News Ticker

Bracketology – UIL State Tournament – 6A boys key match-ups

Full Rankings are updated and posted.  UIL Brackets are posted

The UIL State Championships start Friday morning at the Berry Center in Cypress.  Brackets have been posted since Sunday morning, and I’m sure everyone has started to try and dissect their road to the finals.  With the lack of a traditional seeding meeting and the random draw-matrix bracket structure, there can often be some tough match-ups in the early rounds. Our Chief Bracketologist has highlighted some must-see bouts of round 1:

106

The top half of this bracket will feature the #1 and #2 ranked wrestlers at this weight.  Just like most weight classes the second-round matches are going to tighten up.

#7 Gabe Martinez, Allen vs #9 Kynnyth Maban, Oak Ridge
#8 Stevie Flowers, Rockwall vs #11 Christopher Thomas, Cy-Lakes

113

The bottom half of this bracket loaded with the #3, #4, #5, #6, #8, and 9th ranked wrestlers in the state.  The #1 and #2 wrestlers are on the top.

#7 Daniel Hernandez-Mendoza, Westside vs #10 Luke Sloan, Vandegrift
#8 Dominic Chavez, Martin vs #3 Noah Yeamans, Allen
#6 Preston Decker, Keller vs #9 Sam McCoy, Plano

120

In this weight class, we see more of a separation between the ranked wrestlers compared to the previous weight class.  The number #1 and #2 ranked wrestlers are on opposite sides of the bracket.

#6 Yahya Maqavi, SA Reagan vs #7 Jordan Haskins, Lewisville
#5 Garrett Mathews, SA Johnson vs #10 Kennedy Cross, McKinney Boyd

126

It doesn’t matter where you are in this bracket, there is no room to hide.  Put it this way, we could have two returning state champions squaring off in the second round.

#7 Gregory Qunatanilla, SA Johnson vs #9 Antonio Figueirdo, Westside

132

We are going to find out some things very quickly in this weight with #2 and #4 wrestling in the first round.  This will be a big match-up for the individual state title at this weight and the team race as well.  The bottom quarter of the bracket has the #2, #4, and #5 ranked wrestlers.

#2 Connor Manderfeld, Martin vs #4 Jaylen York, Katy
#9 Jesse Diaz, Tascosa vs #10 Charles Gray, Mayde Creek

138

The #1 and #2 are on opposite sides of the bracket, but that doesn’t mean much in a weight class with this much parity – no one is safe.

#1 Daniel Mainbong, Katy vs #9 Emanuel Ventura, Irving
#2 Camden Fontenot, Clear Lake vs #8 Zarik Anderson, Rockwall Heath
#6 Guadalupe Rodriguez, Mission vs #14 Thomas Navarrete, Tascosa

145

The random draws for this weight work out well. The #1 and #3 ranked wrestlers are on the top half of the bracket with #2 and #4 on the bottom side.

#6 Ryan Ierubino, Clear Lake vs #9 Brandon Huerta, SA Reagan

152

#1 and #2 are the top half and #3 and #4 are on the bottom half.  The good thing for these guys is they all won their region, so they won’t meet up until the semifinals.

#9 Jojo Yeboah, Lewisville vs #8 Anthony Anderson, SA Wagner

160

We finally got weight class with #1 and #4 on the top side and #3 and #2 on the bottom side.

#6 Manuel Vega, Mission vs #8 Nathan Dotson, Martin

170

The most intriguing early match-up in this weight will most likely be in the second round between #2 and #5 ranked wrestlers.  The current #1 and #2 wrestlers are on separate sides of the bracket.

#6 Kyle Kretzer, Clear Springs vs #8 Christian Bonney, SA Reagan

182

The bottom half of the bracket is going to be the more challenging side to navigate to the finals, with the #1, #3, #4, #6, #7 wrestlers all on that side.

#7 Nathaneil Schutt, Summer Creek vs #4 Adam Linberg, Southlake Carroll

195

This is the second weight with #1 and #4 on one side of the bracket and #3 and #2 on the other side.

#7 Cameron Kallian, Seven Lakes vs #10 Ty Meara, Lake Highlands
#6 Shakim Wright, Killeen vs #9 Freddy Gomez, Eastwood

220

This is becoming a recurring theme in this tournament the bottom half of bracket holds most the top ranked wrestlers #1, #4, #5, #6, #7, and #9.

#1 Henry Willoughby, Steele vs #6 Mathew Garcia, Jersey Village
#9 Tiryek West, Ellison vs #7 Jack Allen, Cinco Ranch
#10 KK Moe, Coppell vs #11 Kevin Ixpanel, Haltom CIty

285

If everything goes to plan #1 vs #4 will meet in the semifinals, along with #2 vs #3, but in this weight class, anything can (and does) happen.  Once again the bottom half of the bracket on paper at least seems to be the tougher road to the finals, with #2, #3, #5, #6, #9, and #10 on that side.

#5 Maceo Branch, Killeen vs #6 Desmon Williams Rockwall Heath
#9 Alexander Buber, Ellison vs #10 Duke Carrillo, Flower Mound
#12 Hector Olvera, Cy-Ridge vs #11 Baylor Walker, Tascosa

next: 6A Girls key matchups