News Ticker

Mat Bash Wrestling Factory Results

Wrestling Factory Club out of Midalothian placed the 2nd highest out of the Texas clubs, taking 2nd in the Silver pool,  Jaren Powell stands out here going undefeated with 9 matches giving up only 1 point to South Dakota’s Clark County Club 16-1 TF, and pinning everyone else in the 1st period.

SILVER POOL – Wrestling Factory is guaranteed 2nd place
Match #1 Round 1: Turks Head defeated Wrestling Factory 67-12
90 – Stephen Spitko (Turks Head) over Felix Saunders (Wrestling Factory) TF 16-1
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Jimmy King (Turks Head) Fall 1:07
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Luke Harkins (Turks Head) Fall 2:51
110 – Matt Wilde (Turks Head) over Dustin Claus (Wrestling Factory) Fall 1:13
118 – Lukas Richie (Turks Head) over Judd Pankey (Wrestling Factory) Fall 2:03
125 – Luke Resnick (Turks Head) over Zachary Carpenter (Wrestling Factory) TF 15-0
133 – Brett Kaliner (Turks Head) over Zane Anderson (Wrestling Factory) Fall 1:12
142 – Mitch Camp (Turks Head) over Zarik Anderson (Wrestling Factory) Dec 4-2
152 – Ryan Resnick (Turks Head) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Fall 0:53
165 – Andrew Dibernardo (Turks Head) over Adam Kilgore (Wrestling Factory) Fall 2:52
175 – Nate Brennan (Turks Head) over Peter Curran (Wrestling Factory) Fall 2:16
185 – Andrew Lamberjack (Turks Head) over Ryan Flores (Wrestling Factory) Fall 3:58
205 – Mike Maguire (Turks Head) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Saint Lawrence Leo Teti-Cassidy (Turks Head) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2: Wrestling Factory defeated Texas Dynamite 39-30
90 – Samara Chavez (Texas Dynamite) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Dec 9-5
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Eric Hussaini (Texas Dynamite) Fall 0:27
105 – Oscar Aranda (Texas Dynamite) over Kearanie Johnson (Wrestling Factory) Maj 8-0
110 – Riley Weir (Texas Dynamite) over Karsten Johnson (Wrestling Factory) Dec 5-4
118 – Allen Roppolo (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Max Mills (Wrestling Factory) over Jeremiah Harper (Texas Dynamite) Fall 2:52
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Freddy Benavidez (Texas Dynamite) Dec 4-2
152 – Blaine Martinez (Texas Dynamite) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Dec 6-0
165 – Dillon Thomas (Texas Dynamite) over Brandon Bostwick (Wrestling Factory) TF 18-3
175 – Jake Carrillo (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Jerome Townsell (Texas Dynamite) over Ryan Flores (Wrestling Factory) Fall 0:52
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Mark Holder (Texas Dynamite) Fall 0:50
285 – David Aranda (Texas Dynamite) over Benedict Sipe (Wrestling Factory) Fall 2:38

Match #3 Round 3: Wrestling Factory defeated Vision Quest 44-29
90 – Dylan McChesney (Vision Quest) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Fall 2:32
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Toby Gavette (Vision Quest) Fall 0:19
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Bailey Badwound (Vision Quest) Fall 4:27
110 – Aaden Valdez (Vision Quest) over Karsten Johnson (Wrestling Factory) Fall 0:38
118 – Allen Roppolo (Wrestling Factory) over Hayden Gavette (Vision Quest) Fall 0:44
125 – Jason Hanenberg (Vision Quest) over Duncan Clayton (Wrestling Factory) Fall 3:50
133 – Max Mills (Wrestling Factory) over Colton Buckridge (Vision Quest) Dec 6-2
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Dylan Yancey (Vision Quest) Maj 12-0
152 – Taylor Parks (Wrestling Factory) over Bowman Ellis (Vision Quest) Maj 9-0
165 – Adam Kilgore (Wrestling Factory) over James Steerman (Vision Quest) Dec 4-2
175 – Braeson Lewis (Vision Quest) over Peter Curran (Wrestling Factory) TF 16-0
185 – Michael Metry (Wrestling Factory) over Adam Church (Vision Quest) Fall 0:38
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Gavin Howes (Vision Quest) Fall 0:11
285 – Talon Chatfield (Vision Quest) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4: Wrestling Factory defeated WCA 51-30
90 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Beau Robinson (WCA) Fall 0:28
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Jordan Lohse (WCA) Fall 0:17
105 – Kade Olson (WCA) over Kearanie Johnson (Wrestling Factory) Fall 1:59
110 – Dustin Claus (Wrestling Factory) over Kaleb Getz (WCA) Fall 0:15
118 – Drake Swanson (WCA) over Allen Roppolo (Wrestling Factory) Fall 2:36
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Chris Onstad (WCA) Fall 2:36
133 – Max Mills (Wrestling Factory) over Jake Nohre (WCA) Dec 4-2
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over John Barber (WCA) Fall 1:02
152 – Taylor Parks (Wrestling Factory) over Kaden Spindler (WCA) Fall 2:43
165 – Keaton Long (WCA) over Brandon Bostwick (Wrestling Factory) Fall 0:58
175 – Jake Carrillo (Wrestling Factory) over Wyatt Olson (WCA) Fall 1:16
185 – Michael Metry (Wrestling Factory) over Alex Butcher (WCA) Fall 0:29
205 – Josh McKeown (WCA) over Waren Walls (Wrestling Factory) Fall 1:30
285 – Zach Mattson (WCA) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5: Wrestling Factory defeated Nebraska Warriors 51-24
90 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Landon Weidner (Nebraska Warriors) Fall 3:50
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Tristen Obermiller (Nebraska Warriors) Fall 0:21
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Izzak Hunsley (Nebraska Warriors) Fall 2:07
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Gage Krolikowski (Nebraska Warriors) over Judd Pankey (Wrestling Factory) Fall 2:39
125 – Zachary Carpenter (Wrestling Factory) over Dylan Swenson (Nebraska Warriors) Fall 4:17
133 – Jorgen Johnson (Nebraska Warriors) over Max Mills (Wrestling Factory) Fall 2:51
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Ben Chamberlain (Nebraska Warriors) Fall 0:57
152 – Graham Stanush (Wrestling Factory) over Trenton Elliot (Nebraska Warriors) Dec 7-1
165 – Damen Pape (Nebraska Warriors) over Adam Kilgore (Wrestling Factory) Dec 4-3
175 – Jake Carrillo (Wrestling Factory) over Kolby Delacerna (Nebraska Warriors) Fall 0:55
185 – Ryan Flores (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Matt Montgomery (Nebraska Warriors) over Waren Walls (Wrestling Factory) Dec 7-3
285 – Nathan Lauder (Nebraska Warriors) over Unknown (Unattached) Forf

Pool A – Wrestling Factory is guaranteed 4th place
Match #1 Round 1: Nebraska Warriors defeated Wrestling Factory 34-33
90 – Landon Weidner (Nebraska Warriors) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Dec 6-1
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Tristen Obermiller (Nebraska Warriors) Fall 1:46
105 – Izzak Hunsley (Nebraska Warriors) over Kearanie Johnson (Wrestling Factory) Fall 2:45
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Chase Olson (Nebraska Warriors) Fall 0:45
118 – Gage Krolikowski (Nebraska Warriors) over Allen Roppolo (Wrestling Factory) Fall 2:00
125 – Dylan Swenson (Nebraska Warriors) over Duncan Clayton (Wrestling Factory) Dec 3-2
133 – Jorgen Johnson (Nebraska Warriors) over Max Mills (Wrestling Factory) Dec 7-0
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Ben Chamberlain (Nebraska Warriors) Fall 3:39
152 – Taylor Parks (Wrestling Factory) over Trenton Elliot (Nebraska Warriors) Dec 6-0
165 – Damen Pape (Nebraska Warriors) over Adam Kilgore (Wrestling Factory) Dec 4-3
175 – Jake Carrillo (Wrestling Factory) over Kolby Delacerna (Nebraska Warriors) Fall 0:42
185 – Doug Weidner (Nebraska Warriors) over Ryan Flores (Wrestling Factory) Fall 0:45
205 – Matt Montgomery (Nebraska Warriors) over Waren Walls (Wrestling Factory) Dec 6-0
285 – Benedict Sipe (Wrestling Factory) over Nathan Lauder (Nebraska Warriors) Fall 2:03
Nebraska Warriors’s team score was adjusted by 1.000 for Criteria D

Match #2 Round 2: Wrestling Factory defeated Lone Star Elite 52-22
90 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Aiden Johnson (Lone Star Elite) Fall 0:29
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Dustin Claus (Wrestling Factory) over Brendan Noetzel (Lone Star Elite) Fall 0:43
118 – Judd Pankey (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Zachary Carpenter (Wrestling Factory) over Brendan Lee (Lone Star Elite) Fall 1:14
133 – Andrei Steinjann (Lone Star Elite) over Zane Anderson (Wrestling Factory) Fall 2:12
142 – Cameron Haddock (Lone Star Elite) over Jackson Carter (Wrestling Factory) Fall 0:45
152 – Jacob Mazey (Lone Star Elite) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Dec 3-1
165 – Reece Witcher (Lone Star Elite) over Brandon Bostwick (Wrestling Factory) Maj 9-1
175 – Peter Curran (Wrestling Factory) over Cade Duval (Lone Star Elite) Maj 10-2
185 – Michael Metry (Wrestling Factory) over Wesley Price (Lone Star Elite) Fall 0:33
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Alan Hansen (Lone Star Elite) over Benedict Sipe (Wrestling Factory) Dec 4-1

Match #3 Round 3: Wrestling Factory defeated 3F 42-21
90 – Carson Laughery (3F) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Maj 14-2
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Dustin Claus (Wrestling Factory) over Bennett Siler (3F) Dec 12-6
118 – Tyler Barker (3F) over Judd Pankey (Wrestling Factory) Maj 10-1
125 – Zachary Carpenter (Wrestling Factory) over John Geiger (3F) Dec 4-3
133 – Micah Olivarez-Wignton (3F) over Max Mills (Wrestling Factory) SV-1 4-2
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Ethan Humphrey (3F) Fall 2:11
152 – Taylor Parks (Wrestling Factory) over Carsten Rawls (3F) Fall 0:26
165 – Dylan Rowlings (3F) over Adam Kilgore (Wrestling Factory) Dec 4-3
175 – Anderson Salisbury (3F) over Jake Carrillo (Wrestling Factory) Maj 11-0
185 – Arron Peterson (3F) over Ryan Flores (Wrestling Factory) Dec 2-0
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Clayton Jetton (3F) Fall 0:37
285 – Benedict Sipe (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4: Wrestling Factory defeated USA Dynamite 54-12
90 – Double Forfeit
98 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Isaac Wass (USA Dynamite) Maj 13-5
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
118 – Allen Roppolo (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Matt Schueddig (USA Dynamite) over Zane Anderson (Wrestling Factory) Dec 4-2
142 – Jackson Carter (Wrestling Factory) over Andy Trevino (USA Dynamite) Maj 11-2
152 – Eric Two Lance (USA Dynamite) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Fall 3:00
165 – Brandon Bostwick (Wrestling Factory) over Austin Scott (USA Dynamite) Maj 14-2
175 – Chad Pena (USA Dynamite) over Peter Curran (Wrestling Factory) Dec 10-6
185 – Ryan Flores (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
205 – Waren Walls (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Benedict Sipe (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5: Wrestling Factory defeated Mama`s Boyz 63-15
90 – Lance Johnson (Mama`s Boyz) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Dec 9-5
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Christian Deherrera (Mama`s Boyz) TF 15-0
118 – Allen Roppolo (Wrestling Factory) over Hudson Cropp (Mama`s Boyz) Maj 11-1
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Max Mills (Wrestling Factory) over Cameron Turman (Mama`s Boyz) Fall 2:59
142 – Josh Boulton (Mama`s Boyz) over Jackson Carter (Wrestling Factory) Fall 1:53
152 – Taylor Parks (Wrestling Factory) over Josiah Wilson (Mama`s Boyz) Fall 1:19
165 – Adam Kilgore (Wrestling Factory) over Alan Studt (Mama`s Boyz) Fall 2:24
175 – Jake Carrillo (Wrestling Factory) over Jerry Avendano (Mama`s Boyz) Fall 2:02
185 – Michael Metry (Wrestling Factory) over Logan Gabbard (Mama`s Boyz) Fall 1:08
205 – Matt Renyolds (Mama`s Boyz) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Benedict Sipe (Wrestling Factory) over Tanner Orth (Mama`s Boyz) Fall 0:39

Match #6 Round 6: Kansas Gold defeated Wrestling Factory 54-18
90 – Caden Howard (Kansas Gold) over Felix Saunders (Wrestling Factory) Fall 2:26
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Preston Martin (Kansas Gold) Fall 0:47
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Lou Fincher (Kansas Gold) Fall 1:26
110 – Karsten Johnson (Wrestling Factory) over Ryan Ware (Kansas Gold) Dec 8-1
118 – Joseph Dennison (Kansas Gold) over Judd Pankey (Wrestling Factory) Fall 1:14
125 – Dylan Pelland (Kansas Gold) over Zachary Carpenter (Wrestling Factory) Dec 10-4
133 – Levi Green (Kansas Gold) over Zane Anderson (Wrestling Factory) TF 16-0
142 – Zarik Anderson (Wrestling Factory) over Marty Verhaeghe (Kansas Gold) Dec 8-5
152 – Colby Johnson (Kansas Gold) over Graham Stanush (Wrestling Factory) Fall 2:12
165 – Jake Christie (Kansas Gold) over Brandon Bostwick (Wrestling Factory) Fall 1:24
175 – Jacob Mintzmyer (Kansas Gold) over Peter Curran (Wrestling Factory) Fall 2:11
185 – Logan Baird (Kansas Gold) over Ryan Flores (Wrestling Factory) Maj 11-1
205 – Cordel Duhart (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Mikel Cottenmyre (Kansas Gold) over Unknown (Unattached) Forf

Match #7 Round 7: Clark County Wrestling defeated Wrestling Factory 40-32
90 – Felix Saunders (Wrestling Factory) over Gunnar Kvistad (Clark County Wrestling) Fall 1:30
98 – Jaren Powell (Wrestling Factory) over Gage Burke (Clark County Wrestling) TF 16-1
105 – Luke Garcia (Wrestling Factory) over Hunter Ruchtaeschel (Clark County Wrestling) Fall 0:54
110 – Dustin Claus (Wrestling Factory) over Josh Borah (Clark County Wrestling) Fall 0:14
118 – Colton Borah (Clark County Wrestling) over Allen Roppolo (Wrestling Factory) Maj 9-0
125 – Duncan Clayton (Wrestling Factory) over Tate Haider (Clark County Wrestling) Fall 0:52
133 – Max Mills (Wrestling Factory) over Ben Soukup (Clark County Wrestling) Dec 4-0
142 – Stas Sutera (Clark County Wrestling) over Zarik Anderson (Wrestling Factory) Dec 6-3
152 – Jess Karber (Clark County Wrestling) over Taylor Parks (Wrestling Factory) Dec 4-2
165 – Caleb Orris (Clark County Wrestling) over Adam Kilgore (Wrestling Factory) Fall 4:27
175 – Jesse Mikrut (Clark County Wrestling) over Jake Carrillo (Wrestling Factory) Fall 0:27
185 – Braiden Nelson (Clark County Wrestling) over Michael Metry (Wrestling Factory) Fall 1:45
205 – Payson Dirk (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Truman Ashes (Clark County Wrestling) over Unknown (Unattached) Forf