News Ticker

Blue and Gold Challenge

Team Boys Abbr Score
1 El Paso Pebble Hills High School PHHS 189.0
2 El Paso Montwood High School MHS 142.5
3 El Paso Americas High School AHS 139.5
4 El Paso Burges High School BHS 138.5
5 El Paso Eastwood High School EHS 137.0
6 El Paso Coronado High School CHS 115.0
7 El Paso Parkland High School PHS 110.0
8 El Paso Bel Air High School BAHS 101.0
9 El Paso Socorro High School SHS 97.0
10 El Paso High School EPHS 81.5
11 New Mexico Santa Teresa High School STHS 65.0
12 New Mexico Chaparral High School CHHS 56.5
13 El Paso Riverside High School RHS 47.0
14 Ysleta High School YHS 26.0
15 El Paso El Dorado High School EDHS 17.0
16 El Paso San Elizardo High School EPSE 15.0

Boys – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zackary Gomez of El Paso Pebble Hills High School
  • 2nd Place – Diego Hernandez of El Paso Americas High School
  • 3rd Place – Caleb Gonzalez of New Mexico Santa Teresa High School
  • 4th Place – Dominik Lopez of El Paso Montwood High School

1st Place Match

  • Zackary Gomez (El Paso Pebble Hills High School) won by fall over Diego Hernandez (El Paso Americas High School) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Caleb Gonzalez (New Mexico Santa Teresa High School) won by fall over Dominik Lopez (El Paso Montwood High School) (Fall 4:00)

Boys – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aaron Hernandez of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Tristan Juarez of El Paso Americas High School
  • 3rd Place – Antonio Dominguez of El Paso Bel Air High School
  • 4th Place – Damian Monreal of Ysleta High School

1st Place Match

  • Aaron Hernandez (El Paso Eastwood High School) won in sudden victory – 1 over Tristan Juarez (El Paso Americas High School) (SV-1 2-0)

3rd Place Match

  • Antonio Dominguez (El Paso Bel Air High School) won by fall over Damian Monreal (Ysleta High School) (Fall 2:00)

Boys – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Camacho of El Paso High School
  • 2nd Place – Isaid Hernandez of El Paso Montwood High School
  • 3rd Place – Dominic Melendez of El Paso Pebble Hills High School
  • 4th Place – Hector Banuelos of El Paso Burges High School

1st Place Match

  • Brandon Camacho (El Paso High School) won by tech fall over Isaid Hernandez (El Paso Montwood High School) (TF 15-0)

3rd Place Match

  • Dominic Melendez (El Paso Pebble Hills High School) won by forfeit over Hector Banuelos (El Paso Burges High School) (FF)

Boys – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaiah Delgado of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Richard Hernandez of El Paso Americas High School
  • 3rd Place – Ernesto Martinez of El Paso El Dorado High School
  • 4th Place – Gabriel Valdez of El Paso Pebble Hills High School

1st Place Match

  • Isaiah Delgado (El Paso Eastwood High School) won by forfeit over Richard Hernandez (El Paso Americas High School) (FF)

3rd Place Match

  • Ernesto Martinez (El Paso El Dorado High School) won by forfeit over Gabriel Valdez (El Paso Pebble Hills High School) (FF)

Boys – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremy Acevedo of El Paso Coronado High School
  • 2nd Place – Jorge Macias of El Paso Montwood High School
  • 3rd Place – Daniel Gyallardo of El Paso Burges High School
  • 4th Place – Nicholas Sanchez of El Paso Pebble Hills High School

1st Place Match

  • Jeremy Acevedo (El Paso Coronado High School) won by tech fall over Jorge Macias (El Paso Montwood High School) (TF 16-0)

3rd Place Match

  • Daniel Gyallardo (El Paso Burges High School) won by forfeit over Nicholas Sanchez (El Paso Pebble Hills High School) (FF)

Boys – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brian Najera of El Paso Coronado High School
  • 2nd Place – Arturo Ayala of El Paso Burges High School
  • 3rd Place – Quevon Frias of El Paso High School
  • 4th Place – Kaleb Ibarra of El Paso Eastwood High School

1st Place Match

  • Brian Najera (El Paso Coronado High School) won by fall over Arturo Ayala (El Paso Burges High School) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Quevon Frias (El Paso High School) won by fall over Kaleb Ibarra (El Paso Eastwood High School) (Fall 2:00)

Boys – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Oscar Perez of El Paso Socorro High School
  • 2nd Place – Jesus Rodriguez of New Mexico Chaparral High School
  • 3rd Place – Julian Flores of El Paso Eastwood High School
  • 4th Place – Luis Munoz of New Mexico Santa Teresa High School

1st Place Match

  • Oscar Perez (El Paso Socorro High School) won by fall over Jesus Rodriguez (New Mexico Chaparral High School) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Julian Flores (El Paso Eastwood High School) won by fall over Luis Munoz (New Mexico Santa Teresa High School) (Fall 4:00)

Boys – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marco Davila of El Paso Burges High School
  • 2nd Place – Bobby Sanchez of El Paso Eastwood High School
  • 3rd Place – Chris Carrillo of El Paso Montwood High School
  • 4th Place – Stephen Nevarez of New Mexico Chaparral High School

1st Place Match

  • Marco Davila (El Paso Burges High School) won by fall over Bobby Sanchez (El Paso Eastwood High School) (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Chris Carrillo (El Paso Montwood High School) won by fall over Stephen Nevarez (New Mexico Chaparral High School) (Fall 4:00)

Boys – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Rico of El Paso Riverside High School
  • 2nd Place – Jose Uribe of El Paso High School
  • 3rd Place – Julian Ibarra of El Paso Pebble Hills High School
  • 4th Place – Justin Garcia of El Paso Montwood High School

1st Place Match

  • Matthew Rico (El Paso Riverside High School) won by fall over Jose Uribe (El Paso High School) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Julian Ibarra (El Paso Pebble Hills High School) won by forfeit over Justin Garcia (El Paso Montwood High School) (FF)

Boys – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yoseph Hernandez of El Paso Coronado High School
  • 2nd Place – Gabriel Hijar of El Paso Pebble Hills High School
  • 3rd Place – Matthew Tristan of El Paso Americas High School
  • 4th Place – Kevin Maltos of New Mexico Santa Teresa High School

1st Place Match

  • Yoseph Hernandez (El Paso Coronado High School) won by decision over Gabriel Hijar (El Paso Pebble Hills High School) (Dec 9-5)

3rd Place Match

  • Matthew Tristan (El Paso Americas High School) won by fall over Kevin Maltos (New Mexico Santa Teresa High School) (Fall 4:00)

Boys – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tereus Henry of El Paso Montwood High School
  • 2nd Place – Andrew Sevilla of New Mexico Santa Teresa High School
  • 3rd Place – Noah Rios of El Paso Eastwood High School
  • 4th Place – Alan Saenz of El Paso High School

1st Place Match

  • Tereus Henry (El Paso Montwood High School) won by forfeit over Andrew Sevilla (New Mexico Santa Teresa High School) (FF)

3rd Place Match

  • Noah Rios (El Paso Eastwood High School) won by fall over Alan Saenz (El Paso High School) (Fall 2:00)

Boys – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Prasad Dalvi of El Paso Coronado High School
  • 2nd Place – Koby Camacho of El Paso High School
  • 3rd Place – Elias Robles of El Paso Montwood High School
  • 4th Place – Johnny Angel Miranda of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Prasad Dalvi (El Paso Coronado High School) won by decision over Koby Camacho (El Paso High School) (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Elias Robles (El Paso Montwood High School) won by tech fall over Johnny Angel Miranda (El Paso Parkland High School) (TF 17-1)

Boys – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Norris of El Paso Parkland High School
  • 2nd Place – Pedro Escobar of El Paso Montwood High School
  • 3rd Place – Eric Moya of El Paso Coronado High School
  • 4th Place – David Mena of El Paso Bel Air High School

1st Place Match

  • Jeremiah Norris (El Paso Parkland High School) won by fall over Pedro Escobar (El Paso Montwood High School) (Fall 2:00)

3rd Place Match

  • Eric Moya (El Paso Coronado High School) won in sudden victory – 1 over David Mena (El Paso Bel Air High School) (SV-1 3-1)

Boys – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elijah Fernandez of El Paso Eastwood High School
  • 2nd Place – Salvador Samaniego of El Paso Burges High School
  • 3rd Place – Chris Teran of El Paso Pebble Hills High School
  • 4th Place – Juan Parado of El Paso San Elizardo High School

1st Place Match

  • Elijah Fernandez (El Paso Eastwood High School) won by fall over Salvador Samaniego (El Paso Burges High School) (Fall 1:51)

3rd Place Match

  • Chris Teran (El Paso Pebble Hills High School) won in double overtime over Juan Parado (El Paso San Elizardo High School) (2-OT 3-2)

Girls – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexandria Olivares of El Paso Pebble Hills High School
  • 2nd Place – Mia Morales of El Paso Americas High School
  • 3rd Place – Meagan Gardea of El Paso Riverside High School
  • 4th Place – Ashley Herrera of Ysleta High School

1st Place Match

  • Alexandria Olivares (El Paso Pebble Hills High School) won by fall over Mia Morales (El Paso Americas High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Meagan Gardea (El Paso Riverside High School) won by fall over Ashley Herrera (Ysleta High School) (Fall 1:16)

Girls – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaylee Romo of El Paso Burges High School
  • 2nd Place – Stephanie Salas of El Paso Socorro High School
  • 3rd Place – Kimberly Ramirez of El Paso Americas High School

1st Place Match

  • Kaylee Romo (El Paso Burges High School) won by fall over Stephanie Salas (El Paso Socorro High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Kimberly Ramirez (El Paso Americas High School) received a bye () (Bye)

Girls – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samantha Serros of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Samantha Serros (El Paso Parkland High School) received a bye () (Bye)

3rd Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Girls – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacqueline Rojo of El Paso Bel Air High School
  • 2nd Place – Iris Lujan of El Paso Socorro High School
  • 3rd Place – Stephanie Morales of El Paso Parkland High School
  • 4th Place – Julia Navarro of New Mexico Chaparral High School

1st Place Match

  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air High School) won by fall over Iris Lujan (El Paso Socorro High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Stephanie Morales (El Paso Parkland High School) won by fall over Julia Navarro (New Mexico Chaparral High School) (Fall 1:00)

Girls – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Miah Kline of El Paso Bel Air High School
  • 2nd Place – Samantha Ortiz of El Paso Pebble Hills High School
  • 3rd Place – Unity Herndon of El Paso Burges High School
  • 4th Place – Hannah Guerra of Ysleta High School

1st Place Match

  • Miah Kline (El Paso Bel Air High School) won by fall over Samantha Ortiz (El Paso Pebble Hills High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Unity Herndon (El Paso Burges High School) won by forfeit over Hannah Guerra (Ysleta High School) (FF)

Girls – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayani Ayala of El Paso Burges High School
  • 2nd Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air High School
  • 3rd Place – Emily Saenz of El Paso Parkland High School
  • 4th Place – Niveah Macias of El Paso Pebble Hills High School

1st Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges High School) won by fall over Melissa Moore (El Paso Bel Air High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Emily Saenz (El Paso Parkland High School) won by fall over Niveah Macias (El Paso Pebble Hills High School) (Fall 0:34)

Girls – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacqueline Jaquez of El Paso Bel Air High School
  • 2nd Place – Zoe Rincon of El Paso Socorro High School
  • 3rd Place – Destynie Pacheco of El Paso Pebble Hills High School
  • 4th Place – Destiny Garcia of El Paso Parkland High School

1st Place Match

  • Jacqueline Jaquez (El Paso Bel Air High School) won by fall over Zoe Rincon (El Paso Socorro High School) (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Destynie Pacheco (El Paso Pebble Hills High School) won by fall over Destiny Garcia (El Paso Parkland High School) (Fall 1:18)

Girls – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kassandra Lindemann of El Paso Americas High School
  • 2nd Place – Sarah Rogulic of El Paso Socorro High School
  • 3rd Place – Kim Brown of El Paso Pebble Hills High School

1st Place Match

  • Kassandra Lindemann (El Paso Americas High School) won by fall over Sarah Rogulic (El Paso Socorro High School) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Kim Brown (El Paso Pebble Hills High School) received a bye () (Bye)

Girls – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland High School
  • 2nd Place – Asia Delgado of El Paso Pebble Hills High School
  • 3rd Place – Brissa Galindo of El Paso Socorro High School

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland High School) won by fall over Asia Delgado (El Paso Pebble Hills High School) (Fall 2:33)

3rd Place Match

  • Brissa Galindo (El Paso Socorro High School) received a bye () (Bye)

Girls – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kiara Marreo of El Paso Americas High School

1st Place Match

  • Kiara Marreo (El Paso Americas High School) received a bye () (Bye)

3rd Place Match

  • () received a bye () (Bye)

x