News Ticker

UIL 6A Girls State Championship Results

Cinco Ranch edges Amarillo Tascosa to come away with the team Championship with 87 pts  to Tascosa’s 71 pts

95 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Angelina Gomez of San Antonio Lee
2nd Place – Daniela Salazar of LC Clear Springs
3rd Place – Leslie Oliva of La Joya Juarez Lincoln
4th Place – Asia Ray of Arlington
5th Place – Kaitlyn Banas of Houston Cy-Ranch
6th Place – Esthela Trevino of Houston Cy-Ridge
1st Place Match
Angelina Gomez (San Antonio Lee) 32-0, So. over Daniela Salazar (LC Clear Springs) 43-5, Jr. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Leslie Oliva (La Joya Juarez Lincoln) 32-2, Sr. over Asia Ray (Arlington) 35-2, Jr. (Inj. 1:10).
5th Place Match
Kaitlyn Banas (Houston Cy-Ranch) 28-4, So. over Esthela Trevino (Houston Cy-Ridge) 37-15, So. (Dec 7-4).

102 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Allissa Maldonado of Houston Cy-Falls
2nd Place – Mariah Lomas of Amarillo Tascosa
3rd Place – Paloma Tijerina of Corpus Christi King
4th Place – Alexa Garcia of Houston Langham Crk
5th Place – Isabel Garcia of San Antonio Reagan
6th Place – Precious Mason of Weatherford
1st Place Match
Allissa Maldonado (Houston Cy-Falls) 19-0, Sr. over Mariah Lomas (Amarillo Tascosa) 34-3, Jr. (Fall 2:53).
3rd Place Match
Paloma Tijerina (Corpus Christi King) 23-1, Sr. over Alexa Garcia (Houston Langham Crk) 41-7, Sr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Isabel Garcia (San Antonio Reagan) 21-10, Sr. over Precious Mason (Weatherford) 36-12, Sr. (Dec 3-0).

110 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Maria Vidales of Dallas Skyline
2nd Place – Charlotte Fowler of Katy Cinco Ranch
3rd Place – JB Rivera of South Grand Prairie
4th Place – Xochitl Mota-Pettis of Klein
5th Place – Angelica Garcia of Amarillo
6th Place – Cecilia Ramos of Houston Cy-Ranch
1st Place Match
Maria Vidales (Dallas Skyline) 39-0, Sr. over Charlotte Fowler (Katy Cinco Ranch) 48-1, Sr. (Dec 5-4).
3rd Place Match
JB Rivera (South Grand Prairie) 27-3, Jr. over Xochitl Mota-Pettis (Klein) 42-6, Fr. (Fall 4:26).
5th Place Match
Angelica Garcia (Amarillo) 38-7, Jr. over Cecilia Ramos (Houston Cy-Ranch) 34-9, Jr. (Fall 2:45).

119 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Jessie Ausman of Northwest
2nd Place – Adrienne Garcia of El Paso Americas
3rd Place – Valerie Soto of Dallas Skyline
4th Place – Madison Angelito of Cibolo Steele
5th Place – Kayla Concepcion of Houston Cy-Falls
6th Place – Eileen Fuentes of South Grand Prairie
1st Place Match
Jessie Ausman (Northwest) 55-3, Sr. over Adrienne Garcia (El Paso Americas) 29-3, So. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Valerie Soto (Dallas Skyline) 33-4, Sr. over Madison Angelito (Cibolo Steele) 37-2, Sr. (SV-1 5-3).
5th Place Match
Kayla Concepcion (Houston Cy-Falls) 26-5, Jr. over Eileen Fuentes (South Grand Prairie) 20-6, Sr. (MD 10-2).

128 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Alex Liles of Allen
2nd Place – Elissa Douglass of LC Clear Falls
3rd Place – Deziree Johnson of Arlington Houston
4th Place – Riley Gatley of Austin Bowie
5th Place – Rulyanne Rodriguez of Weslaco High School
6th Place – Alexia Pineda of Hurst Bell
1st Place Match
Alex Liles (Allen) 24-0, So. over Elissa Douglass (LC Clear Falls) 42-1, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Deziree Johnson (Arlington Houston) 52-5, Jr. over Riley Gatley (Austin Bowie) 49-6, Sr. (Fall 4:49).
5th Place Match
Rulyanne Rodriguez (Weslaco High School) 25-2, Sr. over Alexia Pineda (Hurst Bell) 18-10, Sr. (Fall 2:09).

138 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Kayla De Leon of Katy Cinco Ranch
2nd Place – Hunter Robinson of CW College Park
3rd Place – Jennifer Landaverde of Houston Jersey Village
4th Place – Diana Diaz-Lopez of Arlington Lamar
5th Place – Gabrielle Hernandez of New Braunfels
6th Place – Jezebel Pardo of Lewisville
1st Place Match
Kayla De Leon (Katy Cinco Ranch) 49-0, So. over Hunter Robinson (CW College Park) 46-6, Fr. (Dec 8-1).
3rd Place Match
Jennifer Landaverde (Houston Jersey Village) 25-5, Sr. over Diana Diaz-Lopez (Arlington Lamar) 36-10, Sr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Gabrielle Hernandez (New Braunfels) 37-11, Jr. over Jezebel Pardo (Lewisville) 45-7, Sr. (MD 13-3).

148 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Maikah Gutierrez of Amarillo Tascosa
2nd Place – Kassandra Castillo of Edinburg Economedes
3rd Place – Leilani Vital of New Braunfels
4th Place – Queena Chen of Katy Cinco Ranch
5th Place – Emily Resch of Katy Taylor
6th Place – Savannah Hernandez of El Paso Franklin
1st Place Match
Maikah Gutierrez (Amarillo Tascosa) 36-2, Sr. over Kassandra Castillo (Edinburg Economedes) 27-3, Jr. (UTB 3-2).
3rd Place Match
Leilani Vital (New Braunfels) 38-10, Jr. over Queena Chen (Katy Cinco Ranch) 41-15, Sr. (Dec 4-0).
5th Place Match
Emily Resch (Katy Taylor) 34-13, Jr. over Savannah Hernandez (El Paso Franklin) 23-8, Jr. (Fall 3:50).

165 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Kjihla Evans of Klein
2nd Place – Megan Lloyd of Katy Seven Lakes
3rd Place – Augustina Ijoma of Houston Cy-Falls
4th Place – Kaylee Weatherly of Amarillo Tascosa
5th Place – Elena Garcia of Schertz Clemens
6th Place – Andrena Carter of Northwest
1st Place Match
Kjihla Evans (Klein) 59-0, Sr. over Megan Lloyd (Katy Seven Lakes) 46-4, Jr. (Dec 9-5).
3rd Place Match
Augustina Ijoma (Houston Cy-Falls) 31-14, So. over Kaylee Weatherly (Amarillo Tascosa) 24-6, Jr. (Dec 2-0).
5th Place Match
Elena Garcia (Schertz Clemens) 9-3, Sr. over Andrena Carter (Northwest) 42-6, So. (Dec 5-2).

185 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Taylor Rosario of Katy Cinco Ranch
2nd Place – Kristyn Granat of Houston Langham Crk
3rd Place – Bryanna Perkins of Keller Central
4th Place – Naara Gonzalez of Arlington
5th Place – Eboni Johnson of LC Clear Springs
6th Place – Chloe Quarrels of Schertz Clemens
1st Place Match
Taylor Rosario (Katy Cinco Ranch) 40-1, Sr. over Kristyn Granat (Houston Langham Crk) 39-8, Sr. (Fall 0:36).
3rd Place Match
Bryanna Perkins (Keller Central) 40-2, Sr. over Naara Gonzalez (Arlington) 39-8, Jr. (Dec 6-2).
5th Place Match
Eboni Johnson (LC Clear Springs) 36-9, So. over Chloe Quarrels (Schertz Clemens) 20-4, Sr. (Dec 5-2).

215 – 6A Results
Guaranteed Places
1st Place – Rachel Bridges of Keller Timber Creek
2nd Place – Ambry Mccann of Lubbock Monterey
3rd Place – Rachel Doolittle of Houston Langham Crk
4th Place – April Penn of Katy Morton Ranch
5th Place – Jesenia Gaytan of La Joya Juarez Lincoln
6th Place – Lishawn Bennett of Arlington Houston
1st Place Match
Rachel Bridges (Keller Timber Creek) 33-0, Jr. over Ambry Mccann (Lubbock Monterey) 40-4, So. (Fall 1:28).
3rd Place Match
Rachel Doolittle (Houston Langham Crk) 38-4, Sr. over April Penn (Katy Morton Ranch) 39-10, Jr. (Fall 3:37).
5th Place Match
Jesenia Gaytan (La Joya Juarez Lincoln) 28-2, Jr. over Lishawn Bennett (Arlington Houston) 48-8, Jr. (Fall 1:26).

 

6A
1. Katy Cinco Ranch 87.0
2. Amarillo Tascosa 71.0
3. Houston Langham Crk 69.0
4. Houston Cy-Falls 58.0
5. Klein 50.5
6. Dallas Skyline 45.0
7. Arlington 44.0
8. Katy Seven Lakes 40.0
9. Arlington Houston 38.0
10. La Joya Juarez Lincoln 37.0
11. LC Clear Springs 35.0
11. Northwest 35.0
13. Keller Timber Creek 30.0
13. New Braunfels 30.0
15. South Grand Prairie 29.0
16. Allen 28.0
17. LC Clear Falls 27.0
18. San Antonio Lee 26.0
19. Austin Bowie 25.0
20. CW College Park 24.0
20. Edinburg Economedes 24.0
20. El Paso Americas 24.0
23. Katy Morton Ranch 23.0
23. Schertz Clemens 23.0
25. Lubbock Monterey 22.0
26. Corpus Christi King 20.0
26. Keller Central 20.0
26. Lewisville 20.0
29. Houston Cy-Ridge 19.0
29. Houston Jersey Village 19.0
31. Cibolo Steele 18.0
31. Houston Cy-Ranch 18.0
33. Amarillo 16.0
33. Arlington Lamar 16.0
33. Katy Taylor 16.0
33. San Antonio Reagan 16.0
37. Coppell 14.0
38. Hurst Bell 13.0
38. Weslaco High School 13.0
40. Weatherford 11.0
41. El Paso Franklin 10.0
42. El Paso Coronado 8.0
42. Euless Trinity 8.0
44. San Antonio Johnson 7.0
45. Houston Cy-Lakes 5.0
45. McAllen 5.0
45. McAllen Memorial 5.0
48. Conroe Oak Ridge 4.0
48. Houston Cy-Fair 4.0
48. La Joya Palmview 4.0
48. Weslaco East 4.0
52. Arlington Bowie 3.0
52. Katy 3.0
52. Plano East 3.0
52. San Antonio Wagner 3.0
56. San Antonio MacArthur 2.5
57. Corpus Christi Carroll 2.0
57. El Paso El Dorado 2.0
57. Keller Fossil Ridge 2.0
57. Pfluferville Hendrickson 2.0
61. Austin Akins 1.0
61. Grand Prairie 1.0
63. Carrolton Turner 0.0
63. Comal Canyon 0.0
63. Converse Judson 0.0
63. Copperas Cove 0.0
63. Corpus Christi Ray 0.0
63. Dallas Sunset 0.0
63. Dallas White 0.0
63. Edinburg North 0.0
63. El Paso Socorro 0.0
63. Friendswood Clear Brook 0.0
63. Houston Cy-Springs 0.0
63. Houston Reagan 0.0
63. Irving Nimitz 0.0
63. Killeen Shoemaker 0.0
63. Klein Collins 0.0
63. La Joya 0.0
63. Mcallen Rowe 0.0
63. Midlothian 0.0
63. Mission 0.0
63. Northwest Nelson 0.0
63. PSJA Memorial 0.0
63. Richardson 0.0
63. Rockwall 0.0