News Ticker

Mat Bash Best Trained Results

Allens Best Trained wrestling club won the Dual Tournament,  Notables were undefeated wrestlers Anthony Ferrari, Trent Dooley, and Brian Andrews.  Evan Hacket beat Jose Taylor 1-0 in the 6A state Champion battle,  Redlin gets caught on a roll through and gets pinned in the quickest pin I ever saw, faster than a touch fall,  Alot of guys with just 1 loss Angelo Ferrari, Ortegon, Torres,  AJ Ferrari, Redlin, and Hackett

GOLD POOL – Best Trained is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Best Trained defeated Clark County Wrestling 43-18
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Gunnar Kvistad (Clark County Wrestling) TF 25-10
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Gage Burke (Clark County Wrestling) TF 16-0
105 – Hunter Ruchtaeschel (Clark County Wrestling) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 2:37
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Josh Borah (Clark County Wrestling) Fall 2:56
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over Colton Borah (Clark County Wrestling) Maj 9-0
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Caden Lenz (Clark County Wrestling) Fall 2:53
133 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Ben Soukup (Clark County Wrestling) Dec 11-5
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Stas Sutera (Clark County Wrestling) Dec 5-2
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Jess Karber (Clark County Wrestling) Dec 7-1
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Caleb Orris (Clark County Wrestling) TF 16-1
175 – Jesse Mikrut (Clark County Wrestling) over COLE REED (Best Trained) Fall 4:06
185 – Braiden Nelson (Clark County Wrestling) over CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) Dec 12-6
205 – Payson Dirk (Clark County Wrestling) over MARC INGELHART (Best Trained) Dec 2-0
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Truman Ashes (Clark County Wrestling) Dec 8-4

Match #2 Round 2: Best Trained defeated South Florida Thunder 50-10
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Vince Napolitana (South Florida Thunder) Fall 2:39
105 – Dee Jay McNeal (South Florida Thunder) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:37
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Lucas Willis (South Florida Thunder) Dec 7-2
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over Lucas Haase (South Florida Thunder) Dec 5-4
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Chace Curtis (South Florida Thunder) Maj 12-2
133 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Marcus Jean Baptiste (South Florida Thunder) Dec 9-2
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Vinnie Blasucci (South Florida Thunder) DQ
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Dylan Perrow (South Florida Thunder) Dec 3-0
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Matthew Cates (South Florida Thunder) Maj 10-0
175 – Juan Vernaza (South Florida Thunder) over COLE REED (Best Trained) Maj 10-1
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Alex Popke (South Florida Thunder) Dec 7-0
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Brandon Petit (South Florida Thunder) Dec 6-0
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Tavarous Farrow (South Florida Thunder) Fall 0:52

Match #3 Round 3: Team St Louis defeated Best Trained 37-36
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Kobi Raeman (Team St Louis) Fall 2:22
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Connor McAteer (Team St Louis) Fall 1:20
105 – Sam Schultz (Team St Louis) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:36
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Wade Raeman (Team St Louis) Fall 2:54
118 – Mike McAteer (Team St Louis) over GABRIEL Gray (Best Trained) Fall 2:01
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Jack Darrah (Team St Louis) Dec 9-3
133 – Jeffrey Ditter (Team St Louis) over ALONZO HERRERA (Best Trained) Maj 12-4
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Dylan Shotwell (Team St Louis) Fall 2:45
165 – Zac Russell (Team St Louis) over BRAEDEN REDLIN (Best Trained) Fall 4:09
175 – John Anderson (Team St Louis) over EVAN HACKETT (Best Trained) Dec 5-3
185 – Noah Elmore (Team St Louis) over CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) Fall 3:21
205 – Cole Witzig (Team St Louis) over MARC INGELHART (Best Trained) Fall 6:23
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Max Darrah (Team St Louis) Dec 3-0

Match #4 Round 4: Best Trained defeated Kansas Gold 39-12
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Caden Howard (Kansas Gold) Dec 9-6
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Preston Martin (Kansas Gold) SV-1 6-4
105 – Lou Fincher (Kansas Gold) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:44
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Ryan Ware (Kansas Gold) Dec 12-5
118 – Joseph Dennison (Kansas Gold) over GABRIEL Gray (Best Trained) Dec 3-2
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Dylan Pelland (Kansas Gold) Dec 8-5
133 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Levi Green (Kansas Gold) Dec 3-0
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Marty Verhaeghe (Kansas Gold) Dec 3-1
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Colby Johnson (Kansas Gold) Dec 4-1
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Jake Christie (Kansas Gold) Fall 2:39
175 – EVAN HACKETT (Best Trained) over Jacob Mintzmyer (Kansas Gold) Dec 3-2
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Logan Baird (Kansas Gold) Dec 3-2
205 – Cordel Duhart (Kansas Gold) over MARC INGELHART (Best Trained) Dec 3-1
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Mikel Cottenmyre (Kansas Gold) Fall 0:30

Match #5 Round 5: Best Trained defeated Nebraska Patriots 48-18
90 – Dyson Kunz (Nebraska Patriots) over ANGELO FERRARI (Best Trained) Dec 7-4
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Paul Ruff (Nebraska Patriots) Fall 1:51
105 – Blake Jackson (Nebraska Patriots) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 1:47
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Grayson Fries (Nebraska Patriots) Fall 4:24
118 – Chance Fry (Nebraska Patriots) over GABRIEL Gray (Best Trained) Fall 1:49
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Cody Carlson (Nebraska Patriots) Dec 7-0
133 – Nate Rodriguez (Nebraska Patriots) over ALONZO HERRERA (Best Trained) Dec 6-3
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Isaac Trumble (Nebraska Patriots) Fall 1:07
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Lane Applegarth (Nebraska Patriots) Maj 10-2
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Danny Vallejo (Nebraska Patriots) Dec 10-4
175 – EVAN HACKETT (Best Trained) over Preston Melroy (Nebraska Patriots) Dec 3-0
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Connor Clanton (Nebraska Patriots) Fall 4:29
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Cyrus Marshal (Nebraska Patriots) TF 15-0

Pool B – Best Trained is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Best Trained defeated Kansas Silver 41-20
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Trace Lawler (Kansas Silver) Maj 12-2
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Rhett Koppes (Kansas Silver) Maj 10-2
105 – Austin Fager (Kansas Silver) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 1:55
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Carlos Gaeta (Kansas Silver) Fall 0:32
118 – Jerad Habben (Kansas Silver) over GABRIEL Gray (Best Trained) Fall 1:46
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Zach Strait (Kansas Silver) Dec 9-5
133 – Case Pemberton (Kansas Silver) over MOSES TORRES (Best Trained) Dec 4-1
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Gavin Cullor (Kansas Silver) Dec 5-1
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Reece Williams (Kansas Silver) Dec 9-3
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Tre Kline (Kansas Silver) Fall 3:53
175 – Joey Ewalt (Kansas Silver) over COLE REED (Best Trained) TF 15-0
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Jesse Henry (Kansas Silver) Dec 9-5
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Jacob Box (Kansas Silver) Dec 8-2
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Dylan Frederick (Kansas Silver) Fall 0:33

Match #2 Round 2: Best Trained defeated Turks Head 35-21
90 – Stephen Spitko (Turks Head) over ANGELO FERRARI (Best Trained) Dec 10-10
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Jimmy King (Turks Head) Dec 6-1
105 – Luke Harkins (Turks Head) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:31
110 – Matt Wilde (Turks Head) over JONATHAN ORTEGON (Best Trained) Dec 6-5
118 – Lukas Richie (Turks Head) over GABRIEL Gray (Best Trained) Dec 6-2
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Luke Resnick (Turks Head) Dec 5-2
133 – Brett Kaliner (Turks Head) over ALONZO HERRERA (Best Trained) Maj 16-6
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Tyler Kaliner (Turks Head) Maj 9-1
152 – Ryan Resnick (Turks Head) over AJ FERRARI (Best Trained) Dec 4-3
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Andrew Dibernardo (Turks Head) Fall 0:28
175 – EVAN HACKETT (Best Trained) over Dom Toriello (Turks Head) Maj 13-3
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Ryan Mortimer (Turks Head) Fall 2:41
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Mike Maguire (Turks Head) Fall 1:59
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Saint Lawrence Leo Teti-Cassidy (Turks Head) Dec 7-0
Turks Head’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike conduct

Match #3 Round 3: Best Trained defeated 806 Elite 56-14
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Axel Hernandez (806 Elite) Maj 11-3
105 – Christian Lopez (806 Elite) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 1:27
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Jesse Martinez (806 Elite) TF 15-0
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Landon Williams (806 Elite) TF 18-3
133 – Jesse Diaz (806 Elite) over XAVIER TORRES (Best Trained) Dec 2-1
142 – MOSES TORRES (Best Trained) over Alexander Jacobs (806 Elite) Fall 4:10
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Zach Garza (806 Elite) SV-1 5-3
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Calvin Smith (806 Elite) Fall 3:18
175 – Jt belcourt (806 Elite) over COLE REED (Best Trained) TF 18-1
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Jimmy DiMarco (806 Elite) Fall 0:51
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over peyton stafford (806 Elite) Dec 1-0

Match #4 Round 4: Best Trained defeated Nebraska Patriots 40-20
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Dyson Kunz (Nebraska Patriots) Dec 3-1
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Paul Ruff (Nebraska Patriots) Dec 7-0
105 – Blake Jackson (Nebraska Patriots) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:44
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Grayson Fries (Nebraska Patriots) Fall 1:01
118 – Chance Fry (Nebraska Patriots) over GABRIEL Gray (Best Trained) Maj 12-0
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Cody Carlson (Nebraska Patriots) Dec 5-0
133 – Nate Rodriguez (Nebraska Patriots) over ALONZO HERRERA (Best Trained) Maj 9-0
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Isaac Trumble (Nebraska Patriots) Fall 1:08
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Austin Mcdonalnd (Nebraska Patriots) TB-1 11-3
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Danny Vallejo (Nebraska Patriots) Fall 1:05
175 – EVAN HACKETT (Best Trained) over Preston Melroy (Nebraska Patriots) Dec 5-4
185 – Justin Shaw (Nebraska Patriots) over CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) Fall 3:46
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Connor Clanton (Nebraska Patriots) Dec 3-0
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Cyrus Marshal (Nebraska Patriots) Maj 14-3

Match #5 Round 5: Best Trained defeated Geary 63-17
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Angel Espinoza (Geary) Fall 2:37
105 – Logan Buchanan (Geary) over Unknown (Unattached) Forf
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Logan Buchanan (Geary) Fall 0:54
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over Landon Holt (Geary) Dec 3-0
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Michael Reza (Geary) Fall 0:39
133 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Max Glasgow (Geary) Fall 1:01
142 – Ethan Allen (Geary) over MOSES TORRES (Best Trained) Fall 0:57
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Jonathan Reza (Geary) Fall 2:55
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Shane Delong (Geary) Fall 2:21
175 – Shane Delong (Geary) over COLE REED (Best Trained) TF 17-1
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Jaden Flynn (Geary) Fall 2:09
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Jose Perez (Geary) Fall 0:44
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Dion Brown (Geary) Fall 2:24

Match #6 Round 6: Best Trained defeated Texas Dynamite 51-12
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Samara Chavez (Texas Dynamite) Dec 10-4
98 – ANTHONY FERRARI (Best Trained) over Eric Hussaini (Texas Dynamite) Dec 4-0
105 – Oscar Aranda (Texas Dynamite) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:27
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Riley Weir (Texas Dynamite) Maj 11-3
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over FF – Madison FF – Brown (Texas Dynamite) Fall 2:05
125 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Jeremiah Bolden (Texas Dynamite) Fall 2:17
133 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Freddy Benavidez (Texas Dynamite) Maj 8-0
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Dillon Thomas (Texas Dynamite) Maj 13-4
175 – EVAN HACKETT (Best Trained) over Jose Taylor (Texas Dynamite) Dec 1-0
185 – Jerome Townsell (Texas Dynamite) over CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) Fall 1:09
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Mark Holder (Texas Dynamite) Dec 5-1
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over David Aranda (Texas Dynamite) Dec 3-0

Match #7 Round 7: Best Trained defeated Kansas Black 73-6
90 – ANGELO FERRARI (Best Trained) over Unknown (Unattached) Fall 0:21
98 – COLBY SANFORD (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Tate Sauder (Kansas Black) over COLBY SANFORD (Best Trained) Fall 0:40
110 – JONATHAN ORTEGON (Best Trained) over Blake Leiszler (Kansas Black) Fall 1:56
118 – GABRIEL Gray (Best Trained) over Jackson McCall (Kansas Black) Fall 0:37
125 – ALONZO HERRERA (Best Trained) over James Newport (Kansas Black) Fall 1:16
133 – XAVIER TORRES (Best Trained) over Riley McCall (Kansas Black) Dec 7-4
142 – TRENT DOOLEY (Best Trained) over Max Trees (Kansas Black) Fall 0:27
152 – AJ FERRARI (Best Trained) over Broc Putnam (Kansas Black) Maj 13-1
165 – BRAEDEN REDLIN (Best Trained) over Chanz Gerleman (Kansas Black) Fall 0:21
175 – COLE REED (Best Trained) over Nick Arend (Kansas Black) Fall 0:54
185 – CHRISTIAN MCBROOM (Best Trained) over Tyson Breshears (Kansas Black) Fall 1:41
205 – MARC INGELHART (Best Trained) over Justin Hill (Kansas Black) Fall 0:45
285 – BRIAN ANDREWS (Best Trained) over Unknown (Unattached) Forf