News Ticker

Knockout Sportswear Maverick Stampede

Team Scores Boys
1 Katy 216.5
2 Cypress Fairbanks 189.0
3 Cinco Ranch 135.5
4 Taylor 107.0
5 Seven Lakes 106.5
6 Tompkins 89.0
7 Foster 86.0
7 Mayde Creek 86.0
7 Westside 86.0
10 Morton Ranch 82.0
11 Langham Creek 79.0
12 Leander Rouse 39.5
13 San Antonio Christian 37.0
14 Cypress Springs 26.0
15 Cypress Park 22.0
16 Jersey Village 20.0
17 Clear Lake 19.0
Team Scores Girls
1 Morton Ranch 162.0
2 Katy 146.5
3 Cypress Springs 92.0
4 Foster 86.0
4 Seven Lakes 86.0
6 Mayde Creek 77.0
7 Cypress Fair 74.0
8 Jersey Village 62.0
9 Cypress Park 56.0
10 Taylor 48.0
11 Cinco Ranch 46.0
11 Tompkins 46.0
13 Leander Rouse 44.0
14 Clear Lake 42.5
15 Langham Creek 32.0
16 Morton Ranch 2 29.0
17 Paetow 0.0
17 Westside 0.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Crandall of Katy
  • 2nd Place – Christian Lopez of Westside
  • 3rd Place – Nicholas Minnick of Tompkins
  • 4th Place – Jessie Gutierrez of Mayde Creek
  • 5th Place – Esai Deras of Cinco Ranch
  • 6th Place – Joel Komorn of Leander Rouse

1st Place Match

  • Jackson Crandall (Katy) 36-4, Fr. over Christian Lopez (Westside) 32-2, So. (Fall 4:20)

3rd Place Match

  • Nicholas Minnick (Tompkins) 25-6, Fr. over Jessie Gutierrez (Mayde Creek) 21-16, So. (Fall 2:18)

5th Place Match

  • Esai Deras (Cinco Ranch) 22-13, Fr. over Joel Komorn (Leander Rouse) 15-16, Sr. (Fall 2:33)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luke Holland of Katy
  • 2nd Place – Garrett Wing of Mayde Creek
  • 3rd Place – Tyler Silman of Katy
  • 4th Place – Ruben Moreno of Morton Ranch
  • 5th Place – Kenn Santiago of Cinco Ranch
  • 6th Place – Rendy Pelayo of Westside

1st Place Match

  • Luke Holland (Katy) 25-13, Fr. over Garrett Wing (Mayde Creek) 30-6, Jr. (Fall 5:51)

3rd Place Match

  • Tyler Silman (Katy) 19-11, So. over Ruben Moreno (Morton Ranch) 25-14, Fr. (TF-1.5 3:46 (19-4))

5th Place Match

  • Kenn Santiago (Cinco Ranch) 23-11, So. over Rendy Pelayo (Westside) 19-13, So. (Dec 8-4)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Richie Azbill of Cinco Ranch
  • 2nd Place – Cole Becker of Foster
  • 3rd Place – Nathan Padilla of Tompkins
  • 4th Place – Matthew Lopez of Jersey Village
  • 5th Place – Luc Boucher of Seven Lakes
  • 6th Place – Mark Benavides of Cypress Fairbanks

1st Place Match

  • Richie Azbill (Cinco Ranch) 35-10, Jr. over Cole Becker (Foster) 29-6, Jr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Nathan Padilla (Tompkins) 8-5, Jr. over Matthew Lopez (Jersey Village) 8-6, Sr. (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Luc Boucher (Seven Lakes) 15-16, So. over Mark Benavides (Cypress Fairbanks) 15-15, So. (Fall 2:52)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Duncan Clayton of San Antonio Christian
  • 2nd Place – Brandon Diaz of Katy
  • 3rd Place – Michael Castaneda of Langham Creek
  • 4th Place – Chase Horton of Morton Ranch
  • 5th Place – Alex Mier of Cinco Ranch
  • 6th Place – Sebastian Esquivel of Cypress Fairbanks

1st Place Match

  • Duncan Clayton (San Antonio Christian) 13-4, Sr. over Brandon Diaz (Katy) 22-13, So. (Fall 3:30)

3rd Place Match

  • Michael Castaneda (Langham Creek) 28-7, Jr. over Chase Horton (Morton Ranch) 34-7, Sr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Alex Mier (Cinco Ranch) 27-10, Jr. over Sebastian Esquivel (Cypress Fairbanks) 21-13, Sr. (Dec 4-0)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Orlando of Cypress Fairbanks
  • 2nd Place – Truman Timmons of Katy
  • 3rd Place – Angel Almanzar of Mayde Creek
  • 4th Place – Tyler Ham of Morton Ranch
  • 5th Place – Jorge Gutierrez of Jersey Village
  • 6th Place – Jose Soto of Cypress Springs

1st Place Match

  • Garrett Orlando (Cypress Fairbanks) 35-1, Jr. over Truman Timmons (Katy) 26-9, Fr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Angel Almanzar (Mayde Creek) 36-7, Jr. over Tyler Ham (Morton Ranch) 25-12, Sr. (Dec 9-6)

5th Place Match

  • Jorge Gutierrez (Jersey Village) 24-12, Sr. over Jose Soto (Cypress Springs) 18-9, Jr. (Dec 7-3)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Payton Grant of Katy
  • 2nd Place – Cade Cummings of Taylor
  • 3rd Place – Sabastian Jackson of Cypress Fairbanks
  • 4th Place – Ethan Reyes of Cinco Ranch
  • 5th Place – Dan D`Rovencourt of Tompkins
  • 6th Place – Pedro Trejo of Morton Ranch

1st Place Match

  • Payton Grant (Katy) 23-10, Sr. over Cade Cummings (Taylor) 23-5, Sr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Sabastian Jackson (Cypress Fairbanks) 31-7, Sr. over Ethan Reyes (Cinco Ranch) 29-8, Jr. (Fall 0:55)

5th Place Match

  • Dan D`Rovencourt (Tompkins) 17-5, Sr. over Pedro Trejo (Morton Ranch) 2-2, Jr. (Fall 0:43)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Manibog of Katy
  • 2nd Place – Trey Graham of Westside
  • 3rd Place – Zach Zarvos of Cinco Ranch
  • 4th Place – Moray Kelly of Taylor
  • 5th Place – Rowdy Carson of Cypress Fairbanks
  • 6th Place – Adrian Villasenor of Cypress Springs

1st Place Match

  • Daniel Manibog (Katy) 40-1, Jr. over Trey Graham (Westside) 23-8, Sr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Zach Zarvos (Cinco Ranch) 33-11, Sr. over Moray Kelly (Taylor) 17-12, Jr. (MD 8-0)

5th Place Match

  • Rowdy Carson (Cypress Fairbanks) 17-3, Jr. over Adrian Villasenor (Cypress Springs) 21-13, Jr. (Fall 4:26)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carlos Cuevas of Cypress Fairbanks
  • 2nd Place – Anthony Martinez of Mayde Creek
  • 3rd Place – Rex Stamatis of Seven Lakes
  • 4th Place – Thomas Tolbert of Leander Rouse
  • 5th Place – Kolby Crowe of Tompkins
  • 6th Place – Zachary Vasquez of San Antonio Christian

1st Place Match

  • Carlos Cuevas (Cypress Fairbanks) 34-9, Sr. over Anthony Martinez (Mayde Creek) 39-1, Sr. (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Rex Stamatis (Seven Lakes) 26-11, Jr. over Thomas Tolbert (Leander Rouse) 29-8, Jr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Kolby Crowe (Tompkins) 25-8, Jr. over Zachary Vasquez (San Antonio Christian) 17-8, So. (Fall 0:49)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drake Stamatis of Seven Lakes
  • 2nd Place – Derrick Nicholas of Foster
  • 3rd Place – Jesse Laureano of Katy
  • 4th Place – Matthew Estes of Clear Lake
  • 5th Place – Daniel Ortega of Langham Creek
  • 6th Place – Marcus Jimenez of Cypress Fairbanks

1st Place Match

  • Drake Stamatis (Seven Lakes) 18-0, Sr. over Derrick Nicholas (Foster) 28-10, Sr. (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Jesse Laureano (Katy) 16-18, Jr. over Matthew Estes (Clear Lake) 2-2, . (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Daniel Ortega (Langham Creek) 11-10, Sr. over Marcus Jimenez (Cypress Fairbanks) 13-16, Sr. (Dec 7-2)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Andrew of Cypress Fairbanks
  • 2nd Place – Amiri Edawrds of Cinco Ranch
  • 3rd Place – Ariq Holland of Seven Lakes
  • 4th Place – Leonard Homalon of Morton Ranch
  • 5th Place – Caleb Rendon of Katy
  • 6th Place – Sebastian Trevino of Cypress Springs

1st Place Match

  • Austin Andrew (Cypress Fairbanks) 29-9, Sr. over Amiri Edawrds (Cinco Ranch) 8-6, Jr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Ariq Holland (Seven Lakes) 3-3, Sr. over Leonard Homalon (Morton Ranch) 26-18, Sr. (Dec 11-6)

5th Place Match

  • Caleb Rendon (Katy) 12-20, Jr. over Sebastian Trevino (Cypress Springs) 10-19, So. (Fall 2:02)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zyire Ardoin of Cinco Ranch
  • 2nd Place – Curtis Wilkins of Taylor
  • 3rd Place – Parker Jones of Seven Lakes
  • 4th Place – Trevon Mosley of Cypress Fairbanks
  • 5th Place – Michael Dodgen of Katy
  • 6th Place – Caleb Mendez of Langham Creek

1st Place Match

  • Zyire Ardoin (Cinco Ranch) 41-3, Sr. over Curtis Wilkins (Taylor) 24-9, Sr. (Dec 14-7)

3rd Place Match

  • Parker Jones (Seven Lakes) 7-2, So. over Trevon Mosley (Cypress Fairbanks) 5-5, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Michael Dodgen (Katy) 29-14, Sr. over Caleb Mendez (Langham Creek) 10-7, Jr. (Fall 3:45)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Wilson of Cypress Fairbanks
  • 2nd Place – Rommel Azurin of Morton Ranch
  • 3rd Place – Chris Cofield of Westside
  • 4th Place – Patrick Mullaly of Taylor
  • 5th Place – William DiNisco of Katy
  • 6th Place – Carlos Alvarado of Mayde Creek

1st Place Match

  • Josh Wilson (Cypress Fairbanks) 34-2, Sr. over Rommel Azurin (Morton Ranch) 29-3, Jr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Chris Cofield (Westside) 27-13, Jr. over Patrick Mullaly (Taylor) 23-6, Sr. (Dec 8-5)

5th Place Match

  • William DiNisco (Katy) 18-13, Sr. over Carlos Alvarado (Mayde Creek) 21-9, Jr. (Fall 2:06)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Rodriguez of Langham Creek
  • 2nd Place – Bryan Gutierrez of Cypress Park
  • 3rd Place – Santiago Bohlmann of Tompkins
  • 4th Place – Diego Macias of Westside
  • 5th Place – Theodore Rockley of Katy
  • 6th Place – Edwin Merlos of Morton Ranch

1st Place Match

  • Alex Rodriguez (Langham Creek) 10-3, So. over Bryan Gutierrez (Cypress Park) 10-2, So. (Fall 4:30)

3rd Place Match

  • Santiago Bohlmann (Tompkins) 12-10, So. over Diego Macias (Westside) 4-6, Sr. (Fall 2:21)

5th Place Match

  • Theodore Rockley (Katy) 11-10, Sr. over Edwin Merlos (Morton Ranch) 19-6, Jr. (Fall 4:48)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chidoze Nwankwo of Foster
  • 2nd Place – Curshawn Wilkins of Taylor
  • 3rd Place – Arturo Rodriguez of Cypress Fairbanks
  • 4th Place – Owen Kelly of Leander Rouse
  • 5th Place – Cameron Mitchell of Mayde Creek
  • 6th Place – Josh Mendez of Langham Creek

1st Place Match

  • Chidoze Nwankwo (Foster) 7-0, So. over Curshawn Wilkins (Taylor) 23-7, So. (Fall 4:11)

3rd Place Match

  • Arturo Rodriguez (Cypress Fairbanks) 6-3, Sr. over Owen Kelly (Leander Rouse) 11-6, Sr. (Fall 1:38)

5th Place Match

  • Cameron Mitchell (Mayde Creek) 18-11, Jr. over Josh Mendez (Langham Creek) 10-7, Sr. (Fall 2:40)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Cotter of Morton Ranch
  • 2nd Place – Baohan Tran of Foster
  • 3rd Place – Nicole Perez of Seven Lakes
  • 4th Place – Julia Nowak of Seven Lakes
  • 5th Place – Marissa Guajardo of Katy
  • 6th Place – Vanessa Sanchez of Morton Ranch 2

1st Place Match

  • Brittany Cotter (Morton Ranch) 20-3, Fr. over Baohan Tran (Foster) 12-13, Jr. (Fall 3:22)

3rd Place Match

  • Nicole Perez (Seven Lakes) 19-9, Sr. over Julia Nowak (Seven Lakes) 16-9, Fr. (Fall 0:53)

5th Place Match

  • Marissa Guajardo (Katy) 4-8, So. over Vanessa Sanchez (Morton Ranch 2) 15-5, So. (Dec 9-8)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Carreon of Foster
  • 2nd Place – Logan Redford of Morton Ranch
  • 3rd Place – Kiara Ortega of Katy
  • 4th Place – Emily Welch of Clear Lake
  • 5th Place – Endygo Scott of Cypress Park
  • 6th Place – Amaya Romo of Seven Lakes

1st Place Match

  • Valerie Carreon (Foster) 31-3, Jr. over Logan Redford (Morton Ranch) 10-9, So. (Fall 5:57)

3rd Place Match

  • Kiara Ortega (Katy) 20-10, So. over Emily Welch (Clear Lake) 18-9, Jr. (Dec 13-8)

5th Place Match

  • Endygo Scott (Cypress Park) 13-6, So. over Amaya Romo (Seven Lakes) 17-11, Sr. (SV-1 12-10)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chelsea Sanchez of Morton Ranch
  • 2nd Place – Violet Hall of Leander Rouse
  • 3rd Place – Ashley Cifuentes of Cypress Springs
  • 4th Place – Illyauna Martinez of Mayde Creek
  • 5th Place – Marisol Romo of Foster
  • 6th Place – Didi Box of Cinco Ranch

1st Place Match

  • Chelsea Sanchez (Morton Ranch) 26-3, Sr. over Violet Hall (Leander Rouse) 29-7, Jr. (Fall 0:33)

3rd Place Match

  • Ashley Cifuentes (Cypress Springs) 17-4, Sr. over Illyauna Martinez (Mayde Creek) 24-8, So. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • Marisol Romo (Foster) 25-7, Jr. over Didi Box (Cinco Ranch) 23-12, So. (Fall 4:02)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jasmine Hernandez of Cypress Fair
  • 2nd Place – Zahra Metzgar of Katy
  • 3rd Place – Madison Meyer of Tompkins
  • 4th Place – Celeste Trumbla of Morton Ranch
  • 5th Place – Jazelyn Ruelas of Clear Lake
  • 6th Place – Jasmine Hernandez of Mayde Creek

1st Place Match

  • Jasmine Hernandez (Cypress Fair) 25-3, Sr. over Zahra Metzgar (Katy) 31-6, Jr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Madison Meyer (Tompkins) 18-5, Sr. over Celeste Trumbla (Morton Ranch) 22-9, Jr. (M. For.)

5th Place Match

  • Jazelyn Ruelas (Clear Lake) 23-6, Jr. over Jasmine Hernandez (Mayde Creek) 23-9, So. (Fall 3:25)

119 NS

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marlen Espiricueta of Mayde Creek
  • 2nd Place – Aurora Emmons of Cinco Ranch
  • 3rd Place – Ana Kosheleva of Cypress Fair
  • 4th Place – Nicole Alvarez of Morton Ranch 2

1st Place Match

  • Marlen Espiricueta (Mayde Creek) 13-5, Fr. over Aurora Emmons (Cinco Ranch) 6-11, Fr. (Fall 3:59)

3rd Place Match

  • Ana Kosheleva (Cypress Fair) 1-1, Fr. over Nicole Alvarez (Morton Ranch 2) 2-4, Fr. (For.)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sophie Stegenga of Seven Lakes
  • 2nd Place – Alexandra Elias of Leander Rouse
  • 3rd Place – Selah Benignus of Katy
  • 4th Place – Andrea Solis of Mayde Creek
  • 5th Place – Desiree Briggs of Morton Ranch
  • 6th Place – Grace Lammeman of Tompkins

1st Place Match

  • Sophie Stegenga (Seven Lakes) 30-7, Sr. over Alexandra Elias (Leander Rouse) 34-5, Sr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Selah Benignus (Katy) 29-9, Jr. over Andrea Solis (Mayde Creek) 25-9, Jr. (Dec 9-6)

5th Place Match

  • Desiree Briggs (Morton Ranch) 26-9, So. over Grace Lammeman (Tompkins) 23-13, Jr. (Dec 6-0)

128 NS

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nadia Vasquez of Morton Ranch 2
  • 2nd Place – Maria Carmona of Katy
  • 3rd Place – Dailey Klusendorf of Cypress Fair
  • 4th Place – Gwendolyn Grimes of Mayde Creek
  • 5th Place – Annie Wong of Foster
  • 6th Place – Evelyn Guerrero of Cypress Park

1st Place Match

  • Nadia Vasquez (Morton Ranch 2) 5-1, So. over Maria Carmona (Katy) 7-5, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Dailey Klusendorf (Cypress Fair) 6-8, So. over Gwendolyn Grimes (Mayde Creek) 10-6, Fr. (Fall 1:32)

5th Place Match

  • Annie Wong (Foster) 1-1, . over Evelyn Guerrero (Cypress Park) 1-6, Fr. (Fall 2:15)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Morton Ranch
  • 2nd Place – Mhina Oseitutu of Katy
  • 3rd Place – Sofia Zelaya of Mayde Creek
  • 4th Place – Mary Kate Cooper of Taylor
  • 5th Place – Ingrid Guzman of Cypress Fair
  • 6th Place – Molly Ashcroft of Foster

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Morton Ranch) 34-1, So. over Mhina Oseitutu (Katy) 30-6, Jr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Sofia Zelaya (Mayde Creek) 29-6, Sr. over Mary Kate Cooper (Taylor) 33-5, So. (For.)

5th Place Match

  • Ingrid Guzman (Cypress Fair) 17-7, So. over Molly Ashcroft (Foster) 21-15, Fr. (Fall 1:34)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayla De leon of Cinco Ranch
  • 2nd Place – Vanessa Flores of Morton Ranch
  • 3rd Place – Megan Thomas of Katy
  • 4th Place – Mikayla Mata of Clear Lake
  • 5th Place – Stephannie Gomez of Mayde Creek
  • 6th Place – Ayrora Harper of Cinco Ranch

1st Place Match

  • Kayla De leon (Cinco Ranch) 22-1, Sr. over Vanessa Flores (Morton Ranch) 29-8, Jr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Megan Thomas (Katy) 29-9, Jr. over Mikayla Mata (Clear Lake) 25-6, Jr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Stephannie Gomez (Mayde Creek) 30-9, Jr. over Ayrora Harper (Cinco Ranch) 17-12, So. (Fall 4:55)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Torto of Cypress Springs
  • 2nd Place – Fahydat Bello of Cypress Park
  • 3rd Place – Corlyn Davis of Cypress Fair
  • 4th Place – Railea White of Jersey Village
  • 5th Place – Violet Champion of Taylor
  • 6th Place – Kaitlyn Bryant of Tompkins

1st Place Match

  • Brittany Torto (Cypress Springs) 26-4, Sr. over Fahydat Bello (Cypress Park) 14-10, Fr. (Fall 1:07)

3rd Place Match

  • Corlyn Davis (Cypress Fair) 15-10, Fr. over Railea White (Jersey Village) 4-3, Fr. (Fall 2:16)

5th Place Match

  • Violet Champion (Taylor) 21-10, So. over Kaitlyn Bryant (Tompkins) 9-9, Fr. (Dec 4-2)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yissmet Perez of Cypress Springs
  • 2nd Place – Emma Farley of Katy
  • 3rd Place – Bren O`Neill of Taylor
  • 4th Place – Angela Villegas of Cypress Park
  • 5th Place – Abigayle Szanto of Mayde Creek
  • 6th Place – Zammariea Brandon of Langham Creek

1st Place Match

  • Yissmet Perez (Cypress Springs) 25-2, Sr. over Emma Farley (Katy) 26-5, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Bren O`Neill (Taylor) 27-8, So. over Angela Villegas (Cypress Park) 12-13, Fr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Abigayle Szanto (Mayde Creek) 18-13, So. over Zammariea Brandon (Langham Creek) 2-3, Jr. (Fall 1:54)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Imani Smith of Cypress Springs
  • 2nd Place – Patricia Montes of Jersey Village
  • 3rd Place – Lindsey Aswad of Katy
  • 4th Place – Ivana Ogirri of Seven Lakes
  • 5th Place – Kinsley Staggs of Langham Creek
  • 6th Place – Ashely Tapp of Morton Ranch

1st Place Match

  • Imani Smith (Cypress Springs) 20-2, Sr. over Patricia Montes (Jersey Village) 22-6, Sr. (Fall 0:43)

3rd Place Match

  • Lindsey Aswad (Katy) 14-7, So. over Ivana Ogirri (Seven Lakes) 20-12, Fr. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Kinsley Staggs (Langham Creek) 24-12, So. over Ashely Tapp (Morton Ranch) 12-10, So. (Dec 4-1)