News Ticker

Team Texas Junior Greco National Duals Results Day 1

BLUE TEAM

C POOL – Texas Blue
Match #1 Quarterfinal: Oklahoma Outlaws defeated Texas Blue 41-26
100 – Cruz Aguilar (Oklahoma Outlaws) over James Ayers (Texas Blue) TF 10-0
106 – Jordan Strmiska (Texas Blue) over Studd Morris (Oklahoma Outlaws) Dec 5-2
113 – Jordan Haskins (Texas Blue) over Riley Weir (Oklahoma Outlaws) TF 11-0
120 – Cameron Picklo (Oklahoma Outlaws) over Nathaneal Rankin (Texas Blue) TF 18-8
126 – Jet Taylor (Oklahoma Outlaws) over Tatsuro Iwase (Texas Blue) TF 11-0
132 – Jack Karstetter (Oklahoma Outlaws) over Colton Williams (Texas Blue) Dec 3-1
138 – Brice Clexton (Texas Blue) over Dylan Schickram (Oklahoma Outlaws) TF 13-2
145 – Emanuel Ventura (Texas Blue) over Diego Maturino (Oklahoma Outlaws) TF 10-0
152 – Brik Filippo (Oklahoma Outlaws) over Cameron Haddock (Texas Blue) TF 12-2
160 – Caleb Wise (Oklahoma Outlaws) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Hunter Jump (Oklahoma Outlaws) over Nate Moore (Texas Blue) TF 14-4
182 – Zachary Grimes (Texas Blue) over Shane Flandermeyer (Oklahoma Outlaws) TF 10-0
195 – Dan Baker (Oklahoma Outlaws) over Collin McCoy (Texas Blue) Fall 1:42
220 – Colin Lawler (Texas Blue) over Bear Hughes (Oklahoma Outlaws) Dec 9-7
285 – Trrenton Lieurance (Oklahoma Outlaws) over Collin Riley (Texas Blue) Fall 0:54

Match #2 Cons. Round 1: Texas Blue received a Bye

Match #3 Cons. Semi: Iowa Blue defeated Texas Blue 48-23
100 – Daniel Kimball (Iowa Blue) over James Ayers (Texas Blue) TF 13-2
106 – Jordan Strmiska (Texas Blue) over Aiden Evans (Iowa Blue) TF 14-4
113 – Aden Reeves (Iowa Blue) over Arion Yu (Texas Blue) TF 10-0
120 – Kaden Anderlik (Iowa Blue) over Nathaneal Rankin (Texas Blue) Dec 19-19
126 – Tatsuro Iwase (Texas Blue) over Brady Kyner (Iowa Blue) Fall 0:38
132 – Drew West (Iowa Blue) over Colton Williams (Texas Blue) Fall 4:15
138 – Killyan Green (Iowa Blue) over Brice Clexton (Texas Blue) TF 10-0
145 – Triston Lara (Iowa Blue) over Andrew Douglas (Texas Blue) Fall 3:43
152 – Garret Thompson (Iowa Blue) over Emanuel Ventura (Texas Blue) Fall 1:11
160 – Carter Rohweder (Iowa Blue) over Cameron Haddock (Texas Blue) TF 14-4
170 – Thaddeus Breitsprecker (Iowa Blue) over Adam Kilgore (Texas Blue) TF 10-0
182 – Zachary Grimes (Texas Blue) over Gavin Babcock (Iowa Blue) Fall 2:08
195 – Kaleb Reeves (Iowa Blue) over Collin McCoy (Texas Blue) Fall 1:12
220 – Colin Lawler (Texas Blue) over Guy Snow (Iowa Blue) Fall 4:36
285 – Spencer Trenary (Iowa Blue) over Collin Riley (Texas Blue) TF 14-4

Match #4 5th Place Match: Georgia Blue defeated Texas Blue 36-28
145 – Denton Spencer (Georgia Blue) over Emanuel Ventura (Texas Blue) TF 11-0
152 – Justin Ruffin (Georgia Blue) over Cameron Haddock (Texas Blue) TF 10-0
160 – Vincent Baker (Georgia Blue) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Owen Brown (Georgia Blue) over Nate Moore (Texas Blue) Fall 3:53
182 – Zachary Grimes (Texas Blue) over Ian Darling (Georgia Blue) TF 10-0
195 – Collin McCoy (Texas Blue) over Chase Patton (Georgia Blue) TF 10-0
220 – Colin Lawler (Texas Blue) over Aaron Johnson (Georgia Blue) Dec 4-1
285 – Paul Robinson (Georgia Blue) over Collin Riley (Texas Blue) TF 12-0
100 – James Ayers (Texas Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Jordan Strmiska (Texas Blue) over Ryan Craft (Georgia Blue) TF 12-0
113 – Brandon Foster (Georgia Blue) over Arion Yu (Texas Blue) TF 10-0
120 – Tyler Hunt (Georgia Blue) over Nathaneal Rankin (Texas Blue) Fall 0:36
126 – Kyle Gollhofer (Georgia Blue) over Tatsuro Iwase (Texas Blue) TF 10-0
132 – Colton Williams (Texas Blue) over Colton Woods (Georgia Blue) TF 10-0
138 – Brice Clexton (Texas Blue) over Caleb Powell (Georgia Blue) TF 10-0

RED TEAM

B POOL – Texas Red
Match #1 Quarterfinal: Indiana Gold defeated Texas Red 49-20
100 – Danny Tolin (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Jacob Moran (Indiana Gold) over Samir Rahman (Texas Red) TF 12-0
113 – Robert Calliet (Texas Red) over Josh Smith-Goheen (Indiana Gold) Fall 1:47
120 – Gabe Smith (Indiana Gold) over Harley Williamson (Texas Red) TF 12-1
126 – Josh Stephenson (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Garrett Orlando (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Mason Kruljac (Texas Red) over Alexander Streuder (Indiana Gold) Dec 11-6
145 – Tristan Sellmer (Indiana Gold) over Baylee Walker (Texas Red) TF 21-7
152 – Kasper Mcintosh (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Diego Lemley (Indiana Gold) over John White (Texas Red) TF 10-0
170 – Tanner Webster (Indiana Gold) over Rishard Woodley (Texas Red) TF 10-0
182 – Brodey Beckman (Texas Red) over Bodey Holbrook (Indiana Gold) TF 10-0
195 – Lucas Davison (Indiana Gold) over Keaton Fanning (Texas Red) Fall 2:12
220 – Kyle Cornwell (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Eli Pokorney (Indiana Gold) over Tristan Baugher (Texas Red) Dec 5-4

Match #2 Cons. Round 1: North Carolina defeated Texas Red 49-21
100 – Andrew Jacob (North Carolina) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Kaleb Queen (North Carolina) over Samir Rahman (Texas Red) TF 13-0
113 – Noah Taylor (North Carolina) over Robert Calliet (Texas Red) TF 22-11
120 – Timothy Decatur (North Carolina) over Christian Horrigan (Texas Red) Fall 1:51
126 – Colton Marlowe (North Carolina) over Harley Williamson (Texas Red) Fall 2:41
132 – Yakemain Johnson (North Carolina) over Garrett Orlando (Texas Red) Dec 12-4
138 – Will Deese (North Carolina) over Michael Kumlien (Texas Red) TF 19-9
145 – Baylee Walker (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Daniel Peede (North Carolina) over Unknown (Unattached) Forf
160 – John White (Texas Red) over Marco Pangallo (North Carolina) TF 10-0
170 – Finley Allen (North Carolina) over Rishard Woodley (Texas Red) Fall 0:45
182 – Ferris Allen (North Carolina) over Jeremiah Hatfield (Texas Red) TF 12-2
195 – Keaton Fanning (Texas Red) over Cody Farmer (North Carolina) TF 10-0
220 – Isaiah Watts (North Carolina) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Tristan Baugher (Texas Red) over Khalic Everett (North Carolina) TF 10-0

Match #3 7th Place Match: Texas Red defeated Michigan Red 35-30
145 – Neil Antrassian (Michigan Red) over Mason Kruljac (Texas Red) TF 10-0
152 – Michael Kumlien (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Jacob McKnight (Michigan Red) over Baylee Walker (Texas Red) TF 10-0
170 – Rishard Woodley (Texas Red) over Alexander Mason (Michigan Red) Fall 5:06
182 – Noah Jakubas (Michigan Red) over Brodey Beckman (Texas Red) Fall 4:41
195 – Keaton Fanning (Texas Red) over Brent Booth (Michigan Red) TF 10-0
220 – Trace Schumers (Michigan Red) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Tristan Baugher (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Double Forfeit
106 – Samir Rahman (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Robert Calliet (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Christian Horrigan (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Mitchell Christianson (Michigan Red) over Harley Williamson (Texas Red) TF 10-0
132 – Corbyn Munson (Michigan Red) over Garrett Orlando (Texas Red) Dec 13-6
138 – Zachery Donahue (Michigan Red) over Unknown (Unattached) Forf