) 9-10, So. (Fall 2:42)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – jesus lozano of Weslaco East Hs
  • 2nd Place – eric guzman of Donna
  • 3rd Place – THOMAS KEEFER of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

1st Place Match

  • jesus lozano (Weslaco East Hs) 7-4, So. over eric guzman (Donna) 3-2, Sr. (Fall 5:00)

3rd Place Match

  • THOMAS KEEFER (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-3, Jr. over () , . (Bye)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jennifer Acuna of La Joya Juarez-Lincoln (Girls)

1st Place Match

  • Jennifer Acuna (La Joya Juarez-Lincoln (Girls)) 1-3, Jr. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Vanessa Doria of La Joya Juarez-Lincoln (Girls)
  • 2nd Place – Kayla Pulido of Weslaco Hs (Girls)
  • 3rd Place – Desirae Saucedo of San Benito Hs (Girls)
  • 4th Place – ISABELLA PERALEZ of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)

1st Place Match

  • Vanessa Doria (La Joya Juarez-Lincoln (Girls)) 16-2, Sr. over Kayla Pulido (Weslaco Hs (Girls)) 5-6, Sr. (Fall 2:59)

3rd Place Match

  • Desirae Saucedo (San Benito Hs (Girls)) 12-4, So. over ISABELLA PERALEZ (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 2-2, So. (Fall 0:53)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melissa Ibarra of Weslaco Hs (Girls)
  • 2nd Place – Destiny Quiroz of San Benito Hs (Girls)
  • 3rd Place – Paula Fuentes of Valley View HS Girls
  • 4th Place – IRIS LOPEZ of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)

1st Place Match

  • Melissa Ibarra (Weslaco Hs (Girls)) 13-3, Sr. over Destiny Quiroz (San Benito Hs (Girls)) 6-2, So. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Paula Fuentes (Valley View HS Girls) 2-1, Jr. over IRIS LOPEZ (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 5-8, Fr. (Fall 1:01)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Guadalupe Chavez-Hernandez of La Joya Juarez-Lincoln (Girls)
  • 2nd Place – Alexises Arredondo of San Benito Hs (Girls)
  • 3rd Place – ANGELINA SALINAS of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 4th Place – Hailie Candelaria of Valley View HS Girls

1st Place Match

  • Guadalupe Chavez-Hernandez (La Joya Juarez-Lincoln (Girls)) 19-3, Sr. over Alexises Arredondo (San Benito Hs (Girls)) 9-8, So. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • ANGELINA SALINAS (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 6-5, Fr. over Hailie Candelaria (Valley View HS Girls) 1-2, Jr. (Fall 3:45)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rebecca Mata of Weslaco Hs (Girls)
  • 2nd Place – Jacqueline Hernandez of Valley View HS Girls
  • 3rd Place – arlette castillo of Donna(Girls)
  • 4th Place – BRIANDA LOPEZ of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)

1st Place Match

  • Rebecca Mata (Weslaco Hs (Girls)) 5-6, So. over Jacqueline Hernandez (Valley View HS Girls) 1-1, Sr. (Fall 1:00)

3rd Place Match

  • arlette castillo (Donna(Girls)) 8-9, So. over BRIANDA LOPEZ (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 0-2, So. (Dec 7-4)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – JASMINE SANCHEZ of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)
  • 2nd Place – Amarani De Anda of La Joya Juarez-Lincoln (Girls)
  • 3rd Place – maida ortiz of Donna(Girls)
  • 4th Place – April Aguilar of San Benito Hs (Girls)

1st Place Match

  • JASMINE SANCHEZ (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs (Girls)) 12-4, Sr. over Amarani De Anda (La Joya Juarez-Lincoln (Girls)) 19-10, So. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • maida ortiz (Donna(Girls)) 16-7, Jr. over April Aguilar (San Benito Hs (Girls)) 12-10, Fr. (Fall 0:18)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yamilex Perez of San Benito Hs (Girls)
  • 2nd Place – Destiny Torres of Weslaco Hs (Girls)
  • 3rd Place – karla cruz of Donna(Girls)
  • 4th Place – Martha Soto of Weslaco Hs (Girls)

1st Place Match

  • Yamilex Perez (San Benito Hs (Girls)) 14-5, So. over Destiny Torres (Weslaco Hs (Girls)) 6-6, Jr. (Fall 1:33)

3rd Place Match

  • karla cruz (Donna(Girls)) 10-12, So. over Martha Soto (Weslaco Hs (Girls)) 2-3, So. (Fall 4:49)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sony Mendoza of Valley View HS Girls
  • 2nd Place – Alejandra Rodriguez-Vigil of La Joya Juarez-Lincoln (Girls)
  • 3rd Place – kayla yanez of Donna(Girls)

1st Place Match

  • Sony Mendoza (Valley View HS Girls) 2-0, Sr. over Alejandra Rodriguez-Vigil (La Joya Juarez-Lincoln (Girls)) 1-1, Jr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • kayla yanez (Donna(Girls)) 11-11, So. over () , . (Bye)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Miriam De La Garza of San Benito Hs (Girls)
  • 2nd Place – precious hernandez of Donna(Girls)
  • 3rd Place – paola espinoza of Weslaco East Hs (Girls)
  • 4th Place – Carmen Uribe of Valley View HS Girls

1st Place Match

  • Miriam De La Garza (San Benito Hs (Girls)) 15-2, Sr. over precious hernandez (Donna(Girls)) 22-7, So. (Fall 0:34)

3rd Place Match

  • paola espinoza (Weslaco East Hs (Girls)) 3-1, Sr. over Carmen Uribe (Valley View HS Girls) 1-2, Jr. (Fall 1:59)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Lopez of Weslaco Hs (Girls)

1st Place Match

  • Alexis Lopez (Weslaco Hs (Girls)) 13-2, Jr. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)