News Ticker

14th Annual CFISD Tournament (Girls)

Arlington Houston Girls took the Team Championship over 60 girl wrestling  Teams which having that many girl teams at one tournament is AWESOME,

Girls 95 Results
Guaranteed Places
1st Place – Angelina Gomez of San Antonio Lee Girls
2nd Place – Kaitlyn Banas of Houston Cypress Ranch Girls
3rd Place – Daniela Salazar of CLEAR SPRINGS GIRLS
4th Place – Melissa Le of Katy Morton Ranch Hs (Girls)
5th Place – Jayda Bordeaux of Ceder Park Vista Ridge Girls
6th Place – ASHLEY ALCALA of Arlington Houston Girls
7th Place – Jennifer Flores of Houston Cypress Woods Girls
8th Place – Olivia Ferro of Clear Falls Girls
1st Place Match
Angelina Gomez (San Antonio Lee Girls) 16-0, So. over Kaitlyn Banas (Houston Cypress Ranch Girls) 13-1, So. (Fall 3:00).
3rd Place Match
Daniela Salazar (CLEAR SPRINGS GIRLS) 23-4, Jr. over Melissa Le (Katy Morton Ranch Hs (Girls)) 22-6, Jr. (Dec 4-1).
5th Place Match
Jayda Bordeaux (Ceder Park Vista Ridge Girls) 11-2, Jr. over ASHLEY ALCALA (Arlington Houston Girls) 28-11, Sr. (Fall 3:30).
7th Place Match
Jennifer Flores (Houston Cypress Woods Girls) 19-8, Jr. over Olivia Ferro (Clear Falls Girls) 17-9, Jr. (MD 8-0).

Girls 102 Results
Guaranteed Places
1st Place – Paloma Tijerina of CORPUS CHRISTI KING GIRLS
2nd Place – Morgan Zogg of Klein High School Girls
3rd Place – Alexa Garcia of Houston Langham Creek Girls
4th Place – DESTINY DOMINGUEZ of Arlington Houston Girls
5th Place – Alyssa Salinas of La Joya Palmview (Girls)
6th Place – Jolissa Lujan of San Antonio MacArthur Girls
7th Place – Micah Walding of San Antonio Reagan Girls
8th Place – Aulii Noble of Klein Collins Girls
1st Place Match
Paloma Tijerina (CORPUS CHRISTI KING GIRLS) 13-0, Sr. over Morgan Zogg (Klein High School Girls) 35-3, Sr. (UTB 4-3).
3rd Place Match
Alexa Garcia (Houston Langham Creek Girls) 21-2, Sr. over DESTINY DOMINGUEZ (Arlington Houston Girls) 30-6, So. (RULE).
5th Place Match
Alyssa Salinas (La Joya Palmview (Girls)) 17-4, Sr. over Jolissa Lujan (San Antonio MacArthur Girls) 14-4, Sr. (M. For.).
7th Place Match
Micah Walding (San Antonio Reagan Girls) 21-5, Sr. over Aulii Noble (Klein Collins Girls) 27-7, Fr. (Dec 7-5).

Girls 110 Results
Guaranteed Places
1st Place – charlotte fowler of Katy Cinco Ranch Girls
2nd Place – Cecilia Ramos of Houston Cypress Ranch Girls
3rd Place – Xochitl Mota-Pettis of Klein High School Girls
4th Place – Claudia Villarreal of Houston Langham Creek Girls
5th Place – Chelsea Sanchez of Katy Morton Ranch Hs (Girls)
6th Place – Mariah Torres of Weslaco Girls
7th Place – Morgan Miller of San Antonio Johnson Girls
8th Place – Danielle Gomez of Corpus Christi Moody Girls
1st Place Match
charlotte fowler (Katy Cinco Ranch Girls) 28-0, Sr. over Cecilia Ramos (Houston Cypress Ranch Girls) 19-4, Jr. (Dec 7-1).
3rd Place Match
Xochitl Mota-Pettis (Klein High School Girls) 22-3, Fr. over Claudia Villarreal (Houston Langham Creek Girls) 22-7, Sr. (Fall 2:46).
5th Place Match
Chelsea Sanchez (Katy Morton Ranch Hs (Girls)) 32-8, So. over Mariah Torres (Weslaco Girls) 29-5, Sr. (Fall 4:51).
7th Place Match
Morgan Miller (San Antonio Johnson Girls) 23-4, Sr. over Danielle Gomez (Corpus Christi Moody Girls) 8-6, Jr. (Fall 5:37).

Girls 119 Results
Guaranteed Places
1st Place – Lucero Rosales of CONROE OAK RIDGE GIRLS
2nd Place – Jessie Ausman of Justin Northwest High School Girls
3rd Place – Tori Reed of Klein High School Girls
4th Place – Celeste Villarreal of Houston Langham Creek Girls
5th Place – Jade Alexandre of Katy Seven Lakes Girls
6th Place – Alexis Hanna of Azle Hs Girls
7th Place – Victoria Rivera of Houston Cypress Ranch Girls
8th Place – Lluvia Alzate of Houston Cypress Falls Girls
1st Place Match
Lucero Rosales (CONROE OAK RIDGE GIRLS) 24-0, Jr. over Jessie Ausman (Justin Northwest High School Girls) 40-1, Sr. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Tori Reed (Klein High School Girls) 32-4, Sr. over Celeste Villarreal (Houston Langham Creek Girls) 25-8, Sr. (SV-1 4-1).
5th Place Match
Jade Alexandre (Katy Seven Lakes Girls) 27-5, Sr. over Alexis Hanna (Azle Hs Girls) 26-5, So. (Dec 9-4).
7th Place Match
Victoria Rivera (Houston Cypress Ranch Girls) 5-2, Sr. over Lluvia Alzate (Houston Cypress Falls Girls) 11-6, Sr. (For.).

Girls 128 Results
Guaranteed Places
1st Place – Elissa Douglass of Clear Falls Girls
2nd Place – Hali Davis of Azle Hs Girls
3rd Place – DEZIREE JOHNSON of Arlington Houston Girls
4th Place – Rulyanne Rodriguez of Weslaco Girls
5th Place – Erin McAlpin of San Antonio Johnson Girls
6th Place – Aysha Sanders of Katy Seven Lakes Girls
7th Place – Amanda Chappell of Houston Cypress Fairbanks Girls
8th Place – Jessica Vitello of Houston Cypress Woods Girls
1st Place Match
Elissa Douglass (Clear Falls Girls) 24-0, Sr. over Hali Davis (Azle Hs Girls) 28-2, So. (Fall 1:46).
3rd Place Match
DEZIREE JOHNSON (Arlington Houston Girls) 34-4, Jr. over Rulyanne Rodriguez (Weslaco Girls) 25-3, Sr. (Dec 9-3).
5th Place Match
Erin McAlpin (San Antonio Johnson Girls) 24-5, So. over Aysha Sanders (Katy Seven Lakes Girls) 24-19, Jr. (Fall 5:38).
7th Place Match
Amanda Chappell (Houston Cypress Fairbanks Girls) 12-2, Sr. over Jessica Vitello (Houston Cypress Woods Girls) 14-11, Jr. (Dec 5-3).

Girls 138 Results
Guaranteed Places
1st Place – kayla de leon of Katy Cinco Ranch Girls
2nd Place – Lauren Dale of Azle Hs Girls
3rd Place – Brittany Martini of Houston Cypress Lakes Girls
4th Place – Bethany Seliner of Clear Falls Girls
5th Place – Hunter Robinson of Conroe College Park Girls
6th Place – Alexus Uchendu of Houston Cypress Woods Girls
7th Place – Gabrielle Hernandez of NEW BRAUNFELS Girls
8th Place – Klara Wittler of Klein High School Girls
1st Place Match
kayla de leon (Katy Cinco Ranch Girls) 31-0, So. over Lauren Dale (Azle Hs Girls) 25-2, Jr. (Dec 2-1).
3rd Place Match
Brittany Martini (Houston Cypress Lakes Girls) 23-3, Jr. over Bethany Seliner (Clear Falls Girls) 21-5, Sr. (Fall 1:33).
5th Place Match
Hunter Robinson (Conroe College Park Girls) 26-3, Fr. over Alexus Uchendu (Houston Cypress Woods Girls) 22-9, Sr. (M. For.).
7th Place Match
Gabrielle Hernandez (NEW BRAUNFELS Girls) 16-6, Jr. over Klara Wittler (Klein High School Girls) 29-11, Sr. (M. For.).

Girls 148 Results
Guaranteed Places
1st Place – Skylar Brock of Huntsville Girls
2nd Place – Sophia Levin of Katy Morton Ranch Hs (Girls)
3rd Place – Justise Lyons of Houston Cypress Springs Gilrs
4th Place – Leilani Vital of NEW BRAUNFELS Girls
5th Place – Jennifer Landaverde of Houston Jersey Village Girls
6th Place – queena chen of Katy Cinco Ranch Girls
7th Place – Zamaia Marshall of College Station A&M Consolidated Girls
8th Place – Liliana Madani of San Antonio Churchill Girls
1st Place Match
Skylar Brock (Huntsville Girls) 6-0, Jr. over Sophia Levin (Katy Morton Ranch Hs (Girls)) 25-3, Jr. (Fall 2:57).
3rd Place Match
Justise Lyons (Houston Cypress Springs Gilrs) 26-4, Jr. over Leilani Vital (NEW BRAUNFELS Girls) 20-6, Jr. (Fall 1:47).
5th Place Match
Jennifer Landaverde (Houston Jersey Village Girls) 12-3, Sr. over queena chen (Katy Cinco Ranch Girls) 21-8, Sr. (Fall 3:00).
7th Place Match
Zamaia Marshall (College Station A&M Consolidated Girls) 24-4, Jr. over Liliana Madani (San Antonio Churchill Girls) 17-9, So. (Fall 2:12).

Girls 165 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kjihla Evans of Klein High School Girls
2nd Place – Megan Lloyd of Katy Seven Lakes Girls
3rd Place – Andrenae Carter of Justin Northwest High School Girls
4th Place – AZALIA GOMEZ of Arlington Houston Girls
5th Place – Emily Manzanarez of CONROE HS GIRLS
6th Place – Mayra Escalante of HOUSTON REAGAN GIRLS
7th Place – Camille Sanders of Katy Hs (Girls)
8th Place – Dominique Walker of Katy Hs (Girls)
1st Place Match
Kjihla Evans (Klein High School Girls) 38-0, Sr. over Megan Lloyd (Katy Seven Lakes Girls) 32-1, Jr. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Andrenae Carter (Justin Northwest High School Girls) 31-2, So. over AZALIA GOMEZ (Arlington Houston Girls) 33-11, Sr. (Fall 2:33).
5th Place Match
Emily Manzanarez (CONROE HS GIRLS) 25-8, So. over Mayra Escalante (HOUSTON REAGAN GIRLS) 27-6, Sr. (RULE).
7th Place Match
Camille Sanders (Katy Hs (Girls)) 20-8, Jr. over Dominique Walker (Katy Hs (Girls)) 19-11, Sr. (SV-1 3-1).

Girls 185 Results
Guaranteed Places
1st Place – taylor rosario of Katy Cinco Ranch Girls
2nd Place – Kristyn Granat of Houston Langham Creek Girls
3rd Place – Eboni Johnson of CLEAR SPRINGS GIRLS
4th Place – Imani Smith of Houston Cypress Springs Gilrs
5th Place – Eve Powell of Houston Jersey Village Girls
6th Place – Jackie Mote of Rockwall Girls
7th Place – Atrayia Montgomery of Klein Collins Girls
8th Place – EMYRA BURTON of Arlington Houston Girls
1st Place Match
taylor rosario (Katy Cinco Ranch Girls) 22-1, Sr. over Kristyn Granat (Houston Langham Creek Girls) 22-5, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Eboni Johnson (CLEAR SPRINGS GIRLS) 23-4, So. over Imani Smith (Houston Cypress Springs Gilrs) 22-6, So. (RULE).
5th Place Match
Eve Powell (Houston Jersey Village Girls) 16-4, So. over Jackie Mote (Rockwall Girls) 19-7, So. (UTB 2-2).
7th Place Match
Atrayia Montgomery (Klein Collins Girls) 30-6, Jr. over EMYRA BURTON (Arlington Houston Girls) 6-3, Sr. (Fall 5:53).

Girls 215 Results
Guaranteed Places
1st Place – Rachel Bridges of Keller Timber Creek Girls
2nd Place – Rachel Doolittle of Houston Langham Creek Girls
3rd Place – April Penn of Katy Morton Ranch Hs (Girls)
4th Place – Latresha Johnson of Huntsville Girls
5th Place – Nkechinyere Nwankwo of RICHMOND FOSTER HIGH SCHOOL GIRLS
6th Place – LISHAWN BENNETT of Arlington Houston Girls
7th Place – Maya Tyler of San Antonio Johnson Girls
8th Place – Alexa Hall of Justin Northwest High School Girls
1st Place Match
Rachel Bridges (Keller Timber Creek Girls) 17-0, Jr. over Rachel Doolittle (Houston Langham Creek Girls) 23-2, Sr. (Fall 3:33).
3rd Place Match
April Penn (Katy Morton Ranch Hs (Girls)) 24-5, Jr. over Latresha Johnson (Huntsville Girls) 6-2, Sr. (Fall 2:26).
5th Place Match
Nkechinyere Nwankwo (RICHMOND FOSTER HIGH SCHOOL GIRLS) 7-2, Jr. over LISHAWN BENNETT (Arlington Houston Girls) 31-4, Jr. (Fall 1:27).
7th Place Match
Maya Tyler (San Antonio Johnson Girls) 17-9, Sr. over Alexa Hall (Justin Northwest High School Girls) 27-13, Jr. (Fall 1:04).

1. Arlington Houston Girls 169.0
2. Klein High School Girls 157.0
3. Houston Langham Creek Girls 156.0
4. Katy Morton Ranch Hs (Girls) 146.0
5. Katy Cinco Ranch Girls 134.0
6. Justin Northwest High School Girls 109.0
7. Clear Falls Girls 107.0
7. Weslaco Girls 107.0
9. Huntsville Girls 104.0
10. Katy Seven Lakes Girls 103.0
11. Houston Cypress Ranch Girls 98.5
12. Azle Hs Girls 93.0
13. Keller Timber Creek Girls 92.0
14. Houston Cypress Springs Gilrs 89.0
14. San Antonio Johnson Girls 89.0
16. Houston Cypress Woods Girls 86.0
17. CLEAR SPRINGS GIRLS 81.5
18. Victoria West Girls 79.0
19. HOUSTON REAGAN GIRLS 75.0
20. CONROE OAK RIDGE GIRLS 72.0
21. Houston Jersey Village Girls 69.5
22. Houston Cypress Lakes Girls 69.0
23. Klein Collins Girls 66.0
24. Katy Hs (Girls) 64.5
25. Houston Cypress Ridge Girls 63.0
26. Ceder Park Vista Ridge Girls 59.0
26. HOUSTON DAVIS GIRLS 59.0
28. CORPUS CHRISTI KING GIRLS 58.0
29. NEW BRAUNFELS Girls 53.0
30. GEORGE RANCH GIRLS 51.0
31. RICHMOND FOSTER HIGH SCHOOL GIRLS 48.5
32. Houston Cypress Ridge-G-2 43.0
32. San Antonio Reagan Girls 43.0
34. Katy Taylor Girls 42.0
34. Willis High School Girls 42.0
36. Houston Cypress Falls Girls 41.0
36. San Antonio Lee Girls 41.0
38. Waller High School Girls 40.0
39. CONROE HS GIRLS 39.0
40. Corpus Christi Carroll Girls 37.0
40. Houston Cypress Fairbanks Girls 37.0
42. Friendswood Clear Brook Girls 36.0
43. College Station A&M Consolidated Girls 35.0
44. Corpus Christi Veterans Memorial (Girls) 33.0
45. CORPUS CHRISTI RAY GIRLS 32.0
45. KINGWOOD PARK GIRLS 32.0
47. Katy Tompkins Girls 30.0
48. Houston Clear Lake Girls 28.0
49. San Antonio Churchill Girls 27.0
50. Conroe College Park Girls 25.0
51. Corpus Christi Moody Girls 24.0
52. Clear Creek Girls 23.0
53. San Antonio MacArthur Girls 21.0
54. Klein Forest Girls 20.0
54. Rockwall Girls 20.0
56. Humble Girls 19.0
57. Houston Cypress Creek Girls 18.0
58. Klein Klein Oak Girls 15.0
59. COLLEGE STATION GIRLS 13.0
60. Houston Chavez 11.0
61. Friendwood Girls 4.0
61. HOUSTON LAMAR GIRLS 4.0
61. Rosenberg Lamar Consolidated Girls 4.0
64. Beaumont West Brook Hs (Girls) 3.0
64. Humble Atascocita Girls 3.0